Chelsea Waters vahvistamaan Tapiolan Hongan naisia

2.9.2019 15:55 Naisten Korisliigassa pelaava Tapiolan Honka on tiedottanut, että joukkueen vahvuuteen liittyy 25-vuotias monipuolinen Chelsea Waters, joka on saanut koripallo-oppinsa maineikkaassa Gonzagan yliopistossa.

Yliopistouransa jälkeen Waters siirtyi ammattilaiseksi Eurooppaan, jossa hän on ehtinyt pelata ennen Suomeen saapumistaan Portugalissa, Saksassa ja Tshekeissä. Hongan ensi kauden joukkue rakentuu vahvasti omien nuorten kasvattien ympärille tähdäten pelaajakehitykseen. Watersin saaminen kokoonpanoon tukee joukkueen tavoitteita.

– Watersilla on kokemusta eurooppalaisesta koriksesta. Hän pystyy varmasti auttamaan joukkuetta erityisesti levypallopelissä. Waters on hyvä niin heittäjänä kuin syöttäjänä ja sopii näin hyvin joukkueemme pelitapaan, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi seuran tiedotteessa.

– Olen pelannut monessa nuoressa ja eteenpäin pyrkivässä joukkueessa. Uskon, että panokseni joukkueeseen tulee auttamaan nuoria ja tietysti myös itseäni uralla eteenpäin. Koen olevani joukkueessa se pelaaja, jota joukkuekavereiden on helppoa lähestyä, rakastan puhua pelaamisesta. Kunnianhimo ja periksi antamattomuus näkyy kentällä ja, koska olen pelannut kaikilla pelipaikoilla, luen peliä myös laajasti, luoden hyviä korintekopaikkoja muille, Waters kertoo.

 
3.9.2025 18:42 Naisten Korisliiga

Hongan joukkue valmis kauteen Maija Kuisman sopimuksen myötä

Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.

3.9.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Macé, Määttänen, Tuomisto ja Salovaara jatkavat EBT:n riveissä

Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.

2.9.2025 18:35 Naisten Korisliiga

EBT:lle tukku sopimuksia

Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.

30.8.2025 15:48 Naisten Korisliiga

Olivia Carpelan ja Minttu Sydänmaanlakka täydentävät Kouvottarien rinkiä

Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.

28.8.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Laila Lawrence ja Unique Drake vahvistavat BC Nokiaa Naisten Korisliigassa

BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.

22.8.2025 11:02 Naisten Korisliiga

Jaatinen ja Kangas Vedon väreihin

Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.

21.8.2025 12:14 Naisten Korisliiga

Nurminen ja Mäkelä vahvistavat Tapiolan Honkaa

Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.

11.8.2025 15:00 Pääjuttu

Naisten Korisliigan sarjaohjelma kaudelle 2025–2026 julkaistu

Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.

6.8.2025 07:47 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry vahvistaa Vetoa

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.

6.8.2025 07:38 Naisten Korisliiga

Henriikka Vähäuskille jatkosopimus Kouvottarien kanssa

Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.

Näytä lisää vastaavia