Brandon Myer täydentää Lahti Basketballin kokoonpanon

17.6.2020 09:13 Lahti Basketball on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 21-vuotiaan Brandon Myerin kanssa.

Myer siirtyy Lahteen suoraan Minnesota Duluth -yliopiston riveistä, jossa hän vietti neljä edellistä vuotta. Viimeisellä yliopistokaudellaan 203-senttinen Myer upotti keskimäärin 23,7 pistettä ja otti 9,7 levypalloa. Kolmoset upposivat liki 44% tarkkuudella. 

- Viimeisen paikan täyttämiseen oli vielä selkeämmät sävelet, kun tiesimme tarkalleen, mitä ominaisuuksia pelaajalta halusimme. Se yhdistettynä budjettiimme antoi hyvän työkalun kommunikointiin agenttien kanssa. Budjettimme rajasi päävaihtoehdoiksi ensimmäisen vuoden vahvistuksen. Mutta sekin oli toisaalta helpottava ja rekrytointia sujuvoittava tekijä. Varsinkin niiltä agenteilta, jotka uskoivat meidän olevan tosissamme osaamislistan kanssa, saimme monia kiinnostavia pelaajia tsekattavaksi, joukkueen päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Kun Brandonia meille tarjottiin, hän vaikutti heti täyttävän vaatimuksemme puolustuksen, läsnäolon, pallonkäsittelyn, koon, liikkumisen ja heittotaidon osalta. Katsoimme puolenkymmentä yliopistopeliä häneltä ja mitä enemmän katsoimme, sitä kiinnostuneempia olimme. Haasteena oli yliopiston passiivinen puolustuskonsepti, joka pakotti hieman arvaamaan miehen puolustustaitoja. Viimeisessä haastattelussa näytimme klippejä hänen pelaamisesta ja kerroimme, miten me haluamme puolustaa. Brandon vaikutti niin kypsältä, että lopulta oli helppo esittää hänelle kysymys, pystyykö hän mukautumaan konseptiimme. Vastaus ei jättänyt arvailuja. Puheet on nyt puhuttu ja lopulta vasta kentällä näemme, miten hyvin ne realisoituvat.

- On hienoa, että ryhmämme on nyt kasassa. Vaikka kaikki pelaajat eivät ole vielä Lahdessa, voimme alkaa harjoittelemaan ryhmänä toimimista ja konseptimme opettelua. Olemme jo järjestäneet ensimmäisen videoesittelyn yhdelletoista pelaajalle ja lähettäneet pätkiä harjoituksistamme myös vahvistuksille, Poikola summaa.

Lahti Basketballilla on sopimukset Brandon Myerin, Brandon Peelin, Alex Campbellin, Wayne McCulloughin, Vesa Mäkäläisen, Henri Ventoniemen, Ricky Waxlaxin, Ali Aholan, Arttu Saarijärven, Ville Karvosen, Eemi Luukkosen ja Roi Bymanin kanssa.

Asiat

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

Näytä lisää vastaavia