Brandon Sly ja Brandon Tabb sopimuksiin KTP-Basketin kanssa

21.7.2022 13:03 Miesten Korisliiga-kauteen valmistautuva KTP-Basket on solminut kaksi pelaajasopimusta, kun yhdysvaltalaiset Brandon Sly, 25, ja Brandon Tabb, 26, edustavat kotkalaisseuraa ensi kaudella.

Tabb edusti viime kaudella Ruotsin mestaria Norrköpingiä. Hän pelasi kaudella 42 ottelua, joissa syntyivät hyvät teholukemat. Keskimäärin 21 minuutta otteluissa pelannut Tabb 193-senttinen teki 13,5 pistettä ja otti 3,2 levypalloa per ottelu.

- Tabb on hyökkäysorientoitunut nopea pelaaja, joka menee kovaa korille, pelaaja parhaasta päästä. Hänen keskiarvonsa ovat aina olleet hyvä, missä hän sitten on pelannutkaan, KTP:n päävalmentaja Roope Mäkelä kertoo seuran tiedotteessa.

Ennen Ruotsin sarjaa Tabb on pelannut Tanskassa ja Puolassa.

KTP on tehnyt viikko sitten myös sopimuksen 180-senttisen Slyn kanssa, jota Mäkelä luonnehtii vauhtikoneeksi, joka osaa tehdä koreja.

- Hän on monipuolinen pelaaja, jolla on hyvä pallonkäsittelytaito, mutta joka pystyy myös puolustamaan aggressiivisesti, Mäkelä kuvaa.

Sly on aiemmin pelannut kolmea kautta Georgiassa ja viime kauden Romanian sarjassa. Päättyneellä kaudella Romanian liigan Targu Jiu -seurassa Sly pelasi keskimäärin 29 minuuttia per ottelu 11,4 pisteen keskiarvolla.

Asiat

 
7.9.2025 15:39 Korisliiga

Taye Donaldista Hongan tuorein kiinnitys

Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

28.8.2025 12:47 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi jatkaa uransa Unkarissa

Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.

22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

Näytä lisää vastaavia