1.12.2006 Namika Lahti joutuu tulemaan tulevat viikot toimeen ilman sentteri Lee Scruggsin palveluksia. 211-senttisen Scruggs loukkasi polvensa ja joutuu tähystysoperaatioon. Namika Lahti testaa Scruggsin tuuraajaksi 205-senttistä Ernest Vickersiä.
36-vuotias Vickers on aiemmin pelannut mm. Latinalaisessa Amerikassa. Hän on kuluvalla kaudella käynyt sekä Korisliiga-joukkue UU-Korihaiden että divisioonassa pelaavan Äänekosken Huiman testattavana. Namika Lahti testaa miestä maanantaina ja tiistaina. Mikäli pelilupa on kunnossa ja Vickers osoittautuu riittävän hyväksi puolustus- sekä levypallopelaajaksi, nähdään hänet keskiviikkona 6.12. ottelussa Namika Lahti - Porvoon Tarmo.
Lee Scruggs on poissa Namika Lahden kokoonpanosta loppuvuoden. Hänen lisäkseen sairastuvalla on joukkueen kapteeni Ville Mäkäläinen, joka potee sormivammaa. Ennen loukkaantumistaan peräti 15,5 pistettä ottelua kohden viimeistelleen Mäkäläisen paluu tositoimiin venyy niin ikään ensi vuoden puolelle.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.