15.8.2023 13:52 Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen takamies-laituri David Azoren kanssa.

193-senttinen ja 24-vuotias Azore pelasi yliopistouransa Texasissa UT Arlingtonin riveissä NCAA 1D:ssa. Hän oli koko Sun Belt Conferensin paras korintekijä 19,8 pisteen tehoilla viimeisellä kaudellaan 2021-22.
Kyseisen kauden jälkeen hänet valittiin Sun Belt Conferencen ykkösjoukkueeseen sekä NABC All-District ykkösjoukkueeseen. Kaudella 2021-22 Azore oli koko NCAA:n korintekijätilastossa 20. paras pisteissä.
Syksyn 2022 hän aloitti Islannissa, Grindavikin joukkueessa pelaten siellä viisi ottelua 20,8/4,5lp tehoin. Keväällä hän siirtyi pelaamaan Uuden Seelannin liigaan, Taranaki Airsin riveihin, jossa hänen tehot olivat 15,6p/4,7lp/3,7s ottelua kohden.
Valmentajat Miikka Sopanen ja Tero Vasell ovat tyytyväisiä Azoren kanssa tehtyyyn sopimukseen.
- David on fyysinen pelaaja ajamaan korille ja tuo joukkueeseen riittävästi tehoja. Lisäksi hänellä on riittävä kaukoheittouhka. Haimme tämän tyyppistä pelaaja ja nyt ulkomaalaisnelikkomme on kasassa, seuran tiedotteessa kommentoidaan.
Azoren myötä Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Valtteri Leppäsen, Chrysostom ”Chuku” Chukwumanin, Kion Williamsin, Jordon Talleyn, Nighael Ceaserin, Sekou Syllan, Roni Ahvenjärven ja Arttu Pitkäsen kanssa. Joukkuetta valmentavat Miikka Sopanen, Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.