7.2.2020 13:14 FIBA Intercontinental Cup pelataan tulevana viikonloppuna Espanjassa Teneriffan San Cristóbal de La Lagunassa. Turnauksessa nähdään myös suomalaisväriä, kun mukana on Teneriffan tarkkakätinen Sasu Salin.
Sasu Salin jahtaa FIBA Intercontinental Cupin voittoa. (Kuva: Ville Vuorinen)
FIBA Intercontinental Cup pelataan tulevana viikonloppuna Espanjassa Teneriffan San Cristóbal de La Lagunassa. Turnauksessa nähdään myös suomalaisväriä, kun mukana on Teneriffan tarkkakätinen Sasu Salin.
FIBA Intercontinental Cup on FIBA:n seurajoukkueiden maailmanmestaruusturnaus. Tänä vuonna mukana on FIBA Americas Leaguen voittaja argentiinalainen San Lorenzo de Almagro, FIBA:n Mestarien liigan viime kauden voittaja Virtus Bologna sekä finalisti Teneriffa ja USA:n G-liigan hallitseva mestari Rio Grande Valley Vipers.
Final Four -formaatilla pelattavassa turnauksessa pelataan ensin perjantaina välierät. Finaali ja pronssiottelu ovat edessä sunnuntaina. Teneriffa havittelee finaalipaikkaa kohdatessaan Rio Grande Valley Vipersin perjantai-iltana.
- Mielenkiintoinen alku. Ei ole hirveästi koskaan tullut seurattua G-liigaa, mutta mennään katsomaan millainen joukkue sieltä on tulossa vastaan. En usko, että lähdemme muuttamaan omaa peliämme millään tavalla. Joukkuepelaamisella saamme varmasti hyvän tuloksen aikaiseksi, Salin miettii.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🌋 ¡Mañana queremos sentir #ElLatidodeNuestraHistoria!
— Iberostar Tenerife (@CB1939Canarias) February 6, 2020
🏀 Buscamos el pase a una nueva final internacional
🎟️ Venta de ABONOS y ENTRADAS por DÍA➡️ https://t.co/dcCpd46bsp
🏀 Operativa también en la sede de 10 a 14h; y en taquilla desde las 16:00. Abrimos puertas a las 17:00 pic.twitter.com/VMmpFQRq2r
Rio Grande Valley Vipers on NBA-seura Houston Rocketsin farmijoukkue ja joukkueesta löytyy myös NBA-kokemusta. Eniten NBA-otteluita on tilillään Jarell Martinilla, joka pelasi kausien 2015-19 aikana yhteensä 189 ottelua Memphis Grizzliesin ja Orlando Magicin riveissä. Myös Sindarius Thornwell on rikkonut sadan pelatun NBA-ottelun rajan pelaten kahtena edelliskautensa yhteensä 141 ottelua Los Angeles Clippersissä. Joukkueessa nähdään myös viime kaudella Lauri Markkasen joukkuekaverina pelannut Brandon Sampson, jolle kertyi viime kaudella 14 ottelua Bulls-paidassa.
- Hirveän paljon ei ole vielä vastustajasta tietoa, mutta käsittääkseni he pelaavat aika paljon 1 vs. 1 -korista ja yksilökoripalloa. Hienoa päästä pelaamaan vähän erilaista joukkuetta vastaan. Näen meillä olevan hyvät mahdollisuudet voittaa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Four teams will hit Santiago Martin arena today in search of one thing... becoming the new #IntercontinentalCup champion! 🏆
— FIBA Intercontinental Cup (@FIBAIC) February 7, 2020
📺 https://t.co/srpd4PFTwA pic.twitter.com/zUnlJpkPIm
Turnauksen toisessa välieräottelussa kohtaavat argentiinalainen San Lorenzo sekä italialainen Virtus Bologna. San Lorenzon riveistä löytyy niin NBA-kokemusta kuin pari kappaletta viime kauden MM-hopeamitalisteja Argentiinan paidassa. Virtus Bolognan ehdoton ykköstähti on syöttövirtuoosi Milos Teodosic ja lisäksi joukkueesta löytyy Italian maajoukkuemiehiä sekä pitkään Euroopassa pelannut Kyle Weems.
- Virtus on kova joukkue ja sieltä löytyy nimekkäitä pelaajia. Katsotaan sitten mikä vastustaja sieltä sunnuntaina tulee vastaan, mutta vielä niihin ei ole paneuduttu, Salin kertoo.
Ottelu pelataan Teneriffan kotikentällä, joka vetää hieman päälle 5000 katsojaa. Salin toivoo kotiyleisöstä olevan apua.
- Kyllähän se auttaa, että suurin osa katsojista on varmasti meidän fanejamme.
Salin on ollut erinomaisessa vireessä viime aikoina iskien tauluun kovia pistelukemia kerta toisensa jälkeen. Hän lähtee luottavaisena jatkamaan hyvää virettään.
- Olin jonkin aikaa kipeänä ja siinä oli sen jälkeen muutama vaikeampi peli. Sen jälkeen, kun tauti saatiin selätettyä, niin on kulkenut ihan kivasti, Salin toteaa.
Lisätietoja: Intercontinental Cup
Viime kauden jälkeen Korisliigan palkintopöydän putsannut Henri Kantonen, 23, otti ensimmäisen askeleensa ulkomaan kentille, kun hän siirtyi Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Aix-Mauriennen joukkueeseen. Koronapandemia on aiheuttanut omat haasteensa myös Kantosen kauteen, mutta tehnyt siitä samalla ikimuistoisen.
Susijengin EM-karsinnat jatkuvat 28.11.-30.11. Espoossa pelattavassa EM-karsintakuplassa, jossa Suomi kohtaa Georgian ja Serbian. Sasu Salin saapuu Suomeen täynnä intoa ja itseluottamusta.
Daniel Jansson nimettiin talvella Saksan ProA:ssa pelaavan Tübingen Tigersin päävalmentajaksi ja hän hankki riveihinsä muun muassa USA:n yliopistosta Eurooppaan palanneen Elias Valtosen sekä apuvalmentajakseen Hussain Dassoukin. Nyt kolmikko pääsee vihdoin tositoimiin, kun Tigersin kausi käynnistyy sunnuntaina.
Henri Kantonen ja Ilari Seppälä pääsevät vihdoin tositoimiin Ranskan ProB:ssä, kun kahden siirretyn ottelun jälkeen Aix-Mauriennen kausi starttaa perjantaina. Kantosella on edessään ensimmäinen kausi ulkomailla ja Seppälä sen sijaan aloittaa toisen kautensa Aix-Mauriennessa.
Mestarien liigassa lohkovaihe saadaan käyntiin tiistaina ja kolmessa joukkueessa nähdään suomalaisedustusta.
Viime kaudella Espanjan kolmostasolla LEB Platassa pelannut Edon Maxhuni teki tänä kesänä sopimuksen virolaisen Pärnu Sadamin kanssa. Toiseen ammattilaiskauteensa valmistautuva Maxhuni on valmis ottamaan kehityksessään uuden askeleen eteenpäin.
Itävallassa sarjakausi alkaa viikonloppuna ja suomalaisittain mielenkiintoisin joukkue on ehdottomasti Swans Gmunden. Anton Mirolybov aloittaa toisen kautensa joukkueen päävalmentajana apunaan Aleksi Koskinen. Lisää suomalaisväriä joukkue sai tällä kaudella, kun Daniel Dolenc kirjoittaa uuden luvun omalla urallaan pelatessaan ensimmäistä kauttaan ulkomailla.
Alexander Madsen aloittaa toisensa kautensa hallitsevan Latvian mestari VEF Riian joukkueessa. Madsen on parin edelliskauden ajan tuskaillut loukkaantumisten kanssa, mutta niiden suhteen on vihdoin valoa tunnelin päässä.
Italialaisessa Vanoli Cremonassa pelaavan Topias Palmin kesä oli varsin vuoristoratamainen. Ensin seurasta ilmoitettiin, ettei se pysty pelaamaan Serie A:ssa tulevaa kautta, mutta kurssi saatiin kääntymään ja seura pysyi pystyssä. Palmi on aloittanut vahvasti uudistuneessa joukkueessa ja lähtee toiveikkaana tulevaan kauteen.
Edon Maxhunin juniorimaajoukkueura hakee vertaistaan. Pelaamassaan 125 nuorten ja haastajien maaotteluissa Hyvinkään Pontevan kasvatti on liekittänyt korisukkaa yhteensä 1809 pisteen edestä. Susijengi-debyyttinsä vuosi sitten tehnyt Maxhuni on nyt murtautumassa jengiin ennen kaikkea pohjattomalla itseluottamukselle varustettuna energiapelaajana.
Sasu Salinin Teneriffa lähti korkein odotuksin Espanjan liigan kauden päättäneeseen lopputurnaukseen, mutta joukkueen tie tyssäsi jo alkulohkoon. Se ei kuitenkaan himmentänyt joukkueen muuten vahvaa kautta.
Bayern Münchenin kausi päättyi pettymykseen, kun hallitseva mestari jäi Saksan Bundesliigan lopputurnauksessa puolivälierävaiheeseen. Petteri Koposen mukaan koko kausi oli kaikin puolin hankala.
Espanjan koripallokausi viedään loppuun 12 joukkueen lopputurnauksena. Sasu Salinin Teneriffa lähtee hakemaan lopputurnauksesta menestystä.
Saksan Bundesliigan lopputurnaus käynnistyy lauantaina ja Petteri Koposen Bayern München lähtee puolustamaan mestaruutta. Koposen mukaan lopputurnauksesta ei tule helppoa ja siinä piilee yllätysmomentti.
Edon Maxhuni, 22, vaihtoi täksi kaudeksi USA:n yliopistokentät Euroopan ammattilaisparkettiin pelattuaan espanjalaisen Gran Canarian reservijoukkueessa. Maxhuni oli kokonaisuudessaan tyytyväinen kauden antiin.
Matti Nuutinen, 30, pelasi toisen kautensa Espanjan kakkossarjassa LEB Orossa Oviedon joukkueessa. Nuutiselle kausi oli positiivinen, vaikka joukkueen kausi meni alle odotusten.
Ilari Seppälä, 27, sai tällä kaudella ensikosketuksensa ulkomaiden koriskentille, kun hän pelasi hyvän kauden Ranskan ProB:ssä Aix-Mauriennen joukkueessa. Kausi oli kokonaisuudessaan Seppälälle hyvä kokemus.
Lassi Tuovin kauteen mahtui paljon, kun hän nousi kesken kauden SIG Strasbourgin päävalmentajaksi ja allekirjoitti seuran kanssa myös kahden vuoden jatkosopimuksen. Seuraavaksi Tuovi yrittää nostaa Strasbourgin takaisin Ranskan kärkijoukkueiden joukkoon.
Sasu Salin odottelee edelleen kauden jatkopäätöksiä Espanjassa. Normaaleihin karanteenirutiineihin on tullut viime aikoina muutos, kun Salinin ja hänen avopuolisonsa perheeseen syntyi tyttövauva.
Topias Palmi, 25, siirtyi viime syksynä Italian kärkiseuroihin lukeutuvan Vanoli Cremonan riveihin. Palmin kauteen mahtui käänteitä sekä kentällä että sen ulkopuolella.