29.6.2022 12:58 Vilpas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 196-senttisen amerikkalaislaituri Bo Hodgesin kanssa. Hän siirtyy Korisliigaan Butlerin yliopistosta.

Hodges aloitti yliopistouransa East Tennessee Statessa, jossa hän ehti pelaamaan kolmen kauden ajan. Parhaat pelinsä Buccaneersin paidassa Hodges pelasi juniorikaudellaan 2019–20, jolloin hän johdatti joukkueensa aina NCAA:n lopputurnaukseen asti. Turnaus jäi kuitenkin pelaamatta koronaepidemian takia ja kruunu Buccaneersin upealle kaudelle jäi saavuttamatta.
Menestyksekkään kolmen East Tennessee Statessa vietetyn vuoden jälkeen Hodges siirtyi askelta kovempaan konferenssiin, maineikkaan Butlerin yliopiston riveihin. Ensimmäisellä Butler-kaudellaan Hodges pelasi yhdeksässä ottelussa 8,2 pisteen, 6 levypallon ja 2,3 syötön keskiarvolla. Viime kaudella Hodges pelasi super seniorina 17 ottelua ja kuului niistä joukkueensa aloitusviisikkoon 13 kertaa. Viimeisen kauden keskiarvoiksi merkittiin 10 pistettä ja 6,9 levypalloa.
- Hodges on viimeinen palanen Vilppaan tulevan kauden joukkueeseen. Hän jatkaa samaa urheilullista kaavaa, kuin joukkueen aikaisemmat neljä muuta amerikkalaishankintaa. Hodges on laituriksi erinomainen levypallopelaaja. Vaikka hänen pääasiallinen pelipaikkansa löytyykin kolmospaikalta, niin Hodges pystyy silti pelaamaan useampaa pelipaikkaa. Puolustuksessa häneltä onnistuu niin ikään useamman pelipaikan pelaajan vartiointi, kuvailee päävalmentaja Jussi Savolainenseuran tiedotteessa.
Hodgesin sopimuksen myötä Vilppaan joukkue tulevalle Korisliiga-kaudelle on valmis.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.