11.5.2014 C-nuorten valtakunnalliset SM-sarjat saatiin päätökseen sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä. C-tyttöjen SM-kultaa juhli lopulta Tampereen Pyrintö, kun taas C-pojissa Suomen mestaruus matkasi toistamiseen Munkkiniemen Kisapojille.

Markus Rautasalo pääsi leikkaamaan korisukkaa...

... kun MuKin C-pojat juhlivat Suomen mestaruutta.

C-pojissa MuKi voitti yhden jatkoajan jälkeen naapurin Wartti Basketin 51 - 49. C-tytöissä Pyrintö voitti TikS:n loppuun asti tiukassa finaalissa 44-51.
Tapiolan Hongan C-tytöt ja –pojat voittivat molemmat SM-pronssia C-tyttöjen pelissä Honka voitti Wartti Basketin lukemin 57 – 45 ja C-pojissa PuHu Juniorit luvuin 87 – 67.
Loppuottelu MuKi – Wartti Basket 51 - 49
Pronssiottelu Honka – PuHu Juniorit 87 - 67
Sijat 5.-6. RU – Korikobrat 70 - 63
Sijat 7.-8. Pyrintö – HNMKY 78 - 59
Sijat 9.-10. KTP – Vilpas 64 - 52
Sijat 11.-12. Namika Lahti – TuNMKY 54 - 82
Loppuottelu TikS – Pyrintö 44 - 51
Pronssiottelu Honka – Wartti Basket 57 - 45
Sijat 5.-6. HNMKY – Catz 51 - 52
Sijat 7.-8. LePy – OrJy 49 - 51
Sijat 9.-10. EBT – PeKa 34 - 55
Sijat 11.-12. TuRi – RaPy 53 - 51
HNMKY Markus Kataja
Honka Erik Sajantila
KTP Lauri Honkanen
Lapua Perttu Blomgren
MuKi Tuomas Oksa
Namika Lahti Juniorit Toni Soininen
PuHu Teo Niinimäki
Pyrintö Jasper Koskinen
RU Aleksi Rikka
Turun NMKY Oliver Räsänen
Wartti Oskari Rantala
Vilpas Werneri Vihiniemi
Catz Mainna Niemi
EBT Liisa Virta
HNMKY Joanna Kallela
Honka Aino Airaksinen
LePy Sara Bejedi
Orjy Karoliina Kaikko
PeKa Senni Laurikainen
Pyrintö Emilia Antila
RaPy Eevi Kandelin
TikS Venla Viitanen
TuRi Roosa Kalpio
Wartti Saga Ukkonen
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.