21.8.2017 Hallitseva Korisliigan mestari Kataja Basket on kiinnittänyt ensimmäiset ulkomaalaispelaajansa.
Teemu Rannikon jättämiä pelintekijän saappaita saapuu täyttämään 177-senttinen amerikkalaistakamies Damier Pitts, 27, joka on pelannut kaksi edellistä kautta Latviassa. Viisivuotisen ammattilaisuransa muita stoppeja ovat olleet Italian, Turkin ja Islannin liigat.
196-senttinen Alex Marzette, 24, aloittaa Joensuussa kolmannen kautensa ammattilaisena. Tätä ennen hän on esiintynyt Portugalissa sekä kotimaassaan Yhdysvalloissa. Marzetten sopimuksessa on koeaika.
Damier Pitts edusti viime kaudella latvialaista BK Valmiera/ORDOa. 40 pääsarjaottelussa hänelle kirjattiin keskiarvot 14,6 pistettä, 2,8 levypalloa, 5,6 syöttöä ja 1,5 riistoa. Hän upotti kahden pisteen heitot 49-prosenttisesti, kolmoset 31 % ja vapaaheitot 85 %. Baltian liigan 14 ottelussa jälki oli lähes identtistä 14,1 pisteen, 3,8 levypallon, 5,1 syötön ja 1,4 riiston myötä.
– On selvää, että täytettävänä ovat poikkeuksellisen suuret saappaat, päävalmentaja Greg Gibson sanoo seuran tiedotteessa.
– Ei ole realistista vaatia uutta kaveria täyttämään ne heti sataprosenttisesti, tuskin siihen kukaan pystyisi. Damier on kuitenkin kova kaveri, joka johtaa joukkuetta esimerkillään: pelaa kovaa, taistelee. Hän ei kokonsa puolesta ole huomattava, mutta ”en pelkää ketään” -asenteensa yhdistettynä nopeuteensa, korintekokykyynsä ja syöttötaitoonsa ovat kiinnittäneet huomioni. Voimaakin hänellä on, enemmän kuin moni ehkä ensin kuvitteleekaan.
Koeajalle saapuvan Alex Marzetten reitti ammattilaiseksi ei ole ollut se kaikkein tavallisin. Hän edusti jokaisena yliopistovuotenaan (2011-15) eri opinahjoa kattojärjestöjen NJCAA, NCAA ja NAIA alla.
Marzette valmistui NAIA:n II divisioonaan kuuluvasta Robert Morris University Illinoisista keväällä 2015. Hänet valittiin konferenssinsa ykköstähdistöön ja ehdolle NAIA All-American -kunniamaininnan saajaksi. Monipuolisen pelaajan tilastot näyttivät lukemia 18,1 pistettä, 7,3
levypalloa, 1,7 syöttöä, 1,8 riistoa ja 2,3 torjuntaa.
Euroopassa Marzette nähtiin ensi kertaa viime kaudella, kun Portugalin pääsarjaseura CAB Madeira tarjosi työpaikan. Portugalissa tilastonsa olivat 36 ottelussa keskimäärin 16,7 pistettä, 4,8 levypalloa, 2,4 syöttöä, 1,4 riistoa ja 0,6 torjuntaa. Kahden pisteen heitot upposivat 53-prosenttisesti, kolmoset 33-prosenttisesti ja vapaaheitot 77-prosenttisesti.
Kataja Basketissa Marzetten rooli tulee olemaan joukkueen vahvistaminen ensisijaisesti eurokentillä.
– Alexin tarina on kiinnostava. Hän valitsi aikanaan pieniä kouluja, vaikka olisi mielestäni voinut suunnata suurempiinkin, Gibson toteaa.
– Kyseessä on todella kova harjoittelija, oikea ”salirotta”. Atleettinen, pelaa kovalla energialla. Katsoin erityisesti hänen otteitaan Benficaa vastaan ja vakuutuin hänen potentiaalistaan. Virheitä tulee vielä ja sen suhteen olemme valmiit tekemään töitä. Uskon, että jos kaikki menee hyvin, hänestä voi tulla vaikka ”salainen aseemme”, aivan kuten JB (Jarekious Bradley) viime kaudella. Aika näyttää.
Kataja Basketin sopimustilanne:
Takamiehet: Emil Djeen, Johannes Lasaroff, Damier Pitts (USA), Ilari Seppälä
Pienet laiturit: Jesse Niemi, Alex Marzette (USA)*
Isot laiturit/sisäpelaajat: Tommi Huolila, Mikael Kauhanen, Alex Murphy, Atte Perttu, Vesa Mäkäläinen
Valmentajat: Greg Gibson, Tuomas Oja
Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.