13.11.2009 Kauhajoen Karhu Korisliiga-joukkue jatkaa uudistumistaan. Kauhajoelle saapuu toissakaudelta tuttu Darryl Hudson, joka vapautui äskettäin Saksan Bundesliigassa pelaavasta joukkueestaan, Walter Tigersista. Hudsonin tulon myötä Kauhajoki ei jatka koeajalla olleen DeAndre Colemanin sopimusta.

Kauhajoki saa riveihinsä paluumuuttaja Darryl Hudsonin, joka edusti Karhua Korisliigassa kaudella 2007-08. Kuva: Kai Kilappa.
194-senttinen, 24-vuotias ja 92-kiloinen Hudson pelasi kaksi vuotta (2007-08) sitten, suoraan Howardin yliopistosta valmistuneena, Kauhajoella kelpo liigakauden. Hänen tilastolukemansa olivat 19,7 pistettä, 6,2 levypalloa, 3,0 syöttöä keskimääräisen peliajan oltua yli 35 minuuttia. Lisäksi Hudson tuli tutuksi pelaajana, joka hankki vastustajalle runsaasti virheitä ajoillaan. Vapaaheittoyrityksiä Hudsonilla oli 7,5 peliä kohden.
Viime kauden Hudson pelasi Falcon joukkueessa Unkarissa. Siellä hänen pistekeskiarvonsa oli 14,9 ja levypalloja tarttui näppeihin keskimäärin 3,2. Tänä syksynä Hudson pelasi Saksan Bundesliigassa, mutta pettyi peliminuutteihinsa ja halusi itse lähteä. Walter Tigers –joukkueessa Hudson teki kahdeksassa ottelussa keskimäärin 6 pistettä, otti 1,5 levypalloa ja antoi yhden syötön 16,6 minuutin peliajalla.
Hudsonin tulon myötä Kauhajoki purki sopimuksensa koeajalla olleen DeAndre Colemanin kanssa. Hudsonin sopimus käsittää loppukauden.
Darryl Hudsonin lisäksi Karhulla on vahvuudessaan kauden alusta saakka olleet amerikkalaiset Maurice Horton ja Jesse Smith sekä äskettäin Kauhajoelle saapunut Keith Gayden. Aiemmin Karhu ehti jo luopua lievästi loukkaantuneen Hortonin tuuraajaksi hankitun Anthony Davisin palveluista, mutta joutui keskiviikon kierroksella kutsumaan miehen takaisin vahvuuteensa sairastumisten vuoksi.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.