10.12.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen laitahyökkääjä Darius Gloverin kanssa. Alun perin 195-senttisen Gloverin piti pelata Korihaissa joulukuun puoliväliin saakka tuuraten kätensä murtanutta James Reavesia, joka ei kuitenkaan koskaan palannut sairaslomaltaan Suomeen.
James Reavesin viimeisin paluuyritys oli määrä tapahtua lauantaina, mutta perhesyyt pitävät miehen Yhdysvalloissa koko eurooppalaisen koripallokauden ajan, kertoi Korihait tiedotteessaan.
- Darius Glover on pelannut hyvällä asenteella ja osoittanut pärjäävänsä Korisliigan vauhdissa juuri niillä pelipaikoilla, joille olemme häntä kaavailleet.
- Ulkomaalaisten osalta joukkue on nyt tässä, joten spekulaatiot vaihtamisista on syytä lopettaa, toteaa Jyri Lehtonen toivoen joukkueelle työrauhaa.
Glover on tehnyt pelaamissaan yhdeksässä ottelussa keskimäärin 16,7 pistettä 62 prosentin tarkkuudella sekä napsinut 7,2 levypalloa.
Korihaiden loukkaantuneista pelaajista Sad Niskanen (polvi) joutuu leikkaukseen lähiaikoina ja miehen sairasloman pituus lienee puoli vuotta, joten tämä kausi on hänen osaltaan paketissa. Selkävaivainen Jan-Axel Alanko on puolestaan sivussa ainakin maaliskuuhun saakka, joten myös hänen osaltaan toiveet kentälle paluusta tämän kauden aikana voitaneen unohtaa.
Sen sijaan Daniel Nummi (nilkkavamma) palasi kokoonpanoon sunnuntaina Korihaiden tehdessä voitokkaan vierailun Joensuuhun. Myös Marko Vehniäinen (nivusvamma) on tekemässä paluuta tositoimiin.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.