6.11.2022 10:00 Edon Maxhuni loisti Saksassa, kun Merlins Crailsheim nappasi kauden toisen voittonsa. Bundesliigassa nähtiin myös Iisalon veljesten kohtaaminen, jossa Tuomaksen Bonn kaatoi Joonaksen Academics Heidelbergin.
Edon Maxhuni lähtee hyvässä iskussa MM-karsintoihin. (Kuva: Ville Vuorinen)
Saksan Bundesliigassa Edon Maxhuni loisti heittäessään 22 pistettä Crailsheimin kaataessa Mitteldeutscherin 119-102 (67-46). Maxhuni sai tilastoihinsa myös yhden syötön. Voitto oli Merlinsille kauden toinen.
Ottelutilastot
Saksassa nähtiin myös odotettu Iisalon veljesten kohtaaminen, joka päättyi Tuomas Iisalon luotsaaman Bonnin selvään 98-65 (50-28)-voittoon. Bonn jatkaa viiden pelin jälkeen puhtaalla pelillä. Joonas Iisalon valmentama Academics Heidelberg on voittanut kaksi peliä.
- Ennen maajoukkuetaukoa on aina pieni kysymysmerkki millainen vire joukkueessa on, kun pelaajille annetaan aina 4-5 päivän vapaa. Joukkue teki kuitenkin kovaa töitä ja tämä oli tähän mennessä paras esityksemme, Tuomas Iisalo kiitteli.
Joonas Iisalo oli puolestaan pettynyt ottelun jälkeen.
- Olen erittäin pettynyt. Tämä oli täysin yksipuolista koko 40-minuuttisen ajan. Juoksimme Bonnin perässä kuin päättömät kanat. Meillä ei ollut mitään ideaa miten hyökätä Bonnia vastaan, Joonas Iisalo puolestaan analysoi Bundesliigan sivuilla.
Ottelutilastot
Max Besselink sai tililleen kaksi levypalloa, kun BG Göttingen voitti Besselinkin edellisen seuran Würzburgin 82-74 (44-42).
Ottelutilastot
Saksan ProA:ssa Daniel Janssonin valmentama Tigers Tübingen koki kauden avaustappionsa hävitessään kotonaan niukasti Stars Bochumille 76-79 (40-31). Kymmenen pistettä ottelussa heittäneellä Aatu Kivimäellä oli mahdollisuus tasoittaa peli viimeisestä hyökkäyksestä, mutta kolmen pisteen heitto meni ohi. Kivimäen tilastoihin merkittiin lisäksi viisi syöttöä, neljä levypalloa ja riisto.
Ottelutilastot
Luukas Vaara auttoi kahdella pisteellä, kahdella levypallolla ja syötöllä Phoenix Hagenin 86-77 (71-71, 41-29)-voittoon Kirchheim Knightsista.
Ottelutilastot
Alexander Madsen oli tehokkaana pussittaen 15,5 minuutissa 15 pistettä AEK:n voittaessa Lavrion 84-67 (39-33). Madsen upotti kaikki viisi pelitilanneheittoaan. Tilastot karttuivat vielä kolmella levypallolla ja torjunnalla. AEK johtaa Kreikan liigaa.
Ottelutilastot
Remu Raitanen lähenteli tupla-tuplaa, mutta 11 pisteen, kahdeksan levypallon, syötön ja riiston saldo eivät riittäneet siivittämään Albacetea voittoon Cantabrian vieraana. Kotijoukkue oli vahvempi numeroin 72-66 (40-36).
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🏀Jornada 6
— Albacete Basket (@AlbaceteBasket) November 5, 2022
⏱️5’ del segundo cuarto@GrupoAlegaCBT 31-24 @AlbaceteBasket #Ruidoparqueruido #GreenLove #LebOro pic.twitter.com/sBcoNMeySC
Japanin B2-liigassa Erik Murphyn Fukushuma Firebonds taipui Koshigaya Alphasin vieraana 62-73 (22-43). Murphyn saaliiksi merkittiin viisi pistettä, seitsemän levypalloa, kaksi syöttöä, ja riisto.
Ottelutilastot
Firebonds hävisi myös joukkueiden toisen kohtaamisen Koshigayan ollessa tällä kertaa vahvempi 82-76 (36-34). Murphy oli joukkueensa ykköspyssy 16 pisteen saldolla ja lisäksi hän saalisti yhdeksän levypalloa, kaksi syöttöä ja torjunnan.
Ottelutilastot
Norjan liigassa Fiifi Aidoo pääsi nautiskelemaan murskavoitosta Fyllingenin murskatessa Nidaros Jetsin 121-69 (66-43). Aidoo pyöritteli 18 pistettä, viisi levypalloa, kahdeksan syöttöä, riiston ja torjunnan.
Ottelutilastot
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden koki kauden avaustappionsa Itävallan liigassa taipuessaan jatkoajan jälkeen St. Pöltenille 73-74 (62-62, 23-34).
Ottelutilastot
Korishuuma jatkuu! Susijengi palaa kotiyleisön eteen marraskuussa, kun MM-jatkokarsinnassa vastaan asettuu etelänaapuri Viro. MM-paikan jo saalistaneelle Susijengille jokainen lisävoitto karsinnoissa vie kohti parempaa arvokoria ensi kesän MM-kisoihin, joten panoksia ottelusta ei puutu. Tule ulvomaan historialliseen suoritukseen ja kahdeksan parhaan joukkoon EM-kisoissa yltänyt Susijengi takaisin kotiparketille maanantaina 14.11. Liput >
Sasu Salin oli hyvässä heittovireessä, kun Teneriffa tukevoitti asemiaan Espanjan liigan kärkinelikossa. Mikael Jantunen ja Edon Maxhuni olivat myös hyvässä iskussa joukkueidensa voitoissa.
Tuomas Iisalon valmentama Bonn varmisti Mestarien liigan jatkolohkon voiton. Alexander Madsenin AEK sen sijaan varmisti paikan puolivälierissä.
Elias Valtosen Seawolves Rostock nousi pudotuspelipaikan kantaan, kun se otti viikonloppuna tärkeän voiton. Tärkeitä voittoja juhlivat myös Sasu Salin, Mikael Jantunen ja Alexander Madsen.
Teneriffa jatkaa Mestarien liigan voiton puolustamista, kun se sinetöi paikan puolivälieriin. Saman tempun teki Tuomas Iisalon valmentama Bonn. He saattavat saada seuraa vielä Alexander Madsenin AEK:sta, joka otti ison voiton.
Topias Palmi palasi maajoukkuetauolta hyvässä iskussa, kun hän upotti 29 pistettä johdattaessaan Craiovan voittoon Romanian liigassa.
Helsingin NMKY:ssa koripallo-oppinsa saanut ja viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Max Besselink, 20, pelaa tänään perjantaina ensimmäisen arvokisakarsintaottelunsa Susijengin paidassa. Jo pitkään lupauksia herättäneen Besselinkin kokoonpanopaikan taustalla on nousujohteinen tulokaskausi Saksan Bundesliigan BC Göttingenissä.
Mikael Jantunen sai koripalloammattilaisuralleen lentävän lähdön voittamalla Belgian mestaruuden sekä Belgian ja Alankomaiden yhteisliigan parhaan kuudennen pelaajan palkinnon Filou Oostendessa. Kuluvalla kaudella Jantunen, 22, on jatkanut tasaista kehityskäyräänsä Italian Serie A:ssa Basket Trevison paidassa.
Yksi seurajoukkuekauden 2022-23 suurimpia suomalaismenestyjiä on ollut esikoiskauttaan Saksan Bundesliigassa pelaava Susijengin aloittava pelinrakentaja Edon Maxhuni, 24. Aiemmin ammattilaisurallaan mm. Virossa ja Hollannissa pelannut Maxhuni teki itsestään nimen viime vuoden EM-kisoissa ja on jatkanut Crailsheimissa siitä, mihin Prahassa ja Berliinissä jäi.
Sasu Salin ei päässyt toistamiseen viikon sisään nostelemaan pokaalia, kun Teneriffa joutui pettymään Espanjan cupissa häviämällä finaalissa. Alex Murphy ei sen sijaan jatka Levanga Hokkaidon riveissä.
Espanjan cup, Copa del Rey, pelataan viikonlopun aikana ja Sasu Salinin Teneriffa raivasi tiensä välieriin. Kreikan cupissa Alexander Madsenin AEK eteni niin ikään välieriin.
Sasu Salin pääsi juhlimaan toista kertaa urallaan FIBA Intercontinental Cupin voittoa, kun Teneriffa kaatoi finaalissa brasilialaisen Sao Paulon.
Sasu Salin oli tarkkakätisenä, kun Teneriffa eteni FIBA Intercontinental Cupin finaaliin ja Shawn Hopkins johdatti Craiovan Romanian cupin välieriin. Mikael Jantunen auttoi Trevison tärkeään voittoon Italiassa.
Susijengin viime kesän EM-kisajoukkueessa esiintynyt ja paraikaa high school -koripalloa Yhdysvalloissa pelaava Tampereen Pyrinnön kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Miro Little, 18, on saanut kutsun NBA:n All-Star -viikonlopun yhteydessä Salt Lake Cityssä järjestettävälle Basketball Without Borders -maailmanleirille 17.-19. helmikuuta.
Sasu Salinilla on tulossa mielenkiintoiset viikot, kun edessä on isoja otteluita. Ensimmäisenä edessä on tulevana viikonloppuna pelattava FIBA Intercontinental Cup, jota seuraavat Copa del Rey sekä MM-karsintaottelut Susijengin kanssa.
Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa ja Tuomas Iisalon Bonn ottivat tukevat otteet jatkopaikoista. Edon Maxhunin 28 pisteen iltapuhde ja Topias Palmin 22 pistettä eivät sen sijaan riittäneet voittoihin FIBA Europe Cupissa.
Ilari Seppälän alkukausi Ranskan ProB:ssä pelaavan Saint-Chamondin riveissä meni pilalle loukkaantumisen takia. Nyt Seppälä on kuitenkin vihdoin kuntoutunut pelikuntoon.
Lauri Markkanen, 25, joutui maanantaina iltapäivällä jännittämään omaa kutsuaan NBA:n vuotuiseen All-Star-otteluun kalkkiviivoille asti. Kun Markkasen nimi lopulta mainittiin, Susijengin jyväskyläläinen ykköstykki kävi ilon keskellä mielessään kaikki historialliseen saavutukseen johtaneet hetket.
Susijengin pelaajat olivat vahvassa iskussa viikon peleissä Mestarien liigassa, FIBA Europe Cupissa ja kansallisissa sarjoissa. Topias Palmi ja Remu Raitanen rikkoivat 20 pisteen rajapyykin ja muutkin tositoimissa olleet pääsivät kymmenen paremmalle puolelle.
Mestarien liigassa saatiin 16 parhaan joukkueen kesken pelattava jatkolohkovaihe käyntiin ja FIBA Europe Cupissa Edon Maxhuni piti Merlins Crailsheimin kiinni jatkopaikassa, kun taas Craiovan jatkohaaveet menivät Topias Palmin vahvasta pelistä huolimatta.
Edon Maxhuni oli viikonlopun suomalaisnimi, kun hän heitti 24 pistettä siivittäessään Merlins Crailsheimin tärkeään voittoon. Ilari Seppälä sai koneensa käyntiin Ranskassa, Alex Murphy jatkoi vahvasti Japanissa ja Mikael Jantunen flirttaili tupla-tuplan kanssa Italiassa.