Clarkson korvaa Chonesin Joensuussa

25.11.2009 Korisliiga-joukkue Joensuun Kataja vaihtaa korinaluspelaajansa. Joukkuetta kauden ensimmäiset 15 liigaottelua edustanut amerikkalainen Kendall Chones saa väistyä kokeneemman maanmiehensä Kris Clarksonin tieltä.

Kendall Chonesin (kuvassa) pelit Kataja-paidassa jäi 15 otteluun. Hänet korvaa Espanjassa, Puolassa ja Itävallassa koulittu Kris Clarkson. Kuva: Kai Kilappa.

198-senttinen Clarkson aloittaa Joensuussa neljännen ammattilaiskautensa. Aiempaa, yliopistouran jälkeistä pelikokemusta hänelle on karttunut Espanjasta, Puolasta ja Itävallasta. Liikkuva ja erityisesti hyökkäyssuunnassa aggressiivinen Clarkson valmistui Widenerin yliopistosta vuonna 2006.

Katajan jättävä Kendall Chones teki tilastojen valossa kohtuullista jälkeä. Keskimäärin 27 peliminuutissa pisteitä syntyi 13,4 ja levypalloja kirjattiin 8,9. Kahden pisteen heitot osuivat 60,7 ja vapaaheitot 74,5 prosentin tarkkuudella.

Chonesin ongelmat olivatkin puolustuspäässä.

- Kendallin liikkumisessa oli puutteita. Hän jäi puolustuspäässä valitettavan usein aivan liikaa jälkeen. Tämä ei sovi systeemiimme, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen selvittää.

Kris Clarksonin taustoja Salmiselle avasi mm. miestä tämän ensimmäisellä ammattilaiskaudella Itävallassa valmentanut kollega. Kataja odottaa uudelta laituriltaan ennen kaikkea liikkuvuutta ja sen mukanaan tuomaa lisäuhkaa molempien korien alle.

- Kris nostaa pelimme intensiteettiä ja tuo puolustukseemme mm. lisää blokkiuhkaa.

25-vuotias Clarkson pelasi viime kaudella Espanjan kolmostasolla, LEB Silver -liigassa Plasencia Extremadura -joukkueessa. 33 ottelussa pisteitä syntyi keskimäärin 14,8, levypalloja tilille kirjattiin 5,0, koriin johtaneita syöttöjä 1,3, riistoja 1,6 ja heiton torjuntoja 0,8. Peliminuutteja Clarksonille kertyi keskimäärin reilut 26 ottelua kohden.

Kuluvan kauden kahdeksannen ulkomaalaisvahvistuksen myötä Pekka Salminen uskoo, että joukkue saa alkaa totuttelemaan näihin kasvoihin. Mikäli Clarkson on sovitussa kunnossa, ei Kataja enää ihan helposti lähde vaihtolinjalle.

- Eiköhän tämä (joukkue) ala olla nyt tässä, Salminen päättää.

Katajalla on tilillään kauden 15 ensimmäisestä ottelusta kolme voittoa. Joukkueen seuraava ottelu on perjantaina, jolloin joensuulaiset vierailevat Lappeenrannassa.

Asiat

 
26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia