Catz voiton päässä kolmannesta perättäisestä mestaruudesta

19.4.2014 Catz Lappeenranta näytti mestarin elkeitä nousemalla Naisten Korisliigan toisessa finaaliottelussa tappioasemasta vierasvoittoon Steveco Areenalla PeKaa vastaan. Kotkalaiset näyttivät vielä puoliajalla marssivan voittoon 872 päisen yleisön edessä, mutta kissalauma järjesti kolmannella neljänneksellä kirin, joka takasi 2-0-ottelujohdon lappeenrantalaisille.

Catzin Elena Reshetko...

... ja Jordan Murphree laittoivat finaalisarjan PeKaa vastaan katkolle. Kuvat: Kai Kilappa.

Kaksinkertainen Naisten Korisliigan mestari Catz oli puoliajalla vielä seitsemän pisteen takaa-ajoasemassa, mutta vei kolmannen neljänneksen pistein 16-35, mikä johdatti lappeenrantalaiset vierasvoittoon 72-81 (42-35).


Steveco Areena oli pakattu täyteen ja ensimmäisellä puoliajalla kotijoukkueen Reetta Piipari naulasi kolmosensa 5/6 ja teki yhteensä 20 pistettä. Tauon jälkeen Catzin päävalmentaja Mika Haakana kuitenkin usutti laumansa hirmuiseen kiriin, josta kotkalaiset eivät toipuneet.

- PeKa aloitti loistavasti ja erityisesti Reetta Piipari oli huikea. Olimme uudessa tilanteessa meille, 14 pistettä perässä parhaimmillaan. Saimme kuitenkin kirittyä ja kolmannella pääsimme lopulta karkuun, Haakana kommentoi.

- Olimme myös levypalloissa tänään hyviä, mikä oli tärkeä asia voitossa, Haakana jatkoi.

Catzin tehokvartetin muodosti tutut Jordan Murphree (21/7/5 riistoa), Dionne Pounds (19/3), Alexandria Anderson (15/10/5 syöttöä) ja mielettömän pelin pelannut Elena Reshetko (20/6).

PeKan ykkönen oli Piipari (30/1), joka naulasi kuusi kolmosta yhdeksästä yrityksestä. Taru Tuukkanen (14/14) ja Andrea Barbour (16/6) pääsivät myös kaksinumeroisille pistelukemille.

Mestaruus on katkolla Catzille tiistaina 22.4.2014 kello 18.30 Lappeenrannan urheilutalolla.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

Näytä lisää vastaavia