EBT:lle vakuuttava voitto

23.2.2021 21:36 Illan ainoassa Naisten Korisliigan pelissä. EBT matkasi Tampereelle Pyrinnön vieraaksi. Edelllisessä ottelussa kauden avausvoittonsa ottanut Pyrintö ei pystynyt ottamaan toista voittoa putkeen, vaan pisteet matkasivat Espooseen 107-75.

Sanni Tuomisto ja EBT nousivat tasapisteisiin Hongan kanssa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Ottelu alkoi tasaisesti. Ensimmäisellä jaksolla joukkueet eivät saaneet eroa välilleen. Ensimmäiselle tauolle mentiin tilanteessa 21-21.

Espoolaiset ottivat johtoaseman itselleen toisella jaksolla. Sanni Tuomiston johdolla joukkue pääsi puoliajalle johdossa 48-40.

Kolmannella jaksolla joukkueiden tasoero tuli entistä selvemmin esille. Pyrinnöllä oli vaikeuksia omassa hyökkäyspelissään ja toisessa päässä vieraat saivat onnistumisia onnistumisien perään. Niinpä viimeiselle tauolle lähdettäessä vierasjohto oli jo 24 pistettä.

EBT ei päästänyt tamperelaisjoukkuetta enää mukaan peliin viimeisellä jaksolla, vaan se onnistui kasvattamaan johtoaan. Lopulta voitto kirjattiin sille 107-75.

- Ensimmäisellä puoliajalla Pyrintö pelasi niin hyvällä insentiteetillä hyökkäyssuuntaan, että meidän intensiteetti puolustuspäässä ei riittänyt, eikä pysytty pallon perässä ja koko ajan jäi vapaita heittoja, jotka Pyrintö tiputti sisään. Hyökkäyspäässä meillä ei ollut ongelmaa koko pelissä. Toisella puoliajalla saatiin puolustus tiivistettyä josta ero syntyi, vieraiden päävalmentaja Niko Hellman avasi ottelun jälkeen.

Hannah Little teki ottelussa 24 pistettä ja otti 13 levypalloa. Myös Morgan Batey ylsi tupla-tuplaan. Hänelle merkittiin 23 pistettä ja 14 levypalloa. Liisa Taponen oli Pyrinnön ykkönen. Hänelle kertyi 25 pistettä ja yhdeksän levypalloa.

- Lähdettiin ärsyttämään EBT:tä, jossa onnistuimme ensimmäisellä puoliajalla, mutta sitten pikkuhiljaa hiivuttiin. Tämä peli taas opetti joukkuetta, paljon oli hyvää, mutta paljon on kehitettävää, Pyrinnön Iina Mäkelä sanoi.

EBT nousi voitollaan tasapisteisiin paikalliskilpailijan Hongan kanssa. Molemmilla on kasassa 34 pistettä. Pyrintö on jumbona. Sillä on kasassa kaksi pistettä.

Ottelutilasto

 
28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

Näytä lisää vastaavia