26.3.2021 09:25 17-vuotias takamies Emil Skyttä on allekirjoittanut jatkosopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Ensimmäistä kauttaan Korisliigassa pelaava 17-vuotias Emil Skyttä ja Helsinki Seagulls ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen Korisliiga-kaudelle 2021–22.
192-senttinen takamies on edustanut Seagullsia tällä kaudella seitsemässä ottelussa, joista kolme on ollut pudotuspeleissä. Korisliigan lisäksi hän on pelannut kauden aikana 15 ottelua M1A-divisioonassa HNMKY:n riveissä.
“On hienoa päästä jatkamaan kehittymistä ja pelaamista ensi kaudella tämän joukkueen ja organisaation kanssa. Keskittymiseni on sataprosenttisesti kuitenkin nyt playoffeissa", Skyttä kommentoi tilannetta.
Vuonna 2003 syntyneeltä Tapiolan Hongan kasvatilta löytyy myös kahden ottelun verran maajoukkuekokemusta Suomen U18-kokoonpanosta viime kesältä. Näyttävillä donkkisuorituksilla tällä kaudella säväyttänyt Skyttä on nuoren uransa aikana saavuttanut kasvattajaseuransa joukkueissa kaksi juniorien SM-mitalia ja näiden lisäksi hänen palkintokaapistaan löytyy Seagullsin mukana helmikuussa voitettu Suomen Cupin mestaruus.
Helsinki Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi uutta sopimusta:
“Emil on räjähtävä nuori takamies, joka on esiintynyt edukseen viime aikoina vastuuta saadessaan. Olen erittäin tyytyväinen, että nuori mies jatkaa kanssamme myös tulevalla kaudella. Jos kehitys jatkuu samanlaisena, voidaan olettaa vastuun kasvavan myös Korisliigassa. Emilin yksi parhaista ominaisuuksista on valtava motivaatio kehittyä ja harjoitella laadukkaasti sen mukaisesti. Jo nyt olemme päässeet nauttimaan hänen ekstraharjoittelunsa tuottamista tuloksista.“
Skytän Korisliiga-kauden piste-ennätys syntyi maaliskuussa Korihaiden vieraana Uudessakaupungissa, kun hän tilastoi 12 pistettä, 4 levypalloa ja 2 syöttöä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.