Finnish Basketball Hall of Fame täydentyi kahdeksalla koripallolegendalla

19.8.2019 08:55 Koripallomuseoyhdistyksen hallinnoima suomalaisen koripalloilun Hall of Fame täydentyy kahdeksalla uudella lajilegendalla, jotka julkistettiin Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnauksessa pelatussa Suomi-Venäjä-ottelussa.

Tom Hynninen, Risto Piipari, Seija Leino, Reija Vesa, Jukka Kuusela ja Raita Kuusela vastaanottivat kunniakirjat, jotka oli luovuttamassa Koripallomusen johtaja Jari Toivonen, Koripalloliiton pj. Timo Elo sekä Koripallomuseoyhdistyksen pj. Juha Matti Holopainen.

Valinta Hall of Fame -kunniagalleriaan on kunnianosoitus ansiokkaasti suomalaiseen koripalloon vaikuttaneille henkilöille, jotka ovat edesauttaneet merkittävällä henkilökohtaisella panoksellaan suomalaista koripalloa.

Valinnoista vastaa Koripallomuseoyhdistyksen hallitus asiantuntijaraatien ehdotusten perusteella. Seuraavat henkilöt on valittu nostettavaksi Hall of Fame-kunniagalleriaan:

 

Niilo Tammisalo 

(s. 15.10.1894, k. 5.2.1982) Koripalloliiton ensimmäinen puheenjohtaja 1939-43. Koripalloliiton kultainen ansiomerkki ja kunniapuheenjohtaja. Toimi Helsingin olympiakisoissa 1952 koripalloturnauksen kilpailujohtajana. Helsingin yliopiston voimistelulaitoksen lehtori.

Monipuolinen palloilumies, lukuisia Suomen mestaruuksia. Oli niin jalkapallossa, jääpallossa kuin jääkiekossakin maaottelupelaaja. Lisäksi jalkapallossa maajoukkueen päävalmentaja.

 

Vilho Nuoreva

(s. 3.10.1905, k. 17.4.1998) Oli voimakkaasti rakentamassa koripalloilun tuloa Suomeen. Koripalloliiton kultainen ansiomerkki. Oli Helsingin NMKY:n nuorisojohtaja ja urheilusihteeri. Toi 1927 NMKY:n maailmankisoista Kööpenhaminasta pelipallon Suomeen ja organisoi harjoitustoiminnan. Oli aikanaan Koripalloliiton sihteerinä ja monivuotisena liittohallituksen jäsenenä. Toimi myös SM-sarjan erotuomarina.

 

Nils Fabricius

(s. 8.11.1913, k. 7.7.1995) Alkuvuosien lajipioneeri. Koripalloliiton ensimmäinen sihteeri, monivuotinen liittohallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja. Oli 1930-luvulla Saksassa opintomatkalla ja toi koripallotietouden perustat Suomeen. Ammatiltaan voimistelunopettaja ja kylvi pelin siementä erikoisesti Kymenlaaksossa ja kotipaikkakunnallaan Karhulassa. Pelaajana Suomen mestari 1939.

Fabricius, joka siirtyi myöhemmin Ruotsiin, oli monipuolinen urheilumies, sillä hänellä oli yleisurheilusta, erikoisesti aitajuoksussa, SM-mitaleita ja maaotteluedustuksia. 

 

Seppo Kuusela 

(s. 25.2.1934, k. 16.10.2014) Pelaajana 11-kertainen koripalloilun Suomen mestari. 73 miesten maaottelua, joissa 894 pistettä, ja viisi kertaa EM-kisoissa. Neljä Pohjoismaiden mestaruutta. 19 pelikautta SM-sarjassa (Pantterit ja Honka), 318 ottelua ja 5605 pistettä. Kahdesti SM-sarjan korikuningas (1960 ja -61). Urheilutoimittajien valitsemana kahdesti vuoden koripalloilija. Aktiiviuran päätyttyä hän toimi SM-sarjavalmentajana kolmella mestaruudella Hongassa, voittosuhde 79,5 %.

Kuusela kunnostautui myös yleisurheilussa, jossa voitti useita nuorten Suomen mestaruuksia, ja käsipalloilussa, jossa voitti kuusi Suomen mestaruutta ja pelasi viisi maaottelua.

 

Tom Hynninen 

(s. 11.11.1932) Merkittävä tekijä Torpan Poikien nousussa Suomen koripalloilun huipulle, niin itse SM-sarjan pelaajana kuin valmentajanakin sekä seuran puheenjohtajana. Koripalloliiton kultainen ansiomerkki. Toiminut Suomessa lukuisten kansainvälisten koripalloturnausten lehdistövastaavana. Toimi Koripallosäätiön toimitusjohtajana vv. 1992-2017. ToPoLa-seuran perustajajäsen, seuran pitkäaikainen puheenjohtaja (1978-1992). 

 

Risto Piipari 

(s. 21.6.1947) Valmennuksen vahva mies Kymenlaaksosta. Valmentanut miesten SM-sarjassa KTP:tä ja Kouvoja yhteensä 13 kautta, jona aikana 468 ottelua ja voittosuhde 59,6 %. Valmentajana kaksi Suomen mestaruutta Kouvoissa ja vuoden valmentaja 1995 ja -99. Toiminut myös naisten koripallomaajoukkueen päävalmentaja 1990-93 ja 1999-05.

 

Seija Leino

(s. 1.5.1965) Naisten maajoukkueessa 103 maaottelua, joissa 700 pistettä. Pohjoismaiden mestari 1988. Naisten EM-lopputurnauksessa 1987. Kaksi Suomen mestaruutta ja kaksi cup-voittoa. 8 kautta SM-sarjassa (Pyrintö, HNMY ja TuRi), 182 ottelua ja niissä 2720 pistettä. Voitti SM-sarjan levypallokuninkuuden 1988. Pelasi USA:n yliopistokoripalloilua Kaliforniassa 13,5 pisteen ottelukeskiarvolla. 

 

Reija Vesa 

(s. 29.11.1961) Naisten maajoukkueessa 94 ottelua, joissa 875 pistettä. Kahdesti EM-lopputurnauksessa, 1980 ja -81. Seitsemän Suomen mestaruutta ja kolme cup-voittoa. 12 kautta SM-sarjassa (NoU ja Pyrintö), 232 ottelua ja 4119 pistettä. Kolminkertainen SM-sarjan korikuningatar.

Hall of Fame -kunniagalleria >

 
6.5.2020 14:29 Pääjuttu

BASKET & POPCORN - Korisihmisten kotibileet Elisa Viihteellä 16.5.2020 klo 19

Koko korisperheen kotibileissä tarjolla haastatteluja, korisviihdettä, tietovisailuja ja kuulumisia Susijengin pelaajilta.

6.4.2020 13:13 Pääjuttu

Mitä Finnish Basketball Hall of Fame tekee?

Maajoukkuekapteeni Shawn Huff, sekä lajilegendat Heli Toikka ja Pertti Laanti, avaavat toiminnan taustoja.

13.8.2019 06:32 Koripallomuseo

Koripallokulttuurin superpäivä Helsingissä lauantaina 17.8.

Tulevana lauantaina on Helsingissä tarjolla Koripalloliiton 80-vuotisjuhlavuoden merkeissä monipuolinen lajikulttuuria esittelevä ohjelma kaikenikäiselle korisväelle. Pääosin ohjelma on ilmaista sisältäen mm. virtuaalikoripalloa, luentoja, ystävien tapaamista, juhlajulistenäyttelyn ja huipennukseksi Arvoseminaarin.

11.6.2019 10:09 Koripalloliitto tiedottaa

Juhlaturnauksen yhteydessä Arvokas iltapäivä -seminaari 17.8.

Suomen Koripalloliitto järjestää yhteistyössä Suomen Koripallomuseon kanssa Arvokas iltapäivä -seminaarin lauantaina 17.8. Tapahtuman tuotto menee Koripallomuseon työhön sekä We deliver -rahastoon, jonka avulla tuetaan vähävaraisten perheiden koripalloharrastusta.

28.3.2019 11:51 Koripallomuseo

Koripallon alumnitoiminta täydessä vauhdissa

Tiistaina oli historiallinen tapahtuma koripallossa ja kenties suomalaisessa urheilussa, kun korisalumnit ja -nuoret kohtasivat ensimmäistä kertaa. Tällä viikolla on myös avattu verkkoalusta, jossa nuorten avuntarve ja alumnien osaaminen/auttamishalu voivat kohdata.

17.3.2019 11:33 Koripallomuseo

Koriksella työuralle! - Alumnien ja nuorten kohtaaminen 26.3. Helsingissä

Tiistaina 26.3. järjestetään Helsingissä "noin" A-junioreille (16-22v) seurarajat ylittävä tapahtuma, jossa on infoa opiskeluihin, mahdollisuuksiin työhön tai pelaamiseen ulkomailla, kesätöihin, pätkätöihin ja moniin eri alumnien osaamisalueisiin liittyen. Myös kaikki korisalumnitoiminnasta kiinnostuneet - tervetuloa mukaan!

30.1.2019 21:11 Koripallomuseo

Juhlajulistenäyttely avautuu ensi tiistaina Kotkassa

Koripalloliitto viettää alkaneena vuonna 80-vuotisjuhlaansa. Koripallomuseo on aktiivisesti mukana juhlavuodessa, johon kuuluu valtakunnallisen julistenäyttelyn toteuttaminen.

18.1.2019 09:32 Koripalloliitto tiedottaa

Lea Hakala nimettiin suomalaisen urheilun Hall of Fameen

Suomen kaikkien aikojen naiskoripalloilija Lea Hakala nimettiin torstaina Helsingissä järjestetyssä Urheilugaalassa suomalaisen urheilun kunniagalleriaan, Hall of Fameen.

3.1.2019 13:58 Koripalloliitto tiedottaa

Juhlavuoden ”Throwback Thursday” tuo someen suomikoriksen huippuhetkiä

Koripalloliitto viettää alkaneena vuonna 80-vuotisjuhlaansa. Juhlan kunniaksi tahdomme muistella yhdessä ystäviemme kanssa suomikoriksen historian huippuhetkiä vuosien varrelta.

9.10.2018 14:31 Koripallomuseo

Yhteiskuntavastuu-seminaari 30.11. Espoossa

Seminaarin teemana on yhteiskuntavastuu yrityksissä, yhteisöissä ja kaupungeissa osana hyvinvoinnin luomista ihmisille. Yritykset ovat entistä enemmän mukana yhteiskunnallisissa kysymyksissä entisen sponsorointiajattelun sijaan. Millaisia strategioita yrityksillä liittyy yhteiskuntavastuuseen, entä kuinka kuntasektorilla yrityskumppanuuksia muodostetaan? Hyvin voimme auttaa – yhteiskuntavastuulla hyvinvointia!

1.9.2018 11:09 Koripallomuseo

Finnish Basketball Hall of Fame täydentyy neljällä uudella legendalla

Koripallomuseoyhdistyksen hallinnoima suomalaisen koripalloilun Hall of Fame täydentyy neljällä uudella lajilegendalla, jotka julkistettiin Susijengin Latvia-ottelun yhteydessä.

Koripallomuseon Kohtaamisia-hankkeen jatkorahoitus varmistui

Koripallomuseon (viralliselta nimeltä Finnish Basketball Hall of Fame) Kohtaamisia-hanke sai noin 30000 euron jatkorahoituksen. Hankkeen toisessa osassa kierretään vielä käymättömiä koripallopaikkakuntia, kerätään kuvia/esineistöä kokoelmaan ja ennen kaikkea koostetaan hankkeen tuloksista ja kokemuksista raportti koripallon, sekä muidenkin lajien, hyödyksi.

9.10.2017 EM-kilpailut

EM-kilpailut 1967 (osa 10): Suomi-Romania ja kisojen yhteenveto

Kari Liimo olisi poissa kokoonpanosta ja peli alkaisi tavallista aikaisemmin (15.30), jotta joukkueet ehtisivät Helsinkiin seuraamaan loppuottelua sekä osallistumaan päättäjäisiin.

3.10.2017 07:30 EM-kilpailut

Koripallon EM-kisat 1967 (osa 6): Suomi-Espanja

Lepopäivä oli vietetty ja vastassa 3.10.1967 Espanja, josta välipäivän lehtijutut kovin varoittivat. Kalevi Tuominen oli pohtinut, olisiko myös välipäivänä maanantaina kuitenkin pitänyt harjoitella, mutta pelaajat Pertti Laannin johdolla sanoivat menevänsä mieluummin vasta tiistaiaamuna herättelemään kroppaa.

1.10.2017 EM-kilpailut

EM-kisat 1967 (osa 5): Suomi-Tsekkoslovakia

Puola-tappio oli nollattu ja Suomi oli valmis uuteen haasteeseen. Neljännen pelin jälkeen olisi tarjolla lepopäivä, joten bensaa ei tarvitsisi säästää – vaikkei moiseen paljon mahdollisuuksia ollut aiemminkaan.

29.9.2017 EM-kilpailut

EM-kilpailut 1967: Suomi – Romania (osa 3)

Vuoden 1967 EM-kisojen toinen pelipäivä 29.9.1967 alkoi iloisissa tunnelmissa. Ankaraa kritiikkiä ennen kisoja suoltaneissa sanomalehdissä oltiin avausvoittoon tyytyväisiä, mutta jo toisessa tai viimeistään kolmannessa kappaleessa muistettiin mainita, että Hollanti oli Helsingin lohkon heikoin joukkue. Päivän vastus Romania olisi sen sijaan ihan muuta.

1.9.2017 Maaottelu

Historiakatsaus: Suomen ensimmäiset kotikisat -67 olivat suursatsaus

Suomi sai historiansa ensimmäiset koripallon EM-kisat pelimenestyksen ja hyvin suhteiden ansiosta.

Kuusi uutta legendaa Suomi-koriksen Hall of Fameen

Suomen itsenäisyyden 100-juhlavuonna valintaraati päätti täydentää Hall of Famea kuudella uudella ansioituneella legendalla. Tänä vuonna kunniagalleriaa täydentävät Martti Huhtamäki, Mikko Koskinen, Sakari Pehkonen, Anja Suomalainen, Timo Suviranta ja Veikko Vainio.

7.8.2016 Pääjuttu

Liimo, Kärkäinen, Martin ja Kasko Suomi-koriksen Hall of Fameen

Olympiakävijä ja Euroopan All Stars -joukkueeseen valittu Martti Liimo, pyörätuolikoripallon EM-kisojen MVP Petri Kärkäinen, kolmissa EM-kisoissa pelannut viisinkertainen Suomen mestari Leena Martin ja kahdesti vuoden koripalloilijaksi valittu Heikki Kasko muodostavat Suomi-koriksen Hall of Famen vuosikerran 2016.

28.8.2015 21:04 Liittoa koskeva tiedote

Airas, Finneman, Pounds ja Salmenkylä Suomi-koriksen Hall of Fameen

Pelaajalegendat Terhi Airas, Teijo Finneman ja Larry Pounds sekä monitoimimies Juhani Salmenkylä muodostavat Suomi-koriksen Hall of Famen vuosikerran 2015. Hall of Fame -jäsenyys on kunnianosoitus ansiokkaasti suomalaiseen koripalloon vaikuttaneille henkilöille, ja valinnoista vastaa asiantuntijaraati, jossa on mukana Koripalloliitto, Koripallosäätiö, Koripallomuseo ja Suomen Urheilumuseo.

Näytä lisää vastaavia