23.11.2020 09:54 Erik Murphy pääsi Japanissa juhlimaan viikonlopun toista voittoaan ja Daniel Dolenc jatkoi vahvoja otteitaan Itävallan liigassa. Teneriffa ei tarvinnut Sasu Salinin tehoja jatkaakseen vahvaa alkukauttaan Espanjassa ja Saksassa Iisalon veljesten sekä Juho Kailion valmentama Merlins Crailsheim otti komean voiton.
Daniel Dolenc oli lähellä tupla-tuplaa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Dolenc oli vahvana, kun Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden punnersi 77-74 (46-42)-voiton St. Pöltenistä. Dolenc lähenteli tupla-tuplaa kahdeksan pisteen, kymmenen levypallon, kahden syötön ja kahden riiston tilastoilla. Swans on sarjassa toisena voitettuaan kahdeksasta pelistään kuusi.
Ottelutilastot
Tuomas Iisalo palasi Merlins Crailsheimin penkin päähän koronakaranteenin jälkeen voittoisasti, kun Merlins voitti Brosen Bambergin 101-95 (58-54).
- Teimme joitain virheitä puolustuksessa, mutta taistelimme koko ajan. Hyökkäyksessä pystyimme lisäämään yhden vaihteen tänään. Olen iloinen, että pystyimme tekemään niin näin kovaa vastustajaa vastaan, Iisalo mietti ottelua Bundesliigan sivuilla.
Merlins on aloittanut kautensa Bundesliigassa kahdella voitolla.
- Olemme iloisia hyvästä alusta, mutta jokainen meistä tietää, että meillä on paljon töitä tehtävänä maajoukkuetauolla, Iisalo jatkoi.
Ottelutilastot
Erik Murphy jatkoi hienoja otteitaan Japanin B2-liigassa, kun Fukushima Firebonds otti viikonlopun toisen voittonsa Bambitious Narasta. Murphy merkkautti 13 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan sekä antoi kolme syöttöä 92-65 (35-34) päättyneessä ottelussa. Firebonds on sarjassa toisena saldonaan 11 voittoa ja neljä tappiota.
Ottelutilastot
Sasu Salinin Teneriffan erinomainen alkukausi sai jatkoa 95-89 (42-38)-voitolla Valenciasta. Salin jäi 9,5 minuutissa pisteittä, mutta antoi kaksi syöttöä. Emir Sulejmanovic oli tehokkaana kerätessään 10 pistettä ja neljä levypalloa. Teneriffalla on nyt 10 voittoa ja yksi tappio.
Ottelutilastot
Espanjan LEB Platassa Fiifi Aidoon Benicarlo teki turhan reissun Gran Canarialle, kun Benicarlo hävisi 59-85 (26-40). Aidoo sai tilastoihinsa kaksi pistettä, syötön ja riiston. Benicarlolla on kaksi voittoa ja neljä tappiota.
Ottelutilastot
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.