Brandon Sherrod Seagullsin korin alle

25.8.2021 10:03 Helsinki Seagulls on solminut sopimuksen edelliset viisi kautta Italian Serie A2 -liigassa pelanneen Brandon Sherrodin kanssa.

198-senttinen Sherrod on Yalen yliopiston kasvatti, joka valmistui yliopistosta 2016.  Sharrod on esiintynyt Serie A2:ssa kaikkiaan 135 ottelussa 13,8 pisteen ja 8,6 levypallon keskiarvolla. Roseto Sharkin lisäksi Sherrod on edustanut myös Givova Scafatia, Napoli Basketia sekä viimeisimpänä päättyneellä kaudella Tramec Centon joukkuetta.

- Olen todella innoissani tulevasta kaudesta. Haluan kiittää koko organisaatiota saamastani mahdollisuudesta. En malta odottaa, että pääsen tapaamaan muun joukkueen ja Seagullsin fanit. Voin luvata, että tulen antamaan täydet 100% itsestäni aina kun astun kentälle, Sherrod kommentoi seuran tiedotteessa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Etsimme kuumeisesti omaan pelityyliimme sopivaa vitospaikan pelaajaa, kun esimerkiksi Wayne Martin ei täkyymme tarttunut tälle kaudelle. Yhtäkkiä saimme tiedon Brandon Sherrodin vapautumisesta ja olimme välittömästi kiinnostuneita. Videoiden, haastatteluiden sekä yhteydenottojen jälkeen olin varma, että löysimme loistavan palan joukkueeseemme, Helsinki Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kertoo.

- Sain erittäin hyvät suositukset miehestä, niin Italiasta vanhoilta valmentajilta, kuin hänen hyvältä tutultaan Greg Manganolta. Greg ja Brandon olivat samassa Yalen opinahjossa ja sen lisäksi harjoittelevat kesäisin normaalisti samassa ryhmässä, joten todella tarkkaa inside-tietoa oli tarjolla. Kyseessä on ”undersized” vitonen äärimmäisen isolla sylivälillä. Hän tuo meille scoraus- ja levypallovoimaa sisälle ja lisää pitkiä raajoja puolustuspäähän, Laakso summaa.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >

Asiat

 
26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

11.5.2026 10:01 Korisliiga

Nuori laituri Veeti Ulander jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.

Näytä lisää vastaavia