16.10.2013 23:15 Hallitseva Suomen mestari Loimaa Bisons aloitti Euroopan valloituksensa näytöstyyliin nujertamalla Liettuan hallitsevan pronssijoukkueen Neptunas Klaipedan trilleripelissä 63–62 (30–25). Ratkaisevat pisteet iski taululle kotijoukkueen Mikko Koivisto vain kuusi sekuntia ennen loppua 6,142-päisen Jäähallin katsomon hurratessa.

Mikko Koiviston käsi oli vakaa Bisonsin Eurocup-avauksessa.

Eurocup-avausvoiton kulmakiviin kuului myös Bisons-pointti Billy Keys.

Bisons-luotsi Greg Gibson kehui omiensa yritteliäisyyttä, sinnikkyyttä ja puolustuspeliä.

"Punainen meri" täyttää Helsingin Jäähallin ensi kerran keskiviikkona 30.10. Besiktasia vastaan. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Bisonsin europeliavaus noudatti Susijengin viitoittamaa polkua, sillä loimaalaisjoukkueen puolustuspelin ärhäkkyys ja täsmällisyys yllätti Neptunas Klaipedan housut nilkoissa aivan ensi minuuteilta alkaen.
Vaikka Klaipedakin oli puolustuksessa tilanteen tasalla ja alkujännitys paistoi Bisonsin otteista, liettualaiset joutuivat altavastaajiksi ja hermoilivat peräti 12 pallonmenetystä ottelun ensimmäisellä puoliskolla. Loimaalaisten yliaggressiivisuus puolustuksessa kostautui Klaipedan marssiessa ennen taukoa yhtenään vapaaheittoviivalle, mutta vastaavasti Bisons oli omassa hyökkäyksessään koko ajan vieraitaan aggressiivisempi ja yritteliäämpi.
Klaipeda piipahti johdossa kolmannen jakson alussa Bisonsin pelin puurouduttua, mutta loimaalaisheittäjät alkoivat vähitellen vertyä. Pelinrakentaja Billy Keys vei kolmosellaan Biisonit 54–46-johtoon, jonka jälkeen kissa-hiiri-leikki jatkoi: Marius Runkauskasin ja Martynas Mazeikan kolmoset kavensivat eron kahteen alle kolme minuuttia ennen loppua.
Voitto oli tarjolla molemmille joukkueille, mutta Nordenskiöldinkadun hiidenpadasta avausvoitto matkassaan Helsingin koleaan iltaan marssi Bisons. Billy Keys pohjusti voiton kahdella vapaaheitollaan 12 sekuntia ennen loppua ja Susijengin heittokone Mikko Koivisto kasvatti eron ratkaisevasti neljään, kun peliä oli pelaamatta kuusi sekuntia.
Historiallinen avausvoitto irtosi Bisonsille pistein 63–62 (30–25).
Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson teroitteli runsaslukuiselle toimittajakatraalle vanhoja, tuttuja teesejään, jotka osoittivat paikkansapitävyytensä Korisliigan lisäksi nyt myös kansainvälisillä kentillä.
– Olen aina sanonut, että puolustuspeli voi kantaa voittoon asti, vaikkei heittopeli sujuisi. Puolustuksemme voitti pelin tänään, Gibson painotti.
– Emme olleet erityisen teräviä hyökkäyspäässä ja erityisesti alussa meiltä lipsui ohi rutkasti helppoja heittoja. Olen kuitenkin ylpeä taisteluilmeestämme ja sitkeydestämme.
Loimaalaisten avausvoiton takuumiehiksi nousivat joukkueen ”europeliveteraanit” eli Suomen miesten Susijengissä kansainvälisiä pelejä tahkonneet Tuukka Kotti (8/9) ja Mikko Koivisto (11/1/3 riistoa) ja Eurocupia aiemminkin pelannut Billy Keys (14/5/4 syöttöä/3 riistoa). Myös Frank Robinson (14/4) väläytteli osaamistaan.
Gibson peluutti ottelussa yhdeksänmiehistä rotaatiota suurimman osan peliminuuteista keskittyessä seitsemälle pelaajalle.
– Olemme Eurocupissa voittamassa koripallo-otteluita ja valmennus tekee päätökset, jotta tavoite täyttyy. Ryan McDade pelasi tänään viisi minuuttia, ja hän on voiton jälkeen onnellisin mies pukuhuoneessa, Gibson kuittasi kysymykset rotaatiosta.
Jäähallin monituhatpäisen ”Punaisen meren” merkitystä kotijoukkueelle Gibson korosti.
– Tiedämme entuudestaan, että Bisonsilla on Korisliigan parhaat fanit, ja muutkin tulivat tänään hienosti mukaan. Yleisö oli aivan fantastinen ja heillä oli suuri rooli voitossamme.
Bisons matkustaa seuraavaksi Serbiaan KK Radnicki Kragujevacin vieraaksi. Seuraavan kerran Bisons esiintyy Jäähallissa keskiviikkona 30.10., jolloin loimaalaisia vastaan asettuu viime kaudella Euroliigaa pelannut turkkilainen Besiktas Istanbul.
Loimaa Bisons – Neptunas Klaipeda 63–62 (15–16, 30–25, 47–44)
Bisons: Billy Keys 14/5/4 syöttöä/3 riistoa, Frank Robinson 14/4, Mikko Koivisto 11/1/3 riistoa, Justin Hawkins 10/4, Tuukka Kotti 8/9, Matti Nuutinen 3/2, Antto Nikkarinen 3/0/4 syöttöä, Ville Mäkäläinen 0/1, Ryan McDade 0/1, Carl Lindbom, Ralph Sampson, Ilpo Pehkonen.
Klaipeda: Valdas Vasylius 14/6, Edgaras Ulanovas 12/4, Martynas Mazeika 11/4, Marius Runkauskas 11/1.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.