Finaalien MVP Cameron Jones jatkaa Kauhajoella – Jeffrey Crockett uutena oranssipaitoihin

20.6.2022 10:41 Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Karhu Basketin kannattajat saivat mieluisia uutisia, kun Cameron Jones solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Kuva: Ville Vuorinen

Kahdesti Korisliigan finaalien MVP-palkinnon pokannut Cameron Jones jatkaa mestarien kokoonpanossa vuoden mittaisella sopimuksella. Viime kaudella Jones teki Korisliigan runkosarjan 17 ottelussa keskiarvoiksi 16,4 pistettä, 4,9 levypalloa ja 4,9 syöttöä. Ylemmän loppusarjan kahdeksassa ottelussa Jones nakutti 18,1 pistettä, repi 4,9 levyriä ja jakoi 6,3 syöttöä ottelua kohden. Pudotuspeleissä pisteitä syntyi 16,3 ottelua kohden ja kakkoset upposivat yli 60 sekä kolmoset yli 50 prosentin tarkkuudella.

Cameron Jones pelasi Kauhajoella ensimmäisen kerran kaudella 2018-19. Tuo kausi päättyi kultajuhliin, kun Karhubasket voitti toisen peräkkäisen Suomen mestaruuden. Jones palasi Kauhajoelle syksyllä 2019, mutta tuo kausi jäi kesken maaliskuussa 2020. Tuolta kaudelta jäi paljon hampaankoloon ja Jones palasi oranssipaitoihin ennen viime kautta ja jälleen kausi päättyi mestaruusjuhliin.

– Cameronin jatko ei sikäli yllättänyt, sillä keskustelimme jatkosopimuksesta jo runkosarjan loppupuolella. Samaan aikaan meille tuli kuitenkin se korona-aalto päälle ja päätimme, että keskitetään kaikki fokus pudotuspeleihin valmistautumiseen ja palataan tähän asiaan pelien päätyttyä, päävalmentaja Janne Koskimies avaa seuran tiedotteessa.

- Takakenttämme dynamiikka oli jo viime kaudella melko hyvä ja pyrimme tietysti hyödyntämään jokaisen pelaajan vahvuuksia paremmin jatkossa. Voimme olla Karhubasketissa tyytyväisiä, kun tämän tason pelimies haluaa jatkaa meillä vuodesta toiseen, Koskimies toteaa.

Kokenut Crockett Kauhajoen haaviin

Jeffrey ”Jaye” Crockett on 30-vuotias laituri. 201-senttinen ja 91-kiloinen Crockett pelasi kaudet 2010-14 Texas Techin yliopistossa. Yliopistovuosien jälkeen Crockett siirtyi ammattilaiskentille, jossa hän on hänhyt lukuisia maita ja sarjoja. Crockett on pelannut Sveitsissä, Espanjassa, Tanskassa, Ranskassa, Australiassa, Venäjällä, Libanonissa, Kreikassa sekä Ruotsissa.

Viime kaudella Crockett pelasi Ruotsin pääsarjassa. Joukkueena oli Södertelje ja tilastoihin tuli 18 ottelussa keskiarvoiksi 13,4 pistettä ja 10,1 levypalloa. Södertelje sijoittui Ruotsin BasketLiganin runkosarjassa kolmanneksi ja hävisi pudotuspelien välierissä runkosarjan kakkoselle Jämtlandille otteluvoitoin 4–2. Crockett on pelannut useana kautena eurosarjoja.

- Jaye on meille jo entuudestaan tuttu pelaaja, sillä olimme rekrytoimassa häntä Karhubasketiin ennen BCL-karsintoja 2019. Silloin hän päätyi lopulta VTB-liigaan, mutta nyt kun mahdollisuus tuli uudestaan, niin neuvottelut sujuivat nopeasti. Saamme laituriosastolle monipuolisen ja kokonaisvaltaisen pelaajaan, joka pystyy pelaamaan molemmilla laiturin tonteilla. On hyvä, että meillä on nyt joukkueessa pelaaja, jolta löytyy kokemusta eurosarjan ja kotimaansarjan yhdistämisestä. Tämä on kuitenkin meille se uusi asia tulevalla kaudella, Koskimies taustoittaa.

– Viime kausi hienoista tuloksista huolimatta meille kuitenkin uuden opettelua. Olemme nyt paremmin perillä pelitavan vaatimuksista joukkueen rakennusvaiheessa. Skinnerin, Crockettin, Dolencin ja Carterin myötä meillä on riittävän leveä ja atleettinen materiaali isossa päässä, jotta pystymme kehittämään peliämme seuraavalle tasolle.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >

Henkilöt

 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia