17.9.2007 Tamperelaisten parin vuoden takainen kultapoika Damon Williams viilettää taas tulevalla Korisliiga-kaudella Pyrintö-paidassa. Kaksi kertaa liigan korikuninkuuden voittanut Williams palaa Suomeen Italiasta, jossa hän on pelannut kolme viime kautta maan kivikovassa pääsarjassa.
201-senttinen ja 33-vuotias Williams edusti Pyrintöä kaudet 1999-2001 voittaen molemmilla kausilla sarjan korikuninkuuden. Ensimmäisellä kaudella Williamsin pistekeskiarvo oli 29,7 ja toisella 27,8.
Williams on viettänyt kesät Suomessa kaikkien näiden vuosien ajan ja harjoitellut Pyrinnön mukana. Pyrintö-luotsi Jarmo Laitinen on puolivakavissaan kysynyt joka kesä, josko mies liittyisi taas tamperelaismiehistön vahvuuteen.
Tänä kesänä Laitisen utelut tuottivat tulosta. Asiaa avitti se, että Williamsin perhe asuu Tampereella ja pitkä välimatka on rassannut miestä.
Viime kaudella Damon Williams edusti Italian liigassa Udinea. Hän tehtaili 33 ottelussa kauden keskiarvoikseen 11,7 pistettä ja 6,6 levypalloa. Edellisellä kaudella Williams takoi peräti 18,9 pistettä ottelua kohden Biela-paidassa.
Edellisellä vierailullaan Korisliigaan Damon Williams johdatti Pyrinnön SM-finaaleihin saakka keväällä 2001. Hänen aisaparinaan kyseisellä kaudella toimi taistelijaluonteestaan tunnetuksi tullut Darrell Waters.
Tulevalla kaudella Pyrinnöllä on uusi ”Tupla-W-duo”, joka tullee kylvämään kauhua liigapaikkakunnilla. Williamsin tutkaparina nähdään nimittäin jo viime kaudella Pyrintöä edustanut Eric Washington, jolla on meriittejä aina NBA:sta saakka.
Pyrinnön kolmas amerikkalaisvahvistus on 203-senttinen Damion Dantzler. Lisäksi Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden miehistöönsä Joni Harjulan, Sami Kajanderin, Eetu Koivuniemen, Antero Lehdon, Riku Liljebergin, Jesse Niemen, Pekka Setälän ja Jukka-Pekka Väänäsen.
Joukkueen valmentajana jatkaa Jarmo Laitinen. Hänen apuvalmentajinaan toimivat Ismo Niemi ja Juha-Petri Nieminen.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.