Eero Nikkarinen jatkaa ToPon päävalmentajana

24.5.2019 13:09 Edelliskaudella ToPon miehet runkosarjan neljännelle sijalle 1. divisioona A:ssa luotsannut Eero Nikkarinen jatkaa joukkueen peräsimessä. Kausi 2018-2019 päättyi pudotuspeleissä puolivälieriin ja Nikkarisen tähtäimessä on nostaa joukkue tulevalla kaudella mestaruustaistoon.

Nikkarisen kanssa joukkueen valmennuksesta vastaa Jussi Syrjänen, joka toimii valmennustehtävien ohella miesten ja naisten edustusjoukkueiden General Managerina. Myös Markus Rautala jatkaa miesten apuvalmentajan tontilla, jossa hän on toiminut jo kaudesta 2016-2017 lähtien.

Tulevalla kaudella naapuriseurat ToPo ja Sykki ovat sopineet yhteistyöstä ToPon ja Sykin U19-joukkueen välillä. Joukkueiden valmennustiimit tekevät tiivistä yhteistyötä mahdollistaen parhaan mahdollisen kehitysympäristön ja ponnahduslaudan nuorille lupauksille. Sykin U17-joukkueen Suomen mestaruuteen luotsannut Aleksi Keijonen on mukana myös miesten joukkueen valmennuksessa ja toimii linkkinä Sykin U19 ja ToPon miesten joukkueen välillä.  

Nikkarinen ja Syrjänen rakentaa joukkuetta vauhtipeliin, jossa aggressiivinen puolustus ja nopeat hyökkäykset ovat keskiössä. Joukkuetta pyritään rakentamaan sopimaan urheilulliseen ja aggressiivisempaan pelityyliin, jossa nuorilla on mahdollisuus nousta isoonkin rooliin.  

- On hienoa, että ToPo satsaa edustusjoukkueisiin ja olen iloinen syntyneestä jatkosopimuksesta seuran kanssa. Edustusjoukkueet ovat tärkeä osa seuran toimintaa, jolla on pitkälle kantavia voimavaroja seuran kehittymiseen ja kasvamiseen, Nikkarinen kommentoi jatkosopimustaan.

ToPon toiminnanjohtaja Suhonen on mielissään jatkosopimuksesta Nikkarisen kanssa. 

- Eeron jatkosopimus tuo edustusjoukkueen toimintaan jatkuvuutta ja arvokasta valmennuskokemusta joukkueeseen.

Torpan miesten edustusjoukkue lähtee tulevalla kaudella tavoittelemaan sarjan kärkisijaa ja haluaa pelata näyttävää ja vauhdikasta koripalloa, joka sytyttää munkkalaisen yleisön.

 
22.5.2026 16:20 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY julkaisi koripallon päävalmentajat kaudelle 2026–2027

Tulevalla kaudella seurassa on peräti 51 päävalmentajatehtävää, ja niitä hoitaa yhteensä 31 valmentajaa.

19.5.2026 11:56 Seura tiedottaa

Peli-Karhut koripallojuniorit hakee valmennuspäällikköä

Peli-Karhut koripallojuniorit ry on vuonna 2024 perustettu kotkalainen seura, joka vastaa tyttöjen koripallovalmennuksesta pallokerhoikäisistä aina naisten 1. divisioonaan asti. Toimimme tiiviissä yhteistyössä naisten Korisliigassa pelaavan Peli-Karhujen kanssa.

18.5.2026 10:18 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan miesten joukkueen avoimet harjoitukset

Hyvinkään Pontevan miesten edustusjoukkue järjestää avoimet harjoitukset tiistaina 2.6.2026 klo 17.30–19.30.

12.5.2026 10:11 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan naisten edustusjoukkue järjestää avoimet harjoitukset

Hyvinkään Pontevan naisten edustusjoukkue kutsuu uusia pelaajia mukaan avoimiin harjoituksiin perjantaina 22.5.2026 Martinhalliin. Harjoitukset tarjoavat mahdollisuuden tulla tutustumaan joukkueen toimintaan, valmennukseen ja tulevan kauden tavoitteisiin Naisten I divisioonassa.

11.5.2026 10:18 Seura tiedottaa

Vuoristopässi-katukoris Karkkilan ruukkimiljöössä heinäkuussa

KaU Karkkila järjestää jälleen kesän kuumimman ja rennoimman koristurnauksen Karkkilassa. Tapahtuma järjestetään Högforsin ruukkimiljöössä lauantaina 11.7. Sarjat miehille, naisille ja yli 45-vuotiaille miehille.

11.5.2026 09:58 Seura tiedottaa

TVO:n Kesäkoris 2026 – ilmoittautuminen nyt käynnissä!

TVO ja Rauma Basket ry järjestävät kesällä 2026 vauhdikkaan ja innostavan koripalloleirin vuosina 2008–2015 syntyneille tytöille ja pojille.

11.5.2026 09:55 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan naisten I divisioonan valmentajat kaudella 2026–2027

Naisten edustusjoukkueen päävalmentajana kaudella 2026–2027 jatkaa Pia Yli-Kankahila.

8.5.2026 13:17 Seura tiedottaa

Pantterit naisten I divisioona- joukkueella avoimia harjoituksia toukokuussa

Pantterit naisten I divisioonajoukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Päättyneellä kaudella ylimpään loppusarjaan yltänyt joukkue kartoittaa pelaajia mukaan toimintaan toukokuussa Herttoniemenrannassa järjestettävissä harjoituksissa.

7.5.2026 17:35 Seura tiedottaa

Helsinki Basketball Festival yhteistyössä FIBA Foundationin kanssa

Helsinki Basketball Festival järjestetään tänä vuonna yhteistyössä FIBA Foundationin kanssa. FIBA Foundation lahjoitti tämän vuoden turnauksen tsempparipalkinnot.

6.5.2026 09:05 Seura tiedottaa

Naisten 1-divisioonajoukkueen Team Lemkemin try out -viikko Lahdessa

Tule näyttämään taitosi Luhta Areenalla 18.-21.5.

Näytä lisää vastaavia