29.9.2023 13:58 Easter Tournament 2024 koristurnauksen ilmoittautuminen aukeaa ensi maanantaina 2.10. kello 10.00! Turnaus pelataan Lahdessa ensi keväänä pääsiäisen aikaan 29.-31.3.2024 ja puitteet Lahdessa ovat mitä parhaimmat!

Turnaukseen avataan sarjat U8-7 Supermikroista aina aikuisiin asti ja sarjoja löytyy pojissa ja tytöissä, miehissä sekä naisissa eri tasoisille ja ikäisille pelureille!
Turnaus kerää jälleen koriksen pelaajia ympäri Suomea ja ulkomaita viettämään Pääsiäistä koriksen parissa. Turnauksen sydän tulee jälleen kerran olemaan Lahden Suurhalli- Messukeskuskompleksi, jossa kenttiä on yli 10 kappaletta, järjestetään turnausruokala, paljon oheistoimintaa!
Viime pääsiäisenä Lahdessa oli yhteensä 238 joukkuetta Suomesta ja ulkomailta. Turnauksen maksimijoukkuemäärä on 250 joukkueen tasolla, ja sen odotetaan täyttyvän tulevan kevään turnaukseen!
Turnauksen tarkemmat infot passeista, hinnoista, majoituksista, peleistä ym. löydät turnauksen nettisivuilta osoitteesta: https://www.lbj.fi/easter-tournament/
Sarjat alkavat täyttymään heti ilmoittautumisen alettua, eli käy varaamassa paikka omalle joukkueelle kevään hauskimpaan turnaukseen!
Nähdään pääsiäisenä Lahdessa!
Tämä ilmoitus on koripalloliiton jäsenseuroille tarjoama, jossa seurat voivat tiedottaa omista toiminnoistaan
seurat-ilmoittavat sivulla.
Hyvinkään Pontevan naisten edustusjoukkue kutsuu uusia pelaajia mukaan avoimiin harjoituksiin perjantaina 22.5.2026 Martinhalliin. Harjoitukset tarjoavat mahdollisuuden tulla tutustumaan joukkueen toimintaan, valmennukseen ja tulevan kauden tavoitteisiin Naisten I divisioonassa.
KaU Karkkila järjestää jälleen kesän kuumimman ja rennoimman koristurnauksen Karkkilassa. Tapahtuma järjestetään Högforsin ruukkimiljöössä lauantaina 11.7. Sarjat miehille, naisille ja yli 45-vuotiaille miehille.
TVO ja Rauma Basket ry järjestävät kesällä 2026 vauhdikkaan ja innostavan koripalloleirin vuosina 2008–2015 syntyneille tytöille ja pojille.
Naisten edustusjoukkueen päävalmentajana kaudella 2026–2027 jatkaa Pia Yli-Kankahila.
Pantterit naisten I divisioonajoukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Päättyneellä kaudella ylimpään loppusarjaan yltänyt joukkue kartoittaa pelaajia mukaan toimintaan toukokuussa Herttoniemenrannassa järjestettävissä harjoituksissa.
Helsinki Basketball Festival järjestetään tänä vuonna yhteistyössä FIBA Foundationin kanssa. FIBA Foundation lahjoitti tämän vuoden turnauksen tsempparipalkinnot.
Tule näyttämään taitosi Luhta Areenalla 18.-21.5.
Raholan Pyrkivä etsii juuri sinua! Meillä on tilaa vielä muutamalle innostuneelle ja motivoituneelle korisvalmentajalle, niin tyttö- kuin poikajuniorijoukkueissa kaudelle 26-27.
Hyvinkään Pontevan miesten joukkueen valmennus vaihtuu Janne Hartikaisen ottaessa joukkueen komentoonsa.
Tulevalla kaudella seurassa jatketaan hyvin toimivaa pelaajapolkumallia, jossa seuran valmennuspäällikkö Aleksi Iltanen on vahvasti mukana joukkueiden päivittäisharjoittelussa ja toimii päävalmentajien tukena.