11.9.2020 08:03 Kotkalaisseura solmi sopimuksen viime vuonna Hollannin liigassa pelanneen 23-vuotiaan Hugginsin kanssa.

KTP-Basketin kolmas ulkomaalaishankinta on 23-vuotias, 193-senttinen Braxton Huggins. Amerikkalainen iski pöytään kovia teholukuja viimeisenä yliopistovuotenaan Yhdysvalloissa Fresno Statessa (18,5/4,3), ja sama tahti jatkui viime kaudella Hollannin liigassa Groningenin paidassa.
Hollannin liigassa Huggins tilastoi 15,2 pistettä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden. Hänen tilastot olivat FIBA Europe Cupissa lähes identtiset maan pääsarjan kanssa. Ensimmäisen kauden ammattilainen paukutteli kolmosia yli 40 prosentin osumatarkkuudella niin DBL-liigassa kuin FIBA Europe Cupissa.
– Hän istuu hyvin kuvioihimme. Meillä on jo kaksi isoa miestä (Gregory Mangano ja Joe Burton) korien läheisyyteen, ja nopeana ja liikkuvana Huggins avaa hyvin peliämme. Braxtonin kolmosetkin ovat vastustajalle suuri uhka, toteaa joukkueen päävalmentaja Tomi Kaminen seuran tiedotteessa.
– Hugginsilla on italialainen pelaaja-agentti, joka yritti kovastikin saada suojattiaan Serie A:han. Koronankin takia Italian koripallosarjat ovat juuri nyt hieman sekaisin, ja Suomi tuntui tässä tilanteessa turvallisemmalta vaihtoehdolta. Eikä se ole ollenkaan huono arvio. Hugginsin asianhoitajakin sen tiedosti, että Korisliiga on hyvä ponnahduslauta nuorille pelaajille, kommentoi KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.