24.4.2016 18:11 Lappeenrannan Catz nappasi viidennen perättäisen Naisten Korisliigan mestaruuden nimiinsä, kun ”Kissalauma” kaatoi Hyvinkään Pontevan kolmannessa finaalissa kotisalissaan lukemin 75-54 (41-23) ja marssi seurahistorian kuudenteen mestaruuteen suoraan otteluvoitoin 3-0.
Lappeenrannan Catz on Suomen mestari vuosimallia 2016.
Mestaruus oli joukkueen kapteenin Elena Reshetkon uran kuudes SM-kulta. Kuvat: Kai Kilappa.
Ottelu käynnistyi vieraiden osalta hieman hermostuneesti, kun HyPo sortui edellisen ottelun tapaan lukuisiin pallonmenetyksiin, joista etenkin Catzin vauhtiin piiskanneet Chandrea Jones (23/6) sekä Chandra Harris (12/6) rokottivat.
Myös toinen neljännes oli kotijoukkueen heiniä, eikä hyvinkääläisjoukkue onnistunut nousemaan takaa-ajoasemasta. Juuri ennen puoliaikaa vauhtiin päässyt kotijoukkueen kapteeni Elena Reshetko (16/12) löysi todellisen vireen kolmannella neljänneksellä, eikä voittajasta ollut sen jälkeen enää epäselvyyttä.
- Tuntuu mahtavalta päästä leikkaamaan korisukka alas. Joukkueemme haluaa voittaa enemmän kuin mitään ja tässä on tulos. Kuudes mestaruus tuntuu äärettömän hyvältä, Reshetko iloitsi.
Viimeisellä kymmenminuuttisella Ponteva sai kaunisteltua lukemia neljä kolmosta upottaneen Mirka Kilpijärven (14/1) johdolla, mutta Catzin johtoasemaa vierasjoukkue ei onnistunut uhkaamaan.
Lappeenrannan Catzin päävalmentajana viimeiset viisi mestaruutta huuhtonut Mika Haakana oli syystäkin yhtä hymyä ottelun ratkettua. Catz voitti kotimaan liigan mestaruuden ja ensimmäisen kauden Latvia-Estonia -liigassa pelannut ”Kissalauma” saavutti hopeaa.
- Hieno ottelu ja olen todella tyytyväinen tämän päiväiseen esitykseemme. Toisen finaalin jälkeen joukkueesta aisti, että tänään homma ratkeaa, Catzin päävalmentaja Mika Haakana suitsutti.
- Kausi oli raskas, kun pelejä kertyi paljon Latvia-Estonia -liigan myötä, joten tämä maistuu hyvältä, eikä tämäkään mestaruus ilmaiseksi tullut.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.