9.3.2017 Perttu Blomgren ja Mustapha Amzil on valittu Jordan Brand Classic –leirille. 40 Euroopan 15-vuotiasta huippulupausta leireilevät tulevana viikonloppuna Barcelonassa.
Perttu Blomgren teki vuodenvaihteessa maaotteludebyyttinsä Baltic Sea Basketball Cupissa viimeistellen Latviaa vastaan 14 pistettä.
203-senttinen Mustapha Amzil urakoi kuluvalla kaudella sekä B-poikien että A-poikien SM-sarjassa. Kuvat: Oma Design & Vesa Koivunen
Blomgren pelaa B-poikien SM-sarjaa Kauhajoen Karhun riveissä ja kuuluu myös Kobrien korisliigamiehistöön. B-pojissa Karhu on sarjataulukossa viidentenä ja Blomgren on tehnyt 15 pelaamassaan ottelussa vakuuttavaa jälkeä. Keskiarvot 21,7 pistettä, 13,5 levypalloa, 5,5 syöttöä oikeuttavat tilastojen kärkikolmikkoon, minkä lisäksi hänen teholukemansa 32,7 on koko sarjan paras.
Korisliigassa 188-senttinen Blomgren on pelannut hakenut tuntumaa kuuden ottelun verran. Maaotteludebyyttinsä takamies teki vuodenvaihteessa Baltic Sea Basketball Cupissa viimeistellen Latviaa vastaan 14 pistettä.
203-senttinen Amzil on kuluvalla kaudella urakoinut B-poikien SM-sarjan lisäksi KTP:n A-poikien riveissä ja kokeillut liigavauhtia kahden ottelun verran myös miesten joukkueen mukana. B-pojissa hän on viimeistellyt sarjakärjelle keskimäärin 20,8 pistettä, 14,3 levypalloa, 3,8 syöttöä sekä 2,6 riistoa ottelua kohden.
A-poikien SM-sarjassa Amzil on pelannut 14,1 pisteen ja 7,5 levypallon keskiarvoilla. Maaotteluita hänelle on kertynyt alle 16-vuotiaissa 26, ja piste-ennätyksensä 16 hän heitti vuodenvaihteessa Ruotsia vastaan.
Barcelonan leiriltä valitaan 12 pelaajaa edustamaan Euroopan joukkuetta Yhdysvaltoihin jokavuotiseen otteluun Pohjois-Amerikan parhaita talentteja vastaan.
Suomalaispelaajista leirille ovat aiemmin saaneet kutsun Elias Valtonen (2015) ja Edon Maxhuni (2014).
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue Parasudet valmistautuu syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin. Valmennustiimiin kuuluu vuosia Euroopassa ammattilaisena pelannut EM-pronssimitalisti ja kolminkertainen Suomen mestari Juha Luukkonen, jonka valmennusfilosofia korostaa joukkuehenkeä ja pelaajien oma-aloitteisuutta.
Susiladiesin ja Susijengin brändejä koskeva kysely kerää sidosryhmiltä tietoa joukkueisiin liitettävistä mielikuvista ja odotuksista. Kaikkien vastaajien kesken arvotaan Awak Kuierin ja Mikael Jantusen game-worn -pelipaidat!
FIBA:n päivitetty rankinglistaus vahvistaa Suomen tyttömaajoukkueiden aseman maailman kärkikymmenikössä. Ensimmäisen kerran Suomi murtautui kymmenen parhaan joukkoon vuosi sitten.
Suomessa nähdään runsaan kuukauden päästä todellinen maajoukkuekoripallon supermarraskuu, kun Susijengi ja Susiladies kutsuvat katsojansa kolmeen kotimaaotteluun. Vuoden 2025 EM-kisapaikkaa jahtaava Susiladies kohtaa URHEA-hallissa Slovenian ja Bulgarian ja Susijengi toivottaa Georgian tervetulleeksi Espoo Metro Areenalle.
Tällä ja ensi viikolla Tampereella nähdään harvinaista herkkua, kun Suomi isännöi 18-vuotiaiden poikien EM-kotikisoja Hakametsässä. Edellisen kerran juniorien EM-kisoja pelattiin Suomessa kahdeksan vuotta sitten Helsingin U20-kotikisojen merkeissä. Nuo kisat muistuvat mieleen erityisesti Lauri Markkasen esiinmarssista, yleisöryntäyksestä ja Suomi-koriksen uuden sukupolven esittäytymisestä.
Tampereen Hakametsässä pelattava U18 EuroBasket 2024 -turnaus tuo yhteen ikäluokan huippumaat taistelemaan Euroopan mestaruudesta 27.7.–4.8.2024.
Vuosien 2021–23 MM-karsinnat huipentuvat maanantaina Espoo Metro Areenalla, kun viime syksyn EM-kisat pronssiin päättänyt isokokoinen ja organisoitunut Saksa saapuu Susijengin vieraaksi. Panoksena ottelussa on ei enempää eikä vähempää kuin karsintalohkon voitto.
Susiladies kerääntyy kesäharjoittelemaan maanantaina 6.6. Urhea-halliin, Helsinkiin. Joukkueen kesäohjelmaan kuuluvat vierasottelut Portugalia vastaaan, heinäkuun lopun kotiottelut Helsingissä Viroa ja Latviaa vastaan sekä elokuun alussa kotiottelut Islantia ja Ruotsia vastaan Tampereella.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue on kutsuttu Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien (EYOF) koripalloturnauksen yhdeksi osallistujamaaksi. EYOF järjestetään 24.-30.7.2022 Banská Bystrica Slovakiassa.
Suomen naisten maajoukkue, Susiladies pelaa viikonloppuna kaksi maaottelua Latviaa vastaan Riikassa. Susiladies pelaa ensin suljetuin ovin Latviaa vastaan lauantaina 31.7. klo 18:00 ja yleisön kera sunnuntaina 1.8. klo 17:00.