12.7.2016 Korisliigassa pelaava Lapuan Kobrat on solminut valmentajasopimuksen viime kaudella Loimaa Bisonsin apuvalmentajana toimineen Damion Dantzlerin, 40, kanssa. Sopimus on mallia 1+1.

Kahdesti Bisonsin apuvalmentajana Suomen mestaruutta juhlinut Damion Dantzler siirtyy Kobrien päävalmentajaksi. Kuva: Tytti Nuoramo.
Tampereen Pyrintöön pelaamaan kaudeksi 2007-08 saapunut Dantzler pelasi Korisliiga-urallaan Team Componentan riveissä (2008-09) sekä Vilppaassa kahden ottelun verran 2010-11. Miehen pelaajaura päättyi 2011 Korisliiga-nousuun LoKoKon paidassa.
Valmentajaurallaan Dantzler on voittanut kaksi Suomen mestaruutta Loimaa Bisonsin valmennustiimissä, josta matka jatkui Kaarinan Ura-Basketin I divisioona -joukkueen ruoriin ja viime kaudeksi takaisin Loimaalle.
- Olen todella innoissani uudesta pestistä Kobrien päävalmentajaksi. Lähdemme tekemään kovaa työtä joukkueen lopulliseen muotoon saamiseksi, Dantzler toteaa seuran tiedotteessa.
Kobrien valmennusportaaseen jo kuuden vuoden ajan kuulunut Ville Turja jatkaa apuvalmentajana.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.