16.10.2013 23:15 Hallitseva Suomen mestari Loimaa Bisons aloitti Euroopan valloituksensa näytöstyyliin nujertamalla Liettuan hallitsevan pronssijoukkueen Neptunas Klaipedan trilleripelissä 63–62 (30–25). Ratkaisevat pisteet iski taululle kotijoukkueen Mikko Koivisto vain kuusi sekuntia ennen loppua 6,142-päisen Jäähallin katsomon hurratessa.

Mikko Koiviston käsi oli vakaa Bisonsin Eurocup-avauksessa.

Eurocup-avausvoiton kulmakiviin kuului myös Bisons-pointti Billy Keys.

Bisons-luotsi Greg Gibson kehui omiensa yritteliäisyyttä, sinnikkyyttä ja puolustuspeliä.

"Punainen meri" täyttää Helsingin Jäähallin ensi kerran keskiviikkona 30.10. Besiktasia vastaan. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Bisonsin europeliavaus noudatti Susijengin viitoittamaa polkua, sillä loimaalaisjoukkueen puolustuspelin ärhäkkyys ja täsmällisyys yllätti Neptunas Klaipedan housut nilkoissa aivan ensi minuuteilta alkaen.
Vaikka Klaipedakin oli puolustuksessa tilanteen tasalla ja alkujännitys paistoi Bisonsin otteista, liettualaiset joutuivat altavastaajiksi ja hermoilivat peräti 12 pallonmenetystä ottelun ensimmäisellä puoliskolla. Loimaalaisten yliaggressiivisuus puolustuksessa kostautui Klaipedan marssiessa ennen taukoa yhtenään vapaaheittoviivalle, mutta vastaavasti Bisons oli omassa hyökkäyksessään koko ajan vieraitaan aggressiivisempi ja yritteliäämpi.
Klaipeda piipahti johdossa kolmannen jakson alussa Bisonsin pelin puurouduttua, mutta loimaalaisheittäjät alkoivat vähitellen vertyä. Pelinrakentaja Billy Keys vei kolmosellaan Biisonit 54–46-johtoon, jonka jälkeen kissa-hiiri-leikki jatkoi: Marius Runkauskasin ja Martynas Mazeikan kolmoset kavensivat eron kahteen alle kolme minuuttia ennen loppua.
Voitto oli tarjolla molemmille joukkueille, mutta Nordenskiöldinkadun hiidenpadasta avausvoitto matkassaan Helsingin koleaan iltaan marssi Bisons. Billy Keys pohjusti voiton kahdella vapaaheitollaan 12 sekuntia ennen loppua ja Susijengin heittokone Mikko Koivisto kasvatti eron ratkaisevasti neljään, kun peliä oli pelaamatta kuusi sekuntia.
Historiallinen avausvoitto irtosi Bisonsille pistein 63–62 (30–25).
Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson teroitteli runsaslukuiselle toimittajakatraalle vanhoja, tuttuja teesejään, jotka osoittivat paikkansapitävyytensä Korisliigan lisäksi nyt myös kansainvälisillä kentillä.
– Olen aina sanonut, että puolustuspeli voi kantaa voittoon asti, vaikkei heittopeli sujuisi. Puolustuksemme voitti pelin tänään, Gibson painotti.
– Emme olleet erityisen teräviä hyökkäyspäässä ja erityisesti alussa meiltä lipsui ohi rutkasti helppoja heittoja. Olen kuitenkin ylpeä taisteluilmeestämme ja sitkeydestämme.
Loimaalaisten avausvoiton takuumiehiksi nousivat joukkueen ”europeliveteraanit” eli Suomen miesten Susijengissä kansainvälisiä pelejä tahkonneet Tuukka Kotti (8/9) ja Mikko Koivisto (11/1/3 riistoa) ja Eurocupia aiemminkin pelannut Billy Keys (14/5/4 syöttöä/3 riistoa). Myös Frank Robinson (14/4) väläytteli osaamistaan.
Gibson peluutti ottelussa yhdeksänmiehistä rotaatiota suurimman osan peliminuuteista keskittyessä seitsemälle pelaajalle.
– Olemme Eurocupissa voittamassa koripallo-otteluita ja valmennus tekee päätökset, jotta tavoite täyttyy. Ryan McDade pelasi tänään viisi minuuttia, ja hän on voiton jälkeen onnellisin mies pukuhuoneessa, Gibson kuittasi kysymykset rotaatiosta.
Jäähallin monituhatpäisen ”Punaisen meren” merkitystä kotijoukkueelle Gibson korosti.
– Tiedämme entuudestaan, että Bisonsilla on Korisliigan parhaat fanit, ja muutkin tulivat tänään hienosti mukaan. Yleisö oli aivan fantastinen ja heillä oli suuri rooli voitossamme.
Bisons matkustaa seuraavaksi Serbiaan KK Radnicki Kragujevacin vieraaksi. Seuraavan kerran Bisons esiintyy Jäähallissa keskiviikkona 30.10., jolloin loimaalaisia vastaan asettuu viime kaudella Euroliigaa pelannut turkkilainen Besiktas Istanbul.
Loimaa Bisons – Neptunas Klaipeda 63–62 (15–16, 30–25, 47–44)
Bisons: Billy Keys 14/5/4 syöttöä/3 riistoa, Frank Robinson 14/4, Mikko Koivisto 11/1/3 riistoa, Justin Hawkins 10/4, Tuukka Kotti 8/9, Matti Nuutinen 3/2, Antto Nikkarinen 3/0/4 syöttöä, Ville Mäkäläinen 0/1, Ryan McDade 0/1, Carl Lindbom, Ralph Sampson, Ilpo Pehkonen.
Klaipeda: Valdas Vasylius 14/6, Edgaras Ulanovas 12/4, Martynas Mazeika 11/4, Marius Runkauskas 11/1.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.
Kesän kuumin koripallosesonki on aivan kulman takana – ja 3x3 SM-kiertue 2026 kutsuu jälleen joukkueesi mukaan! Luvassa on urbaania kisatunnelmaa, kovatasoisia pelejä, yleisöä ja palkintorahaa.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.
Pantterit voitti miesten I divisioona B:n suoraan kolmessa ottelussa. Miesten I divisioona A:ssa Kipinä Basket haki vierasvoiton ensimmäisestä finaalikohtamisesta. Naisten I divisioonan finaalit käynnistyvät tiistaina, kun Espoo Basket Team II ja Pyrintö Akatemia lyövät yhteen.