17.6.2020 09:13 Lahti Basketball on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 21-vuotiaan Brandon Myerin kanssa.

Myer siirtyy Lahteen suoraan Minnesota Duluth -yliopiston riveistä, jossa hän vietti neljä edellistä vuotta. Viimeisellä yliopistokaudellaan 203-senttinen Myer upotti keskimäärin 23,7 pistettä ja otti 9,7 levypalloa. Kolmoset upposivat liki 44% tarkkuudella.
- Viimeisen paikan täyttämiseen oli vielä selkeämmät sävelet, kun tiesimme tarkalleen, mitä ominaisuuksia pelaajalta halusimme. Se yhdistettynä budjettiimme antoi hyvän työkalun kommunikointiin agenttien kanssa. Budjettimme rajasi päävaihtoehdoiksi ensimmäisen vuoden vahvistuksen. Mutta sekin oli toisaalta helpottava ja rekrytointia sujuvoittava tekijä. Varsinkin niiltä agenteilta, jotka uskoivat meidän olevan tosissamme osaamislistan kanssa, saimme monia kiinnostavia pelaajia tsekattavaksi, joukkueen päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Brandon Myer täydentää Lahti Basketballin palapelin.
— Lahti Basketball (@lahtibasketball) June 16, 2020
Welcome to Lahti Brandon!
Lue koko uutinen https://t.co/B3VgUQ4r5w#lahtibasketball #korisliiga pic.twitter.com/CSLaHQoAQp
- Kun Brandonia meille tarjottiin, hän vaikutti heti täyttävän vaatimuksemme puolustuksen, läsnäolon, pallonkäsittelyn, koon, liikkumisen ja heittotaidon osalta. Katsoimme puolenkymmentä yliopistopeliä häneltä ja mitä enemmän katsoimme, sitä kiinnostuneempia olimme. Haasteena oli yliopiston passiivinen puolustuskonsepti, joka pakotti hieman arvaamaan miehen puolustustaitoja. Viimeisessä haastattelussa näytimme klippejä hänen pelaamisesta ja kerroimme, miten me haluamme puolustaa. Brandon vaikutti niin kypsältä, että lopulta oli helppo esittää hänelle kysymys, pystyykö hän mukautumaan konseptiimme. Vastaus ei jättänyt arvailuja. Puheet on nyt puhuttu ja lopulta vasta kentällä näemme, miten hyvin ne realisoituvat.
- On hienoa, että ryhmämme on nyt kasassa. Vaikka kaikki pelaajat eivät ole vielä Lahdessa, voimme alkaa harjoittelemaan ryhmänä toimimista ja konseptimme opettelua. Olemme jo järjestäneet ensimmäisen videoesittelyn yhdelletoista pelaajalle ja lähettäneet pätkiä harjoituksistamme myös vahvistuksille, Poikola summaa.
Lahti Basketballilla on sopimukset Brandon Myerin, Brandon Peelin, Alex Campbellin, Wayne McCulloughin, Vesa Mäkäläisen, Henri Ventoniemen, Ricky Waxlaxin, Ali Aholan, Arttu Saarijärven, Ville Karvosen, Eemi Luukkosen ja Roi Bymanin kanssa.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.