13.12.2008 Korisliigan nousijajoukkue Forssan Koripojat jatkoi kotivoittojensa saalistusta, kun liigan kärkijoukkue Namika Lahti kukistui lauantaina Forssassa pistein 92-79 (40-39). Joensuun Kataja puolestaan haki Porvoosta sarjapisteet kori-iloittelun jälkeen.
Lahtelaiset aloittivat Forssassa täydellisellä hyökkäyspelillä, joka vei vieraat viidessä minuutissa jo 21-5 -johtoon. FoKoPon selkäranka ei kuitenkaan tuohon katkennut, vaan kotijoukkue kipusi niukkaan taukojohtoon.
Kolmatta ja neljättä jaksoa FoKoPo johti koko ajan vahvalla korinaluspelillään.
- Puolustuksemme ei toiminut alussa, mutta pidimme kiinni omasta pelisuunnitelmastamme, joka alkoi vähitellen toimia. Se perustui vahvaan sisäpeliimme, jossa Charles Thomas ja Vincent Hunter olivat kovia, totesi FoKoPon valmentaja Timo Nieminen.
Lahtelaiset eivät todella pärjänneet Arkansasin yliopistojoukkueen kaksikolle, kun Thomas nosteli 24 ja Hunter 22 pistettä. Kaksikkoa tuki 24 pistettä kauempaa heittänyt Ray Cunningham.
Sami Pekkola teki Namika Lahdelle 19 ja Ray Nixon 17 pistettä.
Porvoossa nähtiin kauden toistaiseksi runsaskorisin peli, jossa Tarmo ja Joensuun Kataja hyökkäsivät enemmän kuin puolustivat. Kataja voitti korijuhlat pistein 119-111 (67-59).
Kuten numerot kertovat, tehtiin pelissä jo puoliväliin mennessä pisteitä saman verran kuin usein koko ottelussa.
Kataja piti koko ajan johtoa, mutta isompi ero alkoi syntyä vasta toisen neljänneksen lopulla. Viimeisellä neljänneksellä Tarmo ei päässyt lopullista kahdeksan pisteen eroa lähemmäksi.
Jeremiah Wood heitti Katajalle 26 pistettä, Anssi Kinnaslampi seitsemällä kolmosellaan yhteensä 25 ja Larry Blair 22.
Tarmon tehokkain oli taas Dewayne Richardson 31 pisteellä. Steve Barnes teki 24 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.