Feeniks Basketin Fiia Hellstén on 19- ja 17-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjojen tehokuningatar

Forssalaisen junnukoriksen lippulaiva Feeniks Basketilla on joukkueet tänä kautena 16-, 17- ja 19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjassa. 17- ja 19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjojen tehotilastojen kärkinimi Fiia Hellstén, 15, pelaa niistä kahdessa, vaikka voisi ikänsä puolesta pelata jokaisessa.

Keväällä 2017 joillain meni aamukahvit väärään kurkkuun, kun perinteikkään forssalaiset koripalloseurat Forssan Koripojat ja Alku ilmoittivat lyöneensä hynttyyt yhteen keskittäen paikallisen junioritoiminnan saman lippulaivan alle ja syntyi Feeniks Basket.

Tulokset ovat välittömät – varsinkin tyttöpuolella. Feeniks Basket on yksi niistä seuroista, joilla on tyttöjen SM-sarjapaikat jokaisessa suomalaisen junnuputken loppupään SM-sarjoista. Muut seurat ovat suurkaupungeista ponnistavat Tapiolan Honka, Helsingin NMKY, Espoo Basket Team, Helmi Basket ja Tampereen Pyrintö. Lisäksi Feeniksillä on joukkue 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupissa.

Forssalaisen koripallon voi sanoa harpanneet takaisin sille paikalle, jonne se historiansa myötä kuuluukin.

– Feeniks Basketin perustaminen on siihen lähtökohta. Kaikki junnut ovat nyt samassa seurassa. Vaikka koripallo on Forssassa edelleen iso asia, niin olemme lopulta pieni seura. Juuri sen takia on nähty, että ikäluokkien välinen yhteistyö on ainoa keino, jolla pysytään mukana, Feeniks Basketin 17- ja 19-vuotiaiden tyttöjen päävalmentaja Rami Salonen kertoo.

Ikäluokkien välinen yhteistyö näkyy juuri Salosen valmentamissa ikäluokissa. Viisitoista pelaajaa on lyöty yhdeksi harjoitusryhmäksi, joka tasapainottelee 17- ja 19-vuotiaiden SM-sarjojen välillä. Viisi pelaajaa ovat sellaisia, jotka ovat yli-ikäisiä 17-vuotiaiden SM-sarjaan.

17-vuotiaiden SM-sarjassa Feeniks Basket on nyt toisena viidellä voitolla ja yhdellä tappiolla. 19-vuotiaiden SM-sarjassa forssalaiset ovat kolmantena neljällä voitolla ja kahdella tappiolla.

– 19-vuotiaiden SM-sarja on meille se pääsarja. Todennäköisesti 17-vuotiaissa joudumme pelisiirtojen takia huilauttamaan niitä, jotka ovat isossa roolissa myös vanhemmissa. Tukea onneksi saa myös nuoremmista ikäluokista.

Yksi näistä pelaajista voisi olla 15-vuotias Hellstén, joka kuitenkin on jo täyspäiväisesti mukana vanhempien ryhmässä. Oman ’05-syntyneiden ikäluokkansa SM-sarjassa hän ei ole pelannut peliäkään ja tuskin tuleekaan.

Hellstén on päässyt irti jo Korisliigassa

Hellstén on jo päässyt haistelemaan naisten Korisliigan tunnelmaa. Kuva: Ville Vuorinen.

Kahden sarjan maestro Hellsténin tilastot kuluvalta kaudelta mairittelevat silmää: 19-vuotiaiden SM-sarjassa hän on tehtaillut 19,8 pistettä, 9,3 levypalloa, 5,8 syöttöä ja 3,3 riistoa ottelua kohden. 17-vuotiaissa tilastot ovat 25,7 pistettä, 11,3 levypalloa, 3,7 syöttöä ja 4,2 riistoa.

– Syksy on mennyt omalta osalta ihan hyvin. Kun pelaan junnujen pelejä, niin ei sitä tule ajateltua, että on yhtään nuorempi. Eikä pelissä tule ikinä mietittyä tilastoja, pääasia on aina voittaminen, Hellstén sanoo.

Vaikka 181-senttisen Hellsténin voisi vartensa puolesta mieltää helposti sisäpelaajaksi, niin hän pelaa Feeniksissä nimenomaan kaikkia muita pelipaikkoja paitsi sisäpelaajaa. Luontaisimmat pelipaikat ovat kakkosena tai kolmosena, mutta välillä hän tuuraa pelinrakentajia tai nelospaikkaa. Fysiikkaa taas mahdollistaa jokaisen pelipaikan puolustamisen.

– Fiian ehkä suurin vahvuus on, ettei hänellä ole hirveästi heikkouksia. Hän on hyvin tasainen sekä peleissä että treeneissä, mikä on aika käsittämätöntä, ettei hänelle tule huonoja päiviä noin nuorena pelaajana, Salonen aloittaa.

– Hän tekee omatoimisesti hommia ja halu kehittyä on valtava. Kun keväällä mentiin pakkotauolle koronan takia, niin kesällä hän oli mennyt fysiikaltaan eteenpäin sekä kehitysalueina olleet pallonkäsittely ja heittotaito olivat parantuneet.

– Treenaaminen on superkivaa. Melkein yhtä kivaa kuin pelaaminen, Hellstén hymyilee.

Hellstén treenaa Feeniks Basketin 19-vuotiaiden treeniryhmän lisäksi Forssan Alun naisten Korisliiga-joukkueen kanssa. Eikä aikuisten kanssa se ole jäänyt pelkkään treenaamiseen: Hellstén on päästetty irti tällä kaudella kahdessa naisten Korisliiga-ottelussa marras-joulukuun vaihteessa.

– Kun käy naisten treeneissä, niin saa tosi paljon kovuutta ja uskallusta. Oppii pelaamaan erilaisten pelaajien kanssa, eri pelipaikkoja ja molemmissa on eri kuviot, niin joutuu oppimaan ne nopeammin, mikä on vain hyvä asia, Hellstén sanoo.

– Sitä kovuutta on pystynyt sitten viemään 19- ja 17-vuotiaiden peleihin, Hellstén lisää.

Hellsténille on jo povattu ensi kaudeksi suurempaa roolia naisten joukkueessa, mutta tällä hetkellä hän menee kausi kerrallaan.

– Tavoitteena on päästä pelaamaan mahdollisimman kovia pelejä ja mahdollisimman korkealla, Hellstén kiteyttää.

19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarja

Nr Joukkue V/T Pist
1 Peli-Karhut 6/0 12
2 Tapiolan Honka 5/1 10
3 Feeniks Basket 4/2 8
4 Helmi Capitals 4/2 8
5 Pyrintö 02/03 4/2 8
6 JBA GRADIA 3/3 6
7 Helsingin NMKY 2/4 4
8 RaLu 1/5 2
9 Kouvot 0/5 0
10 Espoo Basket Team 0/5 0

17-vuotiaiden tyttöjen SM-sarja

Nr Joukkue V/T Pist
1 Tapiolan Honka 5/1 10
2 Feeniks Basket 5/1 10
3 Pyrintö 1 4/2 8
4 Peli-Karhut 4/2 8
5 Helmi Basket 4/2 8
6 Catz 3/4 6
7 YMCA Heinola 2/4 4
8 Espoo Basket Team 2/4 4
9 Helsingin NMKY 1/5 2
10 Salon Vilpas 1/6 2