Espoo Team haaveilee tuplasta

Torstaina alkavien naisten SM-koripalloilun loppuotteluiden ylivoimainen suosikki Catz ei ole hävinnyt sarjaottelua sitten lokakuun, mutta vain finaalihaastaja Espoo Teamilla on mahdollisuus tuplamestaruuteen.

Espoolaiset kuittasivat aiemmin cupin voiton Catzin kompuroitua Huiman vieraana puolivälierissä.

– Olemmehan toki mekin menneet eteenpäin sitten cupin pelien, mutta pitää muistaa Catzin saaneen riveihinsä sittemmin (helmikuussa) Reetta Piiparin, kommentoi espoolaisten valmennuksesta vastaava tamperelainen Ilpo Rantanen.

Espoossa naisten SM-mitalit eivät ole harvinaisuuksia, mutta hopea on ollut liiankin tuttu Espoo Teamin taustaseuroissa. Viisi vuotta sitten yhteisen joukkueen perustaneista EBT on hävinnyt loppuottelut kertaalleen, mutta Hongalla on takanaan peräti neljä SM-hopeaa.

Olisi silti turha luulla, ettei Espoo Teamissa ole voittamisen kulttuuria. Kaikilla yhdeksällä kotimaan pääsarjakaudellaan loppuotteluissa pelannut Susanna Rinta on voittanut kuusi SM-kultaa. Amerikkalaispelaaja Ashley Haynes oli puolestaan juhlimassa kirkkaimpia mitaleita kahdella edelliskaudella Peli-Karhuissa.

Runkosarjan kaikissa kolmessa kohtaamisessa Espoo Team hävisi Catzille 10-12 pisteen erolla.

– Muutamia uusia ideoita lähdemme Lappeenrantaan kokeilemaan. Onneksi ensimmäinen peli on paras viidestä -sarjassa vierasjoukkueelle aika paineeton, Rantanen korostaa.

Loppuottelut alkavat torstaina (19.3.) klo 18.30 Lappeenrannassa. Espoon Tapiolassa pelataan ainakin lauantaina (21.3.) klo 14.30.

Lue myös seuraavat artikkelit

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/

Päivitetty