C-nuorten SM-sarjat käyntiin – Sallan Palloseura tuo pohjoisen tuulia tyttöjen sarjaan

7.1.2017 C-nuorten SM-sarjat käynnistyvät viikonloppuna. Tyttöjen sarjassa pisimmät pelimatkat on Sallan Palloseuralla, joka reissaa ensimmäiseen turnaukseensa Espoon Summahallille lähes 1000 kilometriä.

Sallan Palloseura aloittaa urakkansa C-tyttöjen SM-sarjassa lauantaina Espoon Summahallilla Turun Rientoa vastaan. Joukkue pelasi syyskauden Pohjoisen alueen sarjaa ja eteni SM-sarjaan nousujohteisten karsintojen myötä.

- Sehän on varmaa, että tyttöjä jännittää. Treenattu on ja tässä influenssa-aallon keskellä tärkeintä on lähinnä ollut pysyä terveenä, sanoo joukkueen valmentaja Tapio Peltoperä.

SaPs:n pelireissu Espooseen alkoi jo perjantaina, kun joukkue matkusti Rovaniemelle ja hyppäsi yöjunaan. Itärajan tuntumassa sijaitsevasta Sallasta on matkaa Rovaniemelle 160 kilometriä.

- Aamulla olemme Helsingissä ja siitä sitten aamiaisen kautta kohtuullisen hyvillä kulkuyhteyksillä pelihallille, Peltoperä summaa.

Yhteistyötä moneen suuntaan

Sallan Palloseura järjestää tällä hetkellä tyttökoristoimintaa ja lisenssilistoilla on yhteensä 73 henkilöä tuomarit ja Rovaniemen NMKY:n sekä Taivalkosken Kuohun rinnakaislisenssin lunastaneet pelaajat mukaan lukien. Keväällä seuran B- ja minitytöt pelaavat alueen sarjoja ja C-tytöt SM-sarjaa.

Sallassa tehdään yhteistyötä moneen suuntaan. Seuran vanhemmat B-tytöt pelaavat Rovaniemen NMKY:n ja Taivalkosken Kuohun kanssa Staro-yhteisjoukkueella Ruotsin puolella Norrbottenin sarjaa, ja yhteistyö toimii myös venäläisen Kantalahden kaupungin urheilukoulun joukkueiden kanssa.

- Meiltä on noin 200 kilometriä Kantalahteen ja siellä on hyviä joukkueita jalkapallossa ja koripallossa. Olemme käyneet pelaamassa siellä ja sieltä pelaa myös tyttöjä meidän pohjoisen alueen otteluissa, Peltoperä kertoo.

Sallassa koripallon harrastajamäärä elää täysin kuntaan syntyvien ikäluokkien mukaan, mutta Peltoperän mukaan tilanne näyttää tällä hetkellä hyvältä etenkin nuoremmissa. Eskari-ikäisten ja 1.-2. luokkalaisten pallokerhossa on lähes 30 lasta  opettelemassa koriksen alkeita.

Maaliskuussa kotiyleisön eteen

SaPs pelaa C-tyttöjen SM-sarjassa kolme turnausta Etelä-Suomessa ja yhden kotikentällään Sallan liikuntakeskuksessa. Maaliskuun 11. päivä joukkue kohtaa kotiyleisönsä edessä BC Nokian ja Tampereen Pyrinnön. Oheisohjelma turnaukseen on jo suunniteltu.

- Sallan turnauksessa pelien jälkeen vedetään sitten viisimiehisissä joukkueissa Sallatunturia alas ja katsotaan, kuinka monta pääsi alas ja missä järjestyksessä, Peltoperä heittää.

Aivan pelkkää lappilaista huumoria heitto ei kuitenkaan ole, vaan pelaajat viihtyvät koripalloparkettien lisäksi myös rinteessä.

- Meillä kilpailee yksi tyttö yhdistetyssä ihan valtakunnallisella tasolla, ja pujottelemassahan pelaajat ovat joululomalla olleet, Peltoperä nauraa.

Lisätiedot: C-poikien SM-sarja

Henkilöt

 
8.6.2018 10:24 Koripalloliitto tiedottaa

Nuorten valtakunnallisten sarjojen karsinnat – ilmoittautuminen avattu

Nuorten valtakunnallisten sarjojen ilmoittautuminen on nyt avattu. Samalla julkaistaan nuorten valtakunnallisten sarjojen kilpailukalenteri.

7.5.2018 18:38 Nuorten SM-sarjat

14-vuotiaiden SM-sarjat päätökseen

Kauden viimeiset nuorten Suomen mestaruudet ratkottiin viikonloppuna Kisakalliossa. Tytöissä SM-kultaa juhli Espoo Basket Team ja poikien mestaruuden vei Tampereen Pyrintö.

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

Ehdota nimeä hankkeelle – Koripalloliitto pyrkii parantamaan ottelutapahtumien ilmapiiriä

Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.

24.5.2013 Pohjoinen alue

Nuorten valtakunnallisten sarjojen pelaamistapa ja kalenteri 2013-14 julkaistu

Suomen Koripalloliitto on julkaissut liittohallituksen hyväksymät A- ja B-nuorten SM-sarjojen ja I divisioonien pelaamistavat ja kilpailukalenterin pelikaudelle 2013-14. Runkosarjoihin ja pudotuspeleihin ei tule muutoksia, mutta A- ja B-nuorten valtakunnallisten sarjojen karsinnat kokivat uudistuksen.

14.8.2012 Pohjoinen alue

Ilmoittautuminen A-, B- ja C-nuorten valtakunnallisiin karsintoihin on päättymässä - 15.8.2012

Ilmoittautuminen A- ja B-nuorten valtakunnallisten sarjojen karsintoihin on alkanut. C-nuorten SM-karsintaan (alueelliset karsintasarjat) voi myös jo ilmoittautua. Viimeinen ilmoittautumispäivä on keskiviikko 15.8.2012.

7.5.2011 Pohjoinen alue

Nuorten SM-sarjojen peliformaatit pysyvät ennallaan

Koripallon A-, B- ja C-nuorten SM-sarjojen ja I divisioonien pelitavat säilyvät ennallaan pelikaudella 2011-12, päätti Koripalloliiton hallitus. A- ja B-nuorten SM-sarjoissa syksyllä 2011 pelattavien karsintojen perusteella pelataan kymmenen joukkueen SM-sarjat ja kymmenen joukkueen I divisioonat, kuten aiempinakin pelikausina. SM-runkosarjan neljä parasta mittelevät SM-mitaleista.

22.5.2010 Pohjoinen alue

Koripallon C-nuorten SM-kilpailu tekee paluun

Suomen Koripalloliitto palauttaa Suomen mestaruuskilpailun 13-14-vuotiaille eli C-nuorille 15 vuoden tauon jälkeen. C-nuorten SM-tittelistä kilpaillaan jo pelikaudella 2010-11. Edellisen kerran kyseisen ikäluokan Suomen mestaruudesta on pelattu vuonna 1996.

8.2.2010 Pohjoinen alue

Kenttäviivat uusiksi 1.7.2010 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.

26.6.2003 Pohjoinen alue

Sääntömuutokset voimaan Suomessa 1.8.2003 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on muuttanut koripallon pelisääntöjä, jotka Suomen Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt ottaa käyttöön 1.8.2003 alkaen. Keskeisimmät sääntömuutokset koskevat 24 sekunnin sääntöä, aikalisiä ja ylösheittoja.

15.8.2019 12:23 Nuorten SM-sarjat

Nuorten valtakunnallisten karsintojen ranking-listat ja karsintalohkot julkaistu

19-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-karsintojen lohkot on tehty rankingin mukaisesti ja lohkoille on arvottu järjestäjät. Lisäksi 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupin pelaamistapa on vahvistettu syksylle ja keväälle.

5.5.2019 21:44 14-vuotiaiden SM

Honka ja HoNsU 14-vuotiaiden Suomen mestareiksi

14-vuotiaiden Suomen mestaruudet ratkaistiin viikonloppuna Kisakalliossa. Tyttöjen SM-kultaa juhli Honka ja poikien mestaruuden nappasi HoNsU.

28.4.2019 18:21 Nuorten SM-sarjat

Sykki juhlii 17-vuotiaiden poikien Suomen mestaruutta

Sykki pääsi juhlimaan 17-vuotiaiden poikien SM-kultaa kaadettuaan Tapiolan Hongan suoraan kahdessa loppuottelussa. Mestaruuden ratkaissut toinen kohtaaminen päättyi Sykin 87-109 (34-57) -vierasvoittoon.

27.4.2019 15:49 Nuorten SM-sarjat

Sykki vei 17-vuotiaiden poikien avausfinaalin - HNMKY pronssille

17-vuotiaiden poikien ensimmäisessä loppuottelussa Sykki päihitti Tapiolan Hongan kotonaan luvuin 96-72 (59-31). Helsingin NMKY nousi sarjan pronssimitalistiksi nujertamalla Ura Basketin vieraissa.

16.4.2019 23:26 Nuorten SM-sarjat

Tapiolan Honka nousi 17-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestariksi

17-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjassa mestaruuskannua pääsi nostamaan runkosarjassa kolmanneksi sijoittunut Tapiolan Honka, joka päihitti Ringsiden ratkaisevassa finaalissa numeroin 69-81 (36-49).

16.4.2019 21:53 Nuorten SM-sarjat

Helmi Basket juhlii 16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestaruutta

16-vuotiaiden tyttöjen finaalisarja päättyi Helmi Basketin mestaruusjuhiin, kun joukkue nujersi Tampereen Pyrinnön kolmannessa kohtaamisessa lukemin 74-51 (40-32).

14.4.2019 18:03 Nuorten SM-sarjat

Tampereen Pyrintö on 16-vuotiaiden poikien Suomen mestari

16-vuotiaiden SM-finaaleissa oli tänään Tampereen Pyrinnön päivä, sillä poikien loppuottelussa Pyrintö pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta ja tyttöjen finaalisarjassa Pyrintö tasoitti otteluvoitot tilanteeseen 1-1.

13.4.2019 16:44 Nuorten SM-sarjat

Helmi Basket ja Pyrintö finaalien avausvoittoihin - Hongalle pronssia myös tyttöjen sarjassa

16-vuotiaiden tyttöjen avausfinaalissa voittoa pääsi juhlimaan Helmi Basket, kun taas poikien finaalissa ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen otti Tampereen Pyrintö. Eilen poikien sarjassa pronssia voittanut Tapiolan Honka nappasi pronssin kotiin myös tyttöjen puolella.

10.4.2019 21:08 Nuorten SM-sarjat

Honka vierasvoitolla 17-vuotiaiden poikien finaaliin

Tapiolan Honka eteni 17-vuotiaiden poikien SM-finaaleihin nujertamalla Ura Basketin ratkaisevassa kohtaamisessa. Vierasjoukkue Honka oli parempi numeroin 65-83 (33-39).

9.4.2019 22:37 Nuorten SM-sarjat

Tapiolan Honka on 19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari

19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan ratkaiseva loppuottelu päättyi Tapiolan Hongan niukkaan 66-65 (36-21) -voittoon Helmi Capitalsista Honkahallissa.

Näytä lisää vastaavia