17.6.2020 09:13 Lahti Basketball on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 21-vuotiaan Brandon Myerin kanssa.

Myer siirtyy Lahteen suoraan Minnesota Duluth -yliopiston riveistä, jossa hän vietti neljä edellistä vuotta. Viimeisellä yliopistokaudellaan 203-senttinen Myer upotti keskimäärin 23,7 pistettä ja otti 9,7 levypalloa. Kolmoset upposivat liki 44% tarkkuudella.
- Viimeisen paikan täyttämiseen oli vielä selkeämmät sävelet, kun tiesimme tarkalleen, mitä ominaisuuksia pelaajalta halusimme. Se yhdistettynä budjettiimme antoi hyvän työkalun kommunikointiin agenttien kanssa. Budjettimme rajasi päävaihtoehdoiksi ensimmäisen vuoden vahvistuksen. Mutta sekin oli toisaalta helpottava ja rekrytointia sujuvoittava tekijä. Varsinkin niiltä agenteilta, jotka uskoivat meidän olevan tosissamme osaamislistan kanssa, saimme monia kiinnostavia pelaajia tsekattavaksi, joukkueen päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Brandon Myer täydentää Lahti Basketballin palapelin.
— Lahti Basketball (@lahtibasketball) June 16, 2020
Welcome to Lahti Brandon!
Lue koko uutinen https://t.co/B3VgUQ4r5w#lahtibasketball #korisliiga pic.twitter.com/CSLaHQoAQp
- Kun Brandonia meille tarjottiin, hän vaikutti heti täyttävän vaatimuksemme puolustuksen, läsnäolon, pallonkäsittelyn, koon, liikkumisen ja heittotaidon osalta. Katsoimme puolenkymmentä yliopistopeliä häneltä ja mitä enemmän katsoimme, sitä kiinnostuneempia olimme. Haasteena oli yliopiston passiivinen puolustuskonsepti, joka pakotti hieman arvaamaan miehen puolustustaitoja. Viimeisessä haastattelussa näytimme klippejä hänen pelaamisesta ja kerroimme, miten me haluamme puolustaa. Brandon vaikutti niin kypsältä, että lopulta oli helppo esittää hänelle kysymys, pystyykö hän mukautumaan konseptiimme. Vastaus ei jättänyt arvailuja. Puheet on nyt puhuttu ja lopulta vasta kentällä näemme, miten hyvin ne realisoituvat.
- On hienoa, että ryhmämme on nyt kasassa. Vaikka kaikki pelaajat eivät ole vielä Lahdessa, voimme alkaa harjoittelemaan ryhmänä toimimista ja konseptimme opettelua. Olemme jo järjestäneet ensimmäisen videoesittelyn yhdelletoista pelaajalle ja lähettäneet pätkiä harjoituksistamme myös vahvistuksille, Poikola summaa.
Lahti Basketballilla on sopimukset Brandon Myerin, Brandon Peelin, Alex Campbellin, Wayne McCulloughin, Vesa Mäkäläisen, Henri Ventoniemen, Ricky Waxlaxin, Ali Aholan, Arttu Saarijärven, Ville Karvosen, Eemi Luukkosen ja Roi Bymanin kanssa.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.