Ella Salminen Peli-Karhujen korin alle, Maria Jokiselle jatkosopimus mestarijoukkueeseen

10.6.2021 08:36 Kolme edellistä Suomen mestaruutta voittanut Peli-Karhut on solminut sopimuksen edelliset kaudet Forssan Alkua edustaneen Ella Salmisen kanssa. Maria Jokinen puolestaan solmi jatkosopimuksen kotkalaisjoukkueen kanssa.

Susiladies-debyyttiä kärkkyvä Ella Salminen tulee olemaan merkittävä palanen tulevan kauden Peli-Karhuissa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Salminen, 22, palkittiin naisten Korisliigan Vuoden tulokkaaksi kauden 2018–19 päätteeksi, kun hän tilastoi FoA:n paidassa 7,3 pistettä ja 4,5 levypalloa ottelua kohden. Kaikkiaan hän on pelannut 81 naisten Korisliigan ottelua 6,3 pisteen ja 4,4 levypallon keskiarvolla. Tampereen Pyrinnön kasvatti on pelannut kuusi naisten haastajamaajoukkueen ottelua.

Maria Jokinen, 32, palasi Peli-Karhuihin viime kaudeksi ja hän oli tärkeä osa mestarijoukkuetta tilastoimalla 5,7 pistettä, 2,1 levypalloa ja 2,3 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kaksi Suomen mestaruutta voittanut PeKa:ssa Jokinen on pelannut naisten Korisliigassa 132 ottelua. Lisäksi hän pelannut I divisioonassa 100 ottelua 12,1 pisteen keskiarvolla.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.
 
21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

Näytä lisää vastaavia