22.5.2014 Päättyneellä liigakaudella SM-pronssia sekä viisi voittoa kymmenestä Eurocup-ottelusta saalistanut loimaalainen Nilan Bisons on solminut jatkosopimukset neljän pelaajan kanssa. Bisonsia edustavat myös kaudella 2014/15 pitkäaikaiset Biisonit Ville Mäkäläinen ja Matti Nuutinen sekä viime kesänä joukkueeseen liittyneet Tuukka Kotti ja Antto Nikkarinen.

Jatkonsa Bisonsissa ovat varmistaneet Tuukka Kotti..

..ja Antto Nikkarinen. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.
205-senttinen, 33-vuotias FoKoPon kasvatti Tuukka Kotti kuuluu Suomen miesten Susijengin kaikkien aikojen pelaajiin. Kotti on ollut Susijengin sisäpuolustuksen kulmakivi lähes kymmenen vuoden ajan.
Keväällä 2010 Korisliigan vuoden pelaajaksi nimetty Kotti on ehtinyt pelata ammatikseen Suomen lisäksi Italiassa ja Ranskassa. Päättyneellä kaudella Kotti kirjautti Bisonsille 10,3 pistettä, 6,8 levypalloa, 2,1 syöttöä, 0,9 riistoa ja 0,8 blokkia ottelua kohden.
185-senttinen, 23-vuotias Antto Nikkarinen siirtyi Loimaalle vuosi sitten Kouvolan Kouvoista. Nikkarinen oli päättyneellä kaudella Bisonsin aloitusviisikon pelinrakentaja ja suoriutui tehtävästään 7,7 pisteen, 2,3 levypallon ja 4,7 syötön kausikeskiarvoilla.
Jatkonsa Bisonsissa ovat varmistaneet myös vuosien 2012 ja 2013 Suomen mestaruuksien kulmakivet Matti Nuutinen ja Ville Mäkäläinen.
Kaksimetrisen, 24-vuotiaan Nuutisen alkukausi kului loukkaantumisista toipuessa, mutta keväällä Ura Basketin kasvatti pääsi täyteen iskuun ja urakoi lopulta keskiarvoikseen 9,4 pistettä, 4,4 levypalloa ja 1,0 syöttöä.
194-senttinen, 29-vuotias lahtelaislähtöinen Mäkäläinen toi Bisonsille virtaa vaihtopenkiltä joukkueen puolustuspään terrierinä. Mäkäläisen kausikeskiarvot olivat 7,7 pistettä, 2,7 levypalloa ja 1,6 syöttöä.
Täysin uutena pelaajana Bisonsiin liittyy kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti ja Suomen nuorten maajoukkueissa viime vuosina kunnostautunut 205-senttinen, 19-vuotias Erkka Lahti. Lahti kietoi Ura Basketille Divari B:ssa 6,1 pistettä ja 3,1 levypalloa ottelua kohden.
Loimaan Lehden uutisen mukaan Bisons-manageri Ari Hannula kertoo joukkueen pitävän ovia avoinna myös Bisonsista Turkin Royal Hali Gaziantepiin siirtyneelle Mikko Koivistolle. Lisäksi Bisons neuvottelee Ilpo Pehkosen, Carl Lindbomin sekä yhden kotimaisen maajoukkuetason pelaajan kanssa.
Bisons tavoittelee myös loimaalaiskasvatti Eero Aaltosta takaisin Lappeenrannasta.
Hannula kertoo, että Bisonsilla on päättyneeltä kaudelta tuttujen amerikkalaisten Aubrey Colemanin ja Frank Robinsonin kanssa olemassa aiesopimukset, ja myös vuosien 2012 ja 2013 Bisons-mestari Martin Zenon kanssa neuvotellaan.
Hannulan mukaan on 90% varmaa, että Bisons pelaa ensi kaudella jotain kansainvälistä sarjaa. Vaihtoehtoina ovat Eurocup, EuroChallenge sekä Itä-Euroopan VTB United -liiga.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.