7.5.2017 Daniel Janssonin valmentama Weissenhorn Youngstars juhli lauantai-iltana Saksan ProB-liigan voittoa.

Daniel Jansson valmensi Youngstarsin ProB:n mestariksi. (Kuva: Daniel Jansson)
Youngstars oli hävinnyt ensimmäisen finaalin PS Karlsruhe Lionsille 67-71, mutta venyi vieraskentällä upeaan 77-71 (33-25)-voittoon. Youngstars voitti mestaruuden näin yhteispistein 144-142.
- Finaalisarjat harvoin ovat hirveän kaunista korista, eikä tämäkään ollut poikkeus. Toisessa matsissa olimme alusta saakka niskan päällä, kunnes meinasi loppua tyystin bensa. Onneksi kuitenkin saimme aikaiseksi yhden "playn" enemmän kuin he, Jansson kertasi ratkaisevaa finaalia.
Ennen finaalia ratiopharm ulmin akatemiajoukkueena toimivalla Youngstarsilla oli omat haasteensa pelaajakokoonpanon suhteen, sillä Ulm aloitti samaan aikaan pudotuspelit Bundesliigassa ja kaksi Youngstarsin pelaajaa oli edustusjoukkueen mukana.
- Me pelasimme ilman kahta BBL-pelaajaa, mutta tilanne ei sikäli ollut uusi, sillä olemme menneet koko kauden näin. Kuvastavaa on juuri tämä venymiskyky näissäkin tilanteissa. Aika hulluahan tämä on, että me tällä joukkueella porskutetaan päätyyn asti. En voisi olla ylpeämpi näistä pojista, Jansson hehkutti.
Turkin liigassa Anton Odabasin Trabzonspor voitti Ankaran selvästi 101-69 (59-35). Odabasi loukkasi sormensa harjoituksissa eikä ollut joukkueen kokoonpanossa. Voitolla Trabzonspor varmisti sarjapaikkansa ja on sarjassa 13.
Ranskan ProB-liigassa Antti Kanervon ja Matti Nuutisen Roanne hävisi kotikentällään Fos-sur-Merille 76-80 (41-42). Nuutinen raatoi kentällä 30 minuuttia tilastoiden kahdeksan pistettä, kolme levypalloa, yhden syötön ja yhden riiston. Kanervo oli edelleen sivussa alaraajavamman takia. Roanne on sarjassa 13.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.