Bryant vahvistamaan Katajan takalinjoja, Joey King ei jatka joukkueessa

28.2.2017 Kataja Basketin takamiesosastoa täydentää 185-senttinen amerikkalainen Darryl ”Truck” Bryant. Samalla joukkue on purkanut seuraa koko kauden edustaneen laiturin Joey Kingin sopimus.

26-vuotias Darryl Bryant aloitti kuluvan kauden Kreikan pääsarjassa PAOK Thessalonikissa, joka pelasi myös Mestarien Liigaa.

Päävalmentaja Greg Gibson oli tyytyväinen Joey Kingin panokseen, mutta kaipasi lisävahvistusta takamiesosastolle. Kuvat: FIBA & Kuvanmaailma/Vesa Kuukka

Kataja jatkaa näin ollen kautta ulkomaalaisviisikolla Darryl Bryant (takamies), Daniel Mullings (takamies), Rion Brown (yleispelaaja), Jarekious Bradley (yleispelaaja) ja Kervin Bristol (sisäpelaaja).

Kiinnittämällä Bryantin valmennusjohto minimoi riskejä erityisen tärkeän pelipaikan suhteen.

– Tietenkin muistamme, kuinka kävi viime kaudella, päävalmentaja Greg Gibson selvittää palauttaen mieliin Teemu Rannikon loukkaantumisen puolivälieräsarjassa BC Nokiaa vastaan.

– Meillä on edessä raskas maaliskuu ja runkosarjan loppu. Teemu ei ole enää mikään nuori poika ja nyt kun Ilarillakin (Seppälä) on ollut pieniä ongelmia terveytensä kanssa, katsomme, että tämä on oikea ratkaisu.

Joey Kingin panokseen valmennusjohto on ollut tyytyväinen ja sopimuksensa päättymisen taustalla ovatkin joukkueen rakenteelliset asiat.

– Tarvitsimme häntä ensisijaisesti Mestarien Liigaan, jossa saman pelipaikan Vesku (Vesa Mäkäläinen) ei yksin voinut urakoida 30 minuuttia. Korisliigassa saamme hyvin apuja muiltakin kotimaisilta pelaajiltamme, Veskun lisäksi mm. Atelta (Perttu), apuvalmentaja Tuomas Oja kertoo.

26-vuotias Darryl Bryant aloitti kuluvan kauden Kreikan pääsarjassa PAOK Thessalonikissa, joka pelasi myös Mestarien Liigaa. Kreikan A1-liigassa hän esiintyi 11 ottelussa tilastoilla 10,5 pistettä, 2,3 levypalloa, 1,3 syöttöä, 0,6 riistoa ja 2,0 menetystä.

Bryant jätti PAOKin ennen Mestarien Liigan runkosarjan päätöstä ja siirtyi tammikuussa Unkarin pääsarjaan, Szolnoki Olaj -joukkueeseen. Epäonnekseen hänet kiinnittänyt valmentaja sai lähtöpassit kaksi päivää saapumisensa jälkeen ja tilalle palkattu uusi päävalmentaja toi mukanaan ”oman” pelintekijänsä. Bryantia tarvittiin lopulta vain neljässä ottelussa keskimäärin 10 minuutin ajan

Amerikkalaisella on meneillään ammattilaisuransa viides kausi. Aiemmin stoppejaan ovat olleet mm. NBA D-liigan Texas Legends, itävaltalainen BSC Raiffeisen Panthers (valinta tähdistöotteluun), tsekkiläinen BC Kolin (liigan pistekuningas) sekä italialainen Mens Sana Basket.

Bryant saapuu Joensuuhun tiistaina ja on välittömästi edustuskelpoinen. Kataja Basketin Korisliiga-ohjelma jatkuu keskiviikkona kotiottelulla Kouvolan Kouvoja vastaan.

Asiat

 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia