Espoo Teamin naisten SM-sarjajoukkue kasassa

3.7.2006 Naisten SM-sarjassa pelaavan Espoo Teamin runko tulevalle kaudelle on valmis. Joukkueen vahvistuksiksi on hankittu amerikkalaiset Ashley Anderson ja Anne Bailey, joiden lisäksi kotimainen osasto on mennyt osittain uusiksi mm. Mia Liimon paluun sekä Henna Launiaisen Espooseen siirtymisen myötä.

Espoolaisseurat Espoo Basket Team (EBT) ja Tapiolan Honka ovat jo useamman vuoden tehneet seurayhteistyötä kaksiportaisella järjestelyllään, jossa Espoo Akatemia pelaa I divisioonatasolla ja vastaa pelaajien kehittämisestä ja tuottamisesta mestaruussarjatasolle Espoo Teamiin. 

SM-sarjajoukkueeseen ovat tänä kesänä nousseet viime kauden Akatemian joukkueesta Camilla Genberg, Kia Ignatius, Mette Scheiman ja Sandra Välikoski. Nelikosta Ignatius pelasi divisioonaa 8,6 ja Scheiman 8,4 pisteen keskiarvolla.  

Viime kauden Espoo Teamin joukkueesta jatkavat ensi kaudella Hanna Junnila, Heidi Lönnberg ja Pauliina Oksanen. Lönnberg pelasi vahvan kauden kirjautettuaan tilastoihinsa runkosarjassa 9,4 pistettä ja 6,8 levypalloa.  

Espoo Teamin viime kauden tehopelaaja Heidi Adler (os. Junnila) ei jatka pääsarjauraansa. Sen sijaan muutaman vuoden tauon jälkeen Mia Liimo tekee ilahduttavan paluun ylimmälle sarjatasolle. Liimo palkittiin SM-sarjan parhaana puolustuspelaajana vuonna 2002. Espoo Teamin joukkuetta saapuu täydentämään lisäksi nuori lupaus Henna Launiainen Kotkasta. Nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Launiainen valittiin SM-sarjan vuoden tulokkaaksi 2005. Kaudella 2005-06 hän pelasi Peli-Karhuissa 6,3 pisteen keskiarvolla.  

Tuoreet amerikkalaishankinnat Ashley Anderson (185 cm, 22 vuotta) ja Anne Bailey (183, 22) saapuvat Suomeen Gonzagan yliopistosta, jota molemmat pelurit edustivat viimeiset neljä vuotta. Sekä Anderson että Bailey lukeutuivat menneellä kaudella Gonzagan luottopelaajiin. Anderson tehtaili 30 ottelussa ja 26,0 peliminuutissa 10,8 pistettä ja napsi 6,0 levypalloa. Baileyn vastaavat lukemat olivat 9,9 ja 5,6 hänen pelattua 21 ottelua ja niissä keskimäärin 24,5 minuuttia.  

Espoo Team pitää vielä ikkunaa auki vielä 1-2:lle kokoonpanoa edelleen vahvistavalle kotimaiselle pelaajalle. 

- Joukkueen kokoonpanossa näkyy vahvana espoolaisseurojen erinomainen pelaajien kasvatustyö, toteaa seurayhteistyön ohjausryhmän puheenjohtaja Pertti Myllymäki.  

- Seurayhteistyöllämme olemme voineet rakentaa tasapainoisen ja Espoon näköisen ryhmän, joka voi kasvaa nyt myös hyvin menestyväksi joukkueeksi.  

Joukkueen päävalmentajana jatkaa Nenad Stefanovic. Teamin ja Akatemianfysiikkavalmennuksesta vastaa puolestaan Martti Iivonen. Valmennusryhmään kuuluvat lisäksi Akatemian valmentajat Tuomas Anttila ja Janina Luoto. 

Espoo Teamin pelipaikka ensi kaudella on Tapiolan Urheiluhalli.  



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

Näytä lisää vastaavia