23.10.2021 07:26 Heroes Den Bosch otti toisen voittonsa FIBA Europe Cupissa Edon Maxhunin jaellessa peräti kahdeksan syöttöä. Mikael Jantunen sen sijaan ratkaisi Oostendelle voiton Belgiassa.
Edon Maxhunin Heroes jatkaa puhtaalla pelillä FIBA Europe Cupissa. (Kuva: FIBA)
Avausottelussaan Heroes kaatoi Benfican ja vankisti nyt asemiaan C-lohkon ainoana puhtaan pelin joukkueena kukistamalla tshekkiläisen Opavan 87-82 (49-43). Maxhuni rakenteli Heroesin peliä antaessaan kahdeksan syöttöä ja lisäksi hänelle kirjattiin kahdeksan pistettä, kolme levypalloa ja riisto.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🏀🇪🇺 | 𝑾𝑰𝑵 𝑾𝑰𝑵 𝑾𝑰𝑵!
— Heroes Den Bosch 🏀 (@HeroesDenBosch) October 19, 2021
Koop je ticket(s) voor de Europese home game van vanavond en maak kans op een te gek Heroes pakket!
🎟️ → https://t.co/KrNZSxcLZu
𝑮𝒐 𝒈𝒐 𝒈𝒐! 𝑾𝒆 𝒏𝒆𝒆𝒅 𝒂𝒍𝒍 𝒕𝒉𝒆 𝒔𝒖𝒑𝒑𝒐𝒓𝒕. 💪 pic.twitter.com/RXGCrDijiE
Carl Lindbomin Sopot juhli avausvoittoa FIBA Europe Cupissa kaatamalla bulgarialaisen Rilski Sportistin 90-91 (43-39). Lindbom sai viisi merkintää sekä piste- että levypallotilastoon sekä yhden syötön.
Ottelutilastot
Mestarien liigassa Alexander Madsenin VEF Riika koki kotonaan niukan 74-80 (37-35)-tappion unkarilaiselle Szombathelylle. Madsen sai rivilleen kahdeksan pistettä, kuusi levypalloa, kaksi syöttöä ja kaksi riistoa. VEF on hävinnyt molemmat pelinsä.
Ottelutilastot
Ranskan liigassa Lassi Tuovin luotsaama Strasbourg nappasi 95-83 (57-38)-voiton Gravelines-Dunkerquesta.
Ottelutilastot
Belgiassa Mikael Jantunen ratkaisi Oostendelle makean 73-72 (40-43)-voiton Spirou Charleroista. Jantusen käsi ei tärissyt viime sekunneilla vapaaheittoviivalla, vaan hän pussitti molemmat heittonsa sisään nostaen Oostenden pisteen voittoon. Jantunen oli muutenkin Oostenden avainpelaajia 14 pisteellä, neljällä levypallolla ja riistolla. Oostende jatkaa puhtaalla pelillä.
Ottelutilastot
Okko Järven Phoenix Bryssel joutui taipumaan niukasti Hubo Limburg Unitedille lukemin 69-72 (35-40). Järvi sai vastuuta lähes 34 minuuttia ja auttoi joukkuettaan 10 pisteellä, viidellä syötöllä ja kolmella riistolla. Phoenixilla on yksi voitto.
Ottelutilastot
Islannin liigassa Shawn Hopkinsin Stjarnan hävisi kotonaan Borille 92-97 (43-61). Hopkins sai tilastoihinsa viisi pistettä, kuusi levypalloa ja kaksi syöttöä.
Ottelutilastot
Elias Valtosen edustama Manresa jatkaa puhtaalla pelillä Mestarien liigassa. Eurokentillä tärkeitä voittoja pääsivät tuulettamaan myös Sasu Salin, Mikael Jantunen sekä Carl Lindbom.
Alexander Madsen auttoi vahvalla pelillään VEF Riian avausvoittoon Mestarien liigan lohkovaiheessa. Ilari Seppälä ja Daniel Dolenc esittivät myös parastaan, mutta Carl Lindbom sekä Edon Maxhuni kokivat viimeisen sekunnin tappiot FIBA Europe Cupissa.
Elias Valtonen auttoi Manresan komeaan voittoon Mestarien liigan ottelussa Hapoel Jerusalemia vastaan. Edon Maxhuni oli sen sijaan liekeissä FIBA Europe Cupin debyytissään.
Espanjan liigassa Sasu Salinin Teneriffa nappasi ison voiton kaataessaan tiukan taistelun jälkeen Valencian. Petteri Koposen Reggiana ei sen sijaan selvittänyt tietään FIBA Europe Cupin Final Four –lopputurnaukseen. Ranskassa Lassi Tuovin valmentama Strasbourg on kovassa liidossa.
FIBA Europe Cupissa pelataan tällä viikolla 16 parhaan joukkueen kesken pelattavat pudotuspelilohkot. Petteri Koposen Reggiana selvitti tieltään ensimmäisen esteen ennen kauden päättävää Final Four –turnausta voittamalla romanialaisen Sibiun. Elias Valtonen oli taas hurjana Saksassa ja Erik Murphy merkkautti tupla-tuplan Japanissa.
Ilari Seppälä ja Edon Maxhuni olivat alkuviikon suomalaisonnistujia, mutta heidän tehopelinsä eivät riittäneet voittoon.
Petteri Koposen Pallacanestra Reggiana sekä Carl Lindbomin Stal Ostrow Wielkopolski etenivät jatkoon FIBA Europe Cupin alkulohkoista. Ranskan ProB:ssä Henri Kantonen ja Ilari Seppälä olivat Aix-Mauriennen parhaimmistoa.
Alexander Madsen pääsi syntymäpäivänsä lisäksi juhlimaan jatkopaikkaa Mestarien liigassa, kun VEF Riika puristi jatkoon. Petteri Koponen ja Carl Lindbom aloittivat lohkovaiheen pelit FIBA Europe Cupissa.
FIBA Europe Cupin lohkovaiheet pelataan tällä viikolla ja suomalaispelaajista ovat mukana Petteri Koponen ja Carl Lindbom.
Tällä viikolla VeikkausTV:llä nähdään muun muassa Espanjan liigan suomalaiskohtaaminen, kolme Chicago Bullsin NBA-ottelua sekä Kataja Basketin kohtalonottelu FIBA Europe Cupin jatkolohkossa.
Koriksen ystävät voivat viettää pakkaspäiviä viihtyisästi vastaanottimien äärellä, kun VeikkausTV välittää suomalaisten otteita kansainvälisiltä kentiltä peräti 12 ottelun verran tällä viikolla.
VeikkausTV näyttää Susijengin pelaajien otteluita joka päivä loppuviikon ajan. Tarjonnassa on laaja kattaus kansallisia sarjoja sekä NBA:n Euroliigan, EuroCupin, Mestarien liigan sekä Europe Cupin otteluita.
Petteri Koponen pääsi keskiviikkoiltana juhlimaan Bayern Münchenin kolmatta peräkkäistä voittoa Euroliigassa ja EuroCupissa Sasu Salin ja Malaga päättivät alkulohkon tyylikkäästi voittoon.
Erik Murphy ja Shawn Huff olivat isossa roolissa, kun Frankfurt Skyliners otti voiton EuroCupissa. Murphy oli ottelun paras pistemies ja Huff sinetöi Frankfurtin voiton viime hetkillä.
Alex Murphy ja Szolnoki Olaj ovat yhteisymmärryksessä purkaneet keskinäisen sopimuksensa.
Sasu Salinin käsi kävi kuumana, kun hän nakutti 17 pistettä johdattaessaan Malagan voittoon EuroCupin ottelussa. Gerald Lee Junior oli huippuvireessä tilastoiden 17 pisteen ja 13 levypallon tupla-tuplan Ironi Ness Zionan varmistaessaan jatkopaikan FIBA Europe Cupissa.
EuroCupissa nähtiin suomalaisten kohtaaminen, kun vahvan suomalaisedustuksen omaava Frankfurt Skyliners isännöi Sasu Salinin Malagaa. Malaga kävi hakemassa Saksasta tärkeän voiton ja varmisti jatkopaikkansa EuroCupissa. FIBA Europe Cupissa Alex Murphyn Szolnoki Olaj varmisti niin ikään paikkansa seuraavalla kierroksella.
Erik Murphy on erinomaisessa iskussa tärkeiden MM-karsintaotteluiden alla, kun hän johdatti Frankfurt Skylinersin tärkeään voittoon EuroCupissa Torinoa vastaan. Murphy tuli penkiltä sisään ja heitti peräti 33 pistettä. Mukaviin pistelukuihin ylsivät myös Gerald Lee Junior sekä Jamar Wilson.
Susijengin pelaajat osoittivat oivaa pelikuntoa tärkeiden MM-karsintaotteluiden lähestyessä, kun peräti kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin keskiviikon otteluissa.
Erik Murphy oli jälleen Frankfurtin ykkösnimi, kun hän pamautti 23 pistettä vajaassa 25 minuutissa, kun Frankfurt Skyliners voitti EuroCupin ottelussa Rytas Vilnan. Eurokentillä suomalaispelaajista Murphy ja joukkuekaverinsa Shawn Huffin lisäksi voittoja pääsivät juhlimaan myös Sasu Salin ja Alex Murphy.