7.9.2017 Kauden ensimmäiset harjoitusottelunsa tulevana viikonloppuna pelaavan joensuulaisen Kataja Basketin miehistö on tuoreen sopimuksen myötä kasassa.

Katajan viimeinen kiinnitys on 25-vuotias amerikkalaispelaaja Daniel Bejarano, joka valmistui Colorado State -yliopistosta vuonna 2015. Kahdella ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 193-senttinen kakkospaikan pelaaja on esiintynyt Meksikossa, Georgiassa ja Ukrainassa. Bejaranon sopimuksessa on koeaika.
Ammattilaisuransa käynnistyi syksyllä 2015 Meksikon LNBP-liigassa (9,3p./3,8 lp.), josta tie vei loppukaudeksi Georgiaan. VITA Tbilisi -joukkue pelasi venäläistä VTB United -liigaa (14,0 p./6,8 lp.), jossa se kohtasi muun muassa Kataja-käskyttäjä Greg Gibsonin tuolloin valmentaman Bisons Loimaan.
Viime kaudella Bejarano nähtiin myös Joensuussa, kun Kataja kamppaili Mestarien liigassa ukrainalaista Khimikiä vastaan. Kaikkiaan 11 BCL-ottelussa hän sai peliaikaa keskimäärin 17 minuuttia ja tilastoihin jäivät merkinnät 6,7 pisteestä, 2,5 levypallosta sekä 46 prosentin tarkkuudella uponneista kolmen pisteen heitoista.
Huhtikuussa takamies piipahti Meksikossa maan CIBACOPA-liigassa, jossa auttoi kahdeksassa ottelussa myöhemmin kesällä mestaruuden voittanutta Rayos de Hermosilloa.
- Daniel on todella hyvä heittäjä ja häneltä löytyy urheilullisuutta esimerkiksi ponnistusvoiman muodossa. Tämä näkyy hänen kyvyssään taistella levypalloista. Sekä pallollisen että pallottoman pelaajan puolustaminen sujuu. Pelitapamme tulee kaudella olemaan nopea ja uskon, että Daniel sopeutuu tähän hyvin, Gibson sanoo.
Kataja Basket pelaa harjoitusotteluja 8. ja 9. syyskuuta Kauhajoella. Vastassa ovat Ruotsin mestari Luleå sekä Jämtland.
Mestarien Liiga -karsinnan ensimmäinen vaihe pelataan 24. ja 26. syyskuuta. Korisliiga-kausi käynnistyy joensuulaisten osalta 4. lokakuuta.
Sekä Bejarano että kotonaan Yhdysvalloissa käymässä oleva Alex Murphy saapuvat Joensuuhun tämän viikon lopulla.
Kataja Basket 2017-18
Takamiehet (5): Daniel Bejarano (USA)*, Emil Djeen, Johannes Lasaroff, Damier Pitts (USA), Ilari Seppälä
Pienet laiturit/yleispelaajat (3): Alex Marzette (USA)*, Jesse Niemi, Wesley Saunders (USA)
Isot laiturit/sisäpelaajat (6): Matthew Hezekiah (USA)**, Tommi Huolila, Mikael Kauhanen, Alex Murphy, Atte Perttu, Vesa Mäkäläinen
Valmentajat: Greg Gibson, Tuomas Oja
* Koeaika 3.10.2017 saakka
** Koeaika 27.9.2017 saakka
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.