Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

1.2.2025 19:54 Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

Erik Sajantila sai kätensä kuumaksi. Kuva: Samira Lee

Helsinki Seagulls vieraili menestyksekkäästi Uudessakaupungissa. Illan otteluisäntä Korihait taipui luvuin 76–97.

Pelin mehevin tilastorivi nähtiin Seagullsin sentteriltä Kalib Boonelta, joka pussitti 21 pistettä, keräsi 13 levypalloa ja torjui kahdesti. Menestys ei kuitenkaan tullut pelkästään korin alta, sillä vaihdosta kentälle tullut heittävä takamies Erik Sajantila osui kaaren takaa viidesti ja kasasi yhteensä 19 pisteen pinon.

Korihaiden kovin suoritus oli Kalle Peltosen 17 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Ottelu tosin jäi erinomaisesti pelanneelta Peltoselta kesken, sillä hän poistui viime hetkillä kentältä viiden virheen kanssa.

– Kapealla rotaatiolla mennään, ja pitkä viikko on ollut, mutta ei sen taakse voi täysin mennä. Todella heikko ensimmäinen puolikas meiltä. En tiedä, oliko kyse energiasta vai mistä, mutta hyökkäyspäässä oli erittäin huolimatonta. Kaikki ovat vähä eri paikoilla kuin normaalisti, ja heittopaikkojen luominen ja heitot aika luokattomia. Kolmas erä oli jo hyvinkin erinäköistä työtä, ja se pitää ottaa tästä pelistä mukaan, sillä mitään muuta ei oikein voi, kommentoi Peltonen.

Ottelutilastot

Kapeasta rotaatiosta on kärsinyt viime aikoina Kataja Basketkin. Tänään kotonaan pelannut Kauhajoki kesytti yhdekällä miehellä pelanneen Katajan 85–69.

Pisteet jakautuivat kummallakin joukkueella tasaisesti, ja Kauhajoen parhaiksi pistesuorituksiksi nousivat Joseph Toussaintin ja Setric Millner Jr:n 13 mieheen. Katajan korkein noteeraus oli Naje Smithin 17 pistettä ja 12 levypalloa.

Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi Ruudun haastattelussa joukkueensa voitosta huolimatta vaisuksi jäänyttä 38:n osumaprosenttia:

– Vastustajalta on tärkeitä pelaajia hyökkäyksestä mutta myöskin puolustuksesta poissa. Sitä ajatellen meiltä pitäisi kyllä löytyä ihan erilaista tehokkuutta korintekoon. Näin monella riistolla kuin saimme ja näimme isolla pelitilanneheittomäärällä 85 pistettä ei ole kovin paljoa.

Ottelutilastot

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia