26.2.2016 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Italiassa aiemmin tällä kaudella pelanneen 29-vuotiaan, 206-senttisen Esian Hendersonin kanssa.

Missourissa koripallo-oppinsa saanut iso laituri siirtyy Pyrintöön Italiasta, jossa hän pelasi Pallacanestro Mobyt Ferraran riveissä Italian Seria A2:ssa 9,3 pisteen ja 7,0 levypallon keskiarvoilla.
Ison laiturin pelipaikalla viihtyvät Hendersonin tilalle Ferreraan siirtyi Bisonsin Ike Udanoh.
Kaudella 2014/2015 Henderson pelasi Turkin kakkosliigassa Istanbul DSI:ssä 16,2 pisteen ja 7,6 levypallon keskiarvoilla. Henderson on urallaan esiintynyt Turkin ja Italian lisäksi Yhdysvaltojen D-liigassa, Tshekissä, Unkarissa, Ruotsissa ja Slovakiassa.
- Henderson on ulottuva ja erittäin hyvin liikkuva iso laituri, joka pystyy pelaamaan useammalla pelipaikalla hyökkäyksessä. Häneltä löytyy jonkin verran heittouhkaa, mutta ennen kaikkea hän tuo monipuolista osaamista hyökkäyspäähän. On hienoa, että pystymme vielä tässä vaiheessa kautta lisäämään kokoa ja liikkuvuutta joukkueeseen. Itse olen seurannut hänen uraansa siitä lähtien, kun hän pelasi Ruotsissa kaudella 2012/13, kertoo Pyrinnön päävalmentaja Ilkka Palviainen.
Henderson pelaa jo sunnuntaina 28.2. vierasottelussa Kataja Basketia vastaan, mikäli hänen pelilupansa saadaan Pyrinnön kirjoille ennen sitä.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.