4.2.2021 14:00 Alkukauden Puolan liigan Stal Ostrowissa pelannut Carl Lindbom on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Ranskan kakkosliigassa pelaavan Antibesin kanssa.
Edelliset kaksi ja puoli kautta Puolan pääsarjassa pelannut Carl Lindbom lähtee hakemaan lisää vastuuta loppukaudeksi Ranskan Pro B:stä. Ranska on 29-vuotiaalle Lindbomille kuudes maa, jossa hän pelaa ammatikseen koripalloa.
- Todella hyvä fiilikset sopimuksesta. Viikonloppuna kävi selväksi, että he ovat kiinnostuneet minusta ja hienoa, että näin nopeasti hommat saatiin maaliin. Ranskan Pro B on hyvä liiga ja se on hieno mahdollisuus minulle, Lindbom sanoo.
Antibes on perinteikäs seura, joka pelasi pääsarjassa vielä muutama kausi sitten. Parhaillaan joukkue on sarjan keskikastissa, kun se on kahdeksasta pelaamastaan ottelusta voittanut kolme.
- Kyseessä on tunnettu ja erittäin arvostettu organisaatio ja on mahtavaa päästä osaksi sitä. Ranska on upea korismaa ja hyvät näytöt siellä avaavat varmasti ovia tulevaisuudessa.
Lindbom myöntää, että rooli Puolan liigassa tällä kaudella jäi ohueksi. Lindbom pelasi Stal Ostrowin riveissä 10 ottelua 5,5 pisteen ja 3 levypallon keskiarvolla. Peliaikaa kertyi reilut 18 minuuttia ottelua kohden. Kahden ensimmäisen Puolan kautensa aikana Lindbom tykitti Radomille 14,8 pistettä ja noukki 5,4 levypalloa ottelua kohden.
- Roolini jäi pieneksi Puolassa tällä kaudella. En ollut itse tyytyväinen eikä joukkue, joten päätimme yhdessä lähteä eri teille. Uskon, että Ranska tulee olemaan koripallollisesti hieno askel minulle pelaajana ja tämä tuli täydellisellä ajoituksella. Lähden sinne todella innoissani jatkamaan kautta ja nauttimaan myös vähän auringosta, Lindbom virnistää.
Carl Lindbom aloitti pääsarjauransa vasta 16 vuoden iässä Mihailo Pavicevicin valmentamassa Espoon Hongassa kaudella 2008–09.
Edustettuaan Honkaa kevääseen 2010 Lindbom siirtyi Saksaan Frankfurt Skylinersiin Gordon Herbertin valmennettavaksi. Kaudella 2010–11 Lindbom pelasi sekä Saksan kolmosliigaa (Pro B) että Saksan Bundesliigaa. Kevätkauden 2011 lopussa Lindbom palasi loppukauden ajaksi Honkaan.
Korisliigan läpimurtonsa Lindbom teki 2011–12, jolloin hän urakoi helsinkiläiselle ToPolle 10,4 pistettä ja 4,2 levypalloa ottelua kohden pronssiin päättyneellä kaudella. Korisliigan kapteenit ja päävalmentajat äänestivät keväällä 2012 Lindbomin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.
ToPosta Lindbomin tie vei Loimaa Bisonsin ja Tampereen Pyrinnön kautta takaisin Helsinkiin, missä hän kuului 2014–2017 Helsinki Seagullsin avainpelaajiin.
Ulkomaan ammattilaisdebyyttinsä Lindbom teki liettualaisessa Juventus Utenassa syksyllä 2017 kahden kuukauden ajan 2,4 pisteen ja 1,4 levypallon ottelukeskiarvoin. Haettuaan vauhtia Seagullsista Lindbom siirtyi Kroatian liigan KK Osijekiin, jota hän edusti Kroatian liigassa 10,2 pisteen ja 6,1 levypallon keskiarvoin.
Viimeiset kaksi ja puoli kautta Lindbom on antanut vahvoja näyttöjä Puolan liigassa - aluksi Radomissa ja tällä kaudella Stal Ostrowissa. Kahden ensimmäisen Puolan kautensa aikana Lindbom tykitti Radomille 14,8 pistettä ja noukki 5,4 levypalloa ottelua kohden.
Lindbomin palkintokaapista löytyy kolme SM-pronssia (ToPo 2012, Bisons 2014, Seagulls 2017) sekä kaksi Suomen Cupin mestaruutta (Honka 2009, Pyrintö 2011).
Maajoukkueurallaan Lindbom on pelannut 71 nuorten ja 32 haastajien maaottelua sekä edustanut Suomea vuosien 2013 ja 2015 universiadeissa. Susijengissä Lindbom on pelannut 59 ottelua 2,6 pisteen keskiarvolla. Suomen EM-kisajoukkueeseen Lindbom kuului syksyllä 2017 Helsingissä ja Istanbulissa.
Lauri Markkanen on koripallouransa aikana kokenut monenlaista, mutta torstai-ilta tulee olemaan hänellekin merkkipaalu. Susijengin syömähammas saa tänään ensimmäistä kertaa urallaan vetää Suomi-paidan ylleen kotikaupungissaan.
Elokuu etenee ja Susijengillä on edessään enää kenraaliharjoitus ennen tulevaa MM-jatkokarsintaikkunaa ja Prahan ja Berliinin EM-kisoja. Torstaina Susijengi kohtaa Jyväskylän LähiTapiola Areenalla voimakoripalloa pelaavan kookkaan Ukrainan, joka hyökkäyksessä hakee ratkaisuja läheltä koria ja puolustuksessa keskittyy korin vartiointiin.
Jyväskylän alueen asukas! Löytyykö kodistasi tai läheistesi kodista tilaa majoittaa ukrainalaislähtöistä koripallojunioria keskiviikon 17.8. ja perjantain 19.8. väliseksi ajaksi?
Susijengillä on tällä viikolla edessään enää kenraaliharjoitus ennen loppukesän ja alkusyksyn MM-karsintoja ja EM-kisoja. Joukkue matkustaa tiistaina Jyväskylään kohtaamaan Ukrainan paikallisella LähiTapiola Areenalla. Torstain ottelu on Suomen miesten maajoukkueen ensimmäinen maaottelu Jyväskylässä 34 vuoteen.
Suomalaiset koripallofanit kokoontuvat Sudenpesässä Prahan vanhan kaupungin kupeessa ennennäkemättömän hulppeissa puitteissa. EM-kisaviikkona vieraita ovat viihdyttämässä Susijengin otteluista tutut DJ Amanda Harkimo sekä MC Mikko Honkanen vaihtuvien asiantuntijavieraiden kera.
Suomen Koripalloliitto on käynnistämässä uuden ”The Game That Unites Us”-ohjelman. Monivuotisen ohjelman ensimmäisenä askeleena on 18.8. Jyväskylässä pelattavan Susijengi-Ukraina-maaottelun yhteydessä järjestettävä tempaus, jonka puitteissa autetaan koripalloa harrastavien ukrainalaisten lasten integroitumista Suomeen.
Liettua antoi Susijengille täyden 40 minuutin oppitunnin kansainvälisen koripallon lainalaisuuksista, kun joukkueet kohtasivat toiseen kertaan kahdessa illassa. Liettua rynnisti 213-senttisen Jonas Valanciunasin onnistumiset moottorinaan 25–1-johtoon ja rymisteli ottelusta 87–52 (51–24) -murskavoiton.
Valmentaja tai joukkueenjohtaja! Pelaako joukkueessasi ukrainalainen koripallojuniori? Osallistu arvontaan, jossa voit voittaa hänelle ja hänen valitsemalleen suomalaiselle joukkuetoverille liput 18.8. Jyväskylässä pelattavaan Susijengin ja Ukrainan väliseen maaotteluun.
Susijengi jatkoi Liettuan vieraana valmistautumistaan kohti MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja. Liki 4600-päinen kotiyleisö sai nauttia kotijoukkueen hurjasta alusta NBA-jättiensä johdolla, jotka siivittivät Liettuan voittoon Kaunasin Žalgirio Arenalla pelatussa maaottelussa lukemin 76–61 (43–29).
Susijengin valmistavat maaottelut jatkuvat keskiviikkona ja torstaina, jolloin Liettua haastaa suomalaisvieraansa painiin NBA-jättiensä Domantas Saboniksen ja Jonas Valanciunaksen johdolla. Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Hanno Möttölä korostaa, että Liettualla on paljon muitakin aseita arsenaalissaan kuin koko.
6. pelaajan kisavarustukseen on perinteisesti kuulunut pelipaidan lisäksi myös kisapaita. Tämä vuosi ei ole poikkeus, kun Susijengi nähdään EM-parketeille syyskuun alussa.
Belgian Tampereella kahdesti kohdannut Susijengi ottaa seuraavaksi suunnakseen Liettuan, jossa joukkue kohtaa väkivahvan isäntäjoukkueen keskiviikkona ja torstaina Kaunasissa ja Vilnassa pelattavissa maaotteluissa. Susijengin valmennusjohto on nimennyt Liettuaan lähtevään ryhmään neljätoista pelaajaa.
Historian lehdet havisivat loppuviikolla Tampereella, kun Susijengin peliä kolmella vuosikymmenellä, 149 miesten maaottelussa ja neljissä kansainvälisissä arvokisoissa johtanut Teemu Rannikko, 41, siirtyi joukkueen valmennusjohtoon. Rannikko arvioi ensimmäisiä maaotteluitaan valmentajana positiiviseksi kokemukseksi.
Tampereen Hakametsän jäähallissa päästiin lauantai-iltana perinteiseen Delfin Basket -tunnelmaan. Susijengi nosti selkeästi tasoaan sitten toissailtaisen Belgia-tappion ja laulatti 4410-päistä kotiyleisöä iloisella ja henkeä nostattavalla 80–71 (43–37) -revanssivoitolla.
Susijengin pelinrakentajalegioonaan lukeutuva ToPo Junioreiden kasvatti Henri Kantonen, 24, päätti kevätkauden 2022 Suomen mestaruuteen Karhubasketin kanssa, mutta on käyttänyt kesäkuukaudet kuntoutumiseen. Henkilökohtaiset tavoitteensa korkealle asettava Kantonen kertoo pitävänsä Susijengiä ensiluokkaisena oppimisympäristönä.
Namika Lahti junioreiden koripallotalenttien poolista kohoavalla Hannes Pöllällä, 24, menee hyvin. 211-senttinen mörssäri kuittasi Kouvojen kanssa pelatun menestyskauden päätteeksi Korisliigan vuoden tulokkaan palkinnon ja silminnähden nauttii pelaamisesta. Susijengissä Pöllä pelaa ”pitkää peliä”, jonka tähtäimessä on läpimurto rotaatioon lähivuosina.
Susijengi pelasi ensimmäisen maaottelunsa sitten keskikesän voitokkaan MM-karsintaikkunan kohdatessaan Belgian Tampereen Hakametsässä Scandic Cupin avauspäivänä. Susijengi toipui murska-alusta ja piti peliä pitkään näpeissään, kunnes Belgia osui viime minuuttien ratkaisuheitoissa ja nappasi 71–75 (40–39) -voiton.
Osoituksena Susijengin alati kohentuvasta kilpailutilanteesta nähdään ringissä kasvavin määrin nuoria, nälkäisiä haastajapelaajia kilpailemassa maajoukkuepaikasta kokeneempia vastaan. Salon Vilppaan Perttu Blomgren, 20, taisteli tänä kesänä tiensä haastajamaajoukkueesta Susijengiin ja kärkkyy Tampereen Scandic Cupissa ensimmäisiä A-maaotteluitaan.
Kansainvälisen ammattilaisuransa Islannin liigasta kaudella 2021–22 aloittanut BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, 27, siirtyy ensi kaudeksi Romaniaan. 195-senttinen Hopkins on allekirjoittanut yksivuotisen sopimuksen Romanian liigaa ja FIBA Europe Cupin karsintoja pelaavan SCM Craiovan kanssa.
Susijengin valmennusjohto on nimennyt kuusitoista pelaajaa Tampereen Hakametsässä pelattavaan Scandic Cup -turnaukseen. Susijengi kohtaa Tampereella kovavireisen Belgian torstaina 4.8. ja lauantaina 6.8. pelattavissa maaotteluissa.