Carl Elliot Hongan pelintekijäksi

7.9.2009 Lokakuun alussa käynnistyvään Korisliigaan valmistautuva Espoon Honka on vahvistanut rivejään amerikkalaisella pelintekijällä. New Yorkista kotoisin oleva 26-vuotias, 193-senttinen Carl Elliot saapui Suomeen maanantaina.

- Kovana puolustajana tunnettu Elliot on isokokoinen ja monipuolinen pointti, joka pystyy tarvittaessa myös omiin ratkaisuihin. Hän syöttelee taitavasti ja on nopealiikkeisenä pelaajana myös hyvä pallonriistäjä, kuvailee Hongan päävalmentaja Gordon Herbert.

Elliot on pelannut kaksi viimeistä kauttaa NBA:n kehitysliigaa Sioux Fallsin ja Fort Waynen riveissä. Kehitysliigan jäljiltä hän ehti esiintyä edukseen edelleen Venezuelan liigan Caracasissa, joka hävisi liigan viimeisen ja seitsemännen finaalin kahdella pisteellä.


Neljän vuoden mittaisella NCAA-urallaan Elliot edusti kotikaupunkinsa kovatasoista George Washington -yliopistoa. Elliot haki toiseksi viimeisenä yliopistovuonnaan paikkaa kesällä 2006 NBA:sta, jolloin hän päätyi kuitenkin vetämään nimensä pois NBA:n varaustilaisuudesta.

Aris Thessaloniki oli kiinnostunut Elliotista

Honka-pesti merkitsee Elliotille ensimmäistä kautta Euroopassa.

- Elliot halusi tulla Eurooppaan, jossa häntä kohtaan viime kesän kuluessa kiinnostusta osoitti myös entinen Euroliigaseurani Aris Thessaloniki. Aris suunnitteli Elliotin kanssa kahden vuoden sopimusta, mutta lopullinen valinta kohdistui sitten jo aiemmin Kreikassa pelanneeseen takamieheen, kertoo Herbert.

Herbert uskoo Elliotin suhtautuvan hyvin Honkaan.

- Arisin manageri on kertonut minulle pelkkää hyvää hänestä pelaajana ja ihmisenä. Elliot istuu myös ikänsä ja kokemuksensa puolesta Hongan nuorekkaaseen joukkueeseen.

Elliotin tulon myötä Honka lähtee alkavaan kauteen kahden amerikkalaispelaajan voimin, kun aiemmilta vuosilta tuttu Monte Cummings tekee paluuta kentille polvileikkauksen jäljiltä.

Hongan kotimaisen kaartin muodostavat Jukka Matinen, Tuukka Kotti, Tuomas Iisalo, Anselmi Vanjoki, Sasu Salin, Samuli Vanttaja, Lauri Toivonen ja Carl Lindbom.

Kotin ohella Hongasta maajoukkueen EM-lisäkarsintoihin valmistautuneen Iisalon polvi operoitiin loppukesällä ja hänen odotetaan palaavan pelaavaan kokoonpanoon vuodenvaihteen tuntumassa.

 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia