8.10.2024 12:27 Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut toista kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k25 -pelissä.

Lokakuun alussa käynnistyvässä sarjakaudessa selvitetään alkuun maaosien parhaat joukkueet Euroopassa, Afrikassa, Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä. Pelialustana on online-muodossa pelattava NBA 2k25 ja pelimuotona aiemmista MM-kisoista tuttu pelin sisällä oleva 5vs5 Pro-Am.
Suomen joukkueen valmentajana toimii Topias ”magicalbotti” Mikkonen. Peliformaatti on muuttunut alkavaksi kaudeksi. Aiempina vuosina MM-kisoissa ei pelattu suoraan puhtaasta tuloksesta, mutta nyt pelaajien mieliksi vain lopputuloksella on merkitystä sarjataulukkoon, kun ylimääräisiä pisteitä ei jaeta muista suorituksista.
- On ollut hienoa nähdä, miten pelipiireissä eFIBA on ottanut jalansijaa ja noussut puheenaiheeksi. Uudet muutokset ovat entisestään lisänneet pelaajien mielenkiintoja tulevia MM-kisoja kohtaan, Mikkonen avaa.
Euroopasta mukana on 25 maata. Suomen tavoitteet ovat korkealla tämän vuoden turnauksessa.
- Tavoitteena on selvitä viimeiseen pudotuspelivaiheeseen eli kahdeksan parhaan joukkoon. Valmentajan näkökulmasta minulla on luottoa siihen, että se on täysin mahdollista. Vaikka lähdemme osaan otteluista altavastaajana, niin hyvällä suorituksella voimme kaataa kenet vain.
Maailmalla on jo pelaajia, jotka tienaavat elantonsa kisaamalla ja striimaamalla 2k-sarjan korispeliä. Siinä mielessä Suomen pelaajat ovat takamatkalla, kun he ovat työssäkäyviä nuoria aikuisia.
- Olemme Suomessa pelaajamäärältään väkilukuunkin suhteutettuna aikamoisella takamatkalla verrattuna lajin parhaisiin maihin. Useasta maasta löytyy jo lajin täysammattilaisia. Meille tämä on kuitenkin ainakin toistaiseksi harrastus, joka otetaan vakavasti mutta pilke silmäkulmassa, Mikkonen summaa.
Suomen tulevia otteluita voi seurata tästä linkistä >
8.10.
Klo 20.00 Suomi - Kosovo
Klo 21.00 Suomi - Portugali
Klo 23.00 Suomi - Serbia
10.10.
Klo 20.00 Suomi - Saksa
Klo 21.00 Suomi - Espanja
Klo 22.00 Suomi - Liettua
E-koripallon EM-turnauksen kaksi parasta joukkuetta pääsee huhtikuussa pelattaviin MM-kisoihin. Suomella on mahdollisuus varmistaa jatkokarsintapaikka jo tänään.
Suomi osallistuu 20.–22. tammikuuta pelattavaan eFIBA EM-esikarsintaturnaukseen. Kyseessä on FIBA:n virallinen NBA 2K -sarja, jossa pelataan maajoukkuepaidoissa digitaalisella kentällä.
Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut ensimmäistä kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k24 -pelissä.
Mikael Jantusen uran ensimmäinen matka Euroliigan Final Fouriin katkesi perjantai-iltana, kun runkosarjavoittaja Olympiakos Pireus haki mylvivän ateenalaisyleisön edessä vakuuttavan 79-61 (33-24)-voiton Euroliigan ensimmäisessä semifinaaliottelussa.
Kaksi viimeisintä kautta Noerdlingenin peräsimessä ollut kuusi jatkaa kaksivuotisella sopimuksella Heidelbergiin.
Viiden vuoden NCAA-taipaleen jälkeen uransa Euroopan ammattilaiskentillä viime syksyllä aloittanut Mustapha Amzil päätti ensimmäisen ammattilaiskautensa mestaruuteen, kun KB Trepca jyräsi Kosovon liigan neljännessä finaalissa Bashkimin vieraissa 78-98 (40-52). Samaan aikaan Islannissa Tindastollia edustavan Daniel Dolencin kaulaan ripustettiin hopeamitali neljännen finaaliottelun jälkeen.
Joonas Iisalo aloittaa kesäkuussa Koripalloliiton pelaajakehitysvastaavana. Tehtävässä Iisalo vastaa suomalaisen pelaajapolun kokonaisvaltaisesta kehittämisestä yhdessä kaikkien pelaajapolulla toimivien kanssa sekä toimii osana miesten maajoukkueen valmennusryhmää.
Suomeen perustetaan ensimmäistä kertaa viralliset 3x3-maajoukkueet sekä naisille että miehille. Maajoukkueiden ensikosketus kilpailuihin koittaa jo kesäkuussa Slovakiassa.
Australian NBL-liigaa pelaava Uuden-Seelannin ylpeys New Zealand Breakers jatkaa suomalaisen päävalmentajan alaisuudessa. Viimeiset kaksi vuotta Petteri Koposen komennossa pelanneen Breakersin uusi päävalmentaja on Saksan maailmanmestariksi 2023 johdattanut suomalais-kanadalainen valmentajaikoni Gordon Herbert, 67.
Suomen Olympiakomitean urheiluakatemiaohjelmaan kuuluvaa valtakunnallista yläkoululeiritystä järjestetään koripallon osalta Kisakallion, Varalan, Kuortaneen sekä Pajulahden urheiluopistoissa.