28.2.2023 13:29 Laituri Dikembe Dixson aloittaa pelit Kauhajoen paidassa.

Kauhajoki tiedottaa solmineensa 1+1-vuotisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Dikembe Dixsonin kanssa. 201-senttinen ja 91-kiloinen laituri saapuu Suomeen Italiasta, jossa hän on pelannut tällä kaudella Serie A:n Brindisissä. Jälkimmäinen vuosi sopimuksessa on seuran optiovuosi.
Dixson pelasi NCAA-yliopistokoripalloa kaudet 2015–18 University of Illinois Chicagon joukkueessa. Kaikkien kolmen kauden ajan hän kuului joukkueensa avausviisikkoon ja viimeisellä kaudellaan rekisteröi keskiarvoikseen 32 ottelussa 14,2 pistettä, 3,5 levypalloa ja 1,3 riistoa.
Dixsonin ammattilaisura alkoi NBA:n kehitysliiga G Leaguessa ja on sittemmin jatkunut Libanonissa, Brasiliassa, Sveitsissä ja Luxemburgissa. Tällä kaudella Dixson tilastoi Italiassa kahdeksassa Serie A -ottelussaan keskimäärin 2,3 pistettä ja 1,3 levypalloa sekä kolmessa Europe Cupin ottelussa 4,3 pistettä ja 2,7 levypalloa.
Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi seuransa tiedotteessa:
– Kun tieto Kuany Kuanyn pitkästä poissaolosta tuli meille, emme olleet ensin tuomassa uutta korvaavaa laituria enää joukkueeseen. Syy tähän oli se, että emme yksinkertaisesti uskoneet löytävämme enää sopivaa pelaajaa, joka on valmiiksi Euroopassa ja täydessä pelikunnossa. Kuultuamme kuitenkin Dixsonin olevan mahdollisesti lähdössä Italiasta, aloimme harkita asiaa ja lopulta päädyimme tähän ratkaisuun. Hän pystyy ulottuvana ja atleettisena pelaajana täydentämään joukkuetta tuomalla meille lisää korille ajouhkaa kolmospaikalle ja on myös sopiva pelaaja puolustuskonseptiimme.
Samalla Kauhajoki kertoo purkaneensa Kuany Kuanyn pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä pelaajan kanssa.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.