26.2.2016 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Italiassa aiemmin tällä kaudella pelanneen 29-vuotiaan, 206-senttisen Esian Hendersonin kanssa.

Missourissa koripallo-oppinsa saanut iso laituri siirtyy Pyrintöön Italiasta, jossa hän pelasi Pallacanestro Mobyt Ferraran riveissä Italian Seria A2:ssa 9,3 pisteen ja 7,0 levypallon keskiarvoilla.
Ison laiturin pelipaikalla viihtyvät Hendersonin tilalle Ferreraan siirtyi Bisonsin Ike Udanoh.
Kaudella 2014/2015 Henderson pelasi Turkin kakkosliigassa Istanbul DSI:ssä 16,2 pisteen ja 7,6 levypallon keskiarvoilla. Henderson on urallaan esiintynyt Turkin ja Italian lisäksi Yhdysvaltojen D-liigassa, Tshekissä, Unkarissa, Ruotsissa ja Slovakiassa.
- Henderson on ulottuva ja erittäin hyvin liikkuva iso laituri, joka pystyy pelaamaan useammalla pelipaikalla hyökkäyksessä. Häneltä löytyy jonkin verran heittouhkaa, mutta ennen kaikkea hän tuo monipuolista osaamista hyökkäyspäähän. On hienoa, että pystymme vielä tässä vaiheessa kautta lisäämään kokoa ja liikkuvuutta joukkueeseen. Itse olen seurannut hänen uraansa siitä lähtien, kun hän pelasi Ruotsissa kaudella 2012/13, kertoo Pyrinnön päävalmentaja Ilkka Palviainen.
Henderson pelaa jo sunnuntaina 28.2. vierasottelussa Kataja Basketia vastaan, mikäli hänen pelilupansa saadaan Pyrinnön kirjoille ennen sitä.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.