Daeshon Francis on BC Nokian kolmas ulkomaalaiskiinnitys

7.9.2020 10:35 BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen kolmannen ulkomaalaisvahvistuksensa kanssa, kun Daeshon Francis, 24, aloittaa kolmannen ammattilaiskautensa Nokialla.

193-senttinen Francis aloitti ammattilaisuransa Luxemburgin pääsarjan Arantia Larochettessa, jossa hän väänsi kaudella 2018-19 keskimäärin 25,9 pistettä, 7,2 levypalloa, 4,8 syöttöä ja 2,0 riistoa ottelua kohden.

Kaudelle 2019-20 Francis napattiin NBA G Leaguen varaustilaisuuden toisen kierroksen 28. varausnumerona Rio Grande Valley Vipersiin. Houston Rocketsin farmijoukkueessa Francis sai vähän mahdollisuuksia pelaten vain kolmessa ottelussa koko kauden aikana.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

– Näen hänessä valtavasti potentiaalia kuten Jeff Garrettissa. Teimme kotiläksymme Daeshonin suhteen ja hän on pysynyt pelaajana vähän piilossa, vaikka hänet varattiin G Leagueen. Uskon, että hänellä on kirkas tulevaisuus Euroopassa, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson avaa seuran tiedotteessa.

– Hän on mukava nuori mies ja monipuolinen koripalloilija. Hän pelaa pituuttaan isommin ja hakee levypalloja. Hän sopii joukkoon myös atleettisuudellaan ja halullaan puolustaa.

Yliopistouransa Francis aloitti Green Bayssa, jossa hän pelasi NCAA:n ykkösdivisioonaa freshman-kautensa 4,5 pisteen ja 2,1 levypallon keskiarvoilla. Sieltä hän siirtyi Midlandin junior collegen kautta kahdeksi viimeiseksi kaudekseen Texas-Permian Basiniin NCAA:n kakkosdivisioonaan.

Texas-Permian Basinissa hänet valittiin Lone Star -konferenssin vuoden pelaajaksi sekä 2017 että 2018. Senior–kaudellaan Francis tehtaili 21,9 pistettä, 8,0 levypalloa, 4,0 syöttöä ja 1,7 riistoa ottelua kohden.

Francisin lisäksi BC Nokialla on pelaajasopimukset Wes Washpunin, Jeff Garrettin, Matias Ojalan, Lauri Toivosen, Antero Lehdon, Michael Besselinkin, Lassi Nikkarisen, Antti Ahosen ja Hugo Bomanin kanssa. 

Asiat

 
25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

Näytä lisää vastaavia