11.9.2020 08:03 Kotkalaisseura solmi sopimuksen viime vuonna Hollannin liigassa pelanneen 23-vuotiaan Hugginsin kanssa.

KTP-Basketin kolmas ulkomaalaishankinta on 23-vuotias, 193-senttinen Braxton Huggins. Amerikkalainen iski pöytään kovia teholukuja viimeisenä yliopistovuotenaan Yhdysvalloissa Fresno Statessa (18,5/4,3), ja sama tahti jatkui viime kaudella Hollannin liigassa Groningenin paidassa.
Hollannin liigassa Huggins tilastoi 15,2 pistettä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden. Hänen tilastot olivat FIBA Europe Cupissa lähes identtiset maan pääsarjan kanssa. Ensimmäisen kauden ammattilainen paukutteli kolmosia yli 40 prosentin osumatarkkuudella niin DBL-liigassa kuin FIBA Europe Cupissa.
– Hän istuu hyvin kuvioihimme. Meillä on jo kaksi isoa miestä (Gregory Mangano ja Joe Burton) korien läheisyyteen, ja nopeana ja liikkuvana Huggins avaa hyvin peliämme. Braxtonin kolmosetkin ovat vastustajalle suuri uhka, toteaa joukkueen päävalmentaja Tomi Kaminen seuran tiedotteessa.
– Hugginsilla on italialainen pelaaja-agentti, joka yritti kovastikin saada suojattiaan Serie A:han. Koronankin takia Italian koripallosarjat ovat juuri nyt hieman sekaisin, ja Suomi tuntui tässä tilanteessa turvallisemmalta vaihtoehdolta. Eikä se ole ollenkaan huono arvio. Hugginsin asianhoitajakin sen tiedosti, että Korisliiga on hyvä ponnahduslauta nuorille pelaajille, kommentoi KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.