13.12.2008 Korisliigan nousijajoukkue Forssan Koripojat jatkoi kotivoittojensa saalistusta, kun liigan kärkijoukkue Namika Lahti kukistui lauantaina Forssassa pistein 92-79 (40-39). Joensuun Kataja puolestaan haki Porvoosta sarjapisteet kori-iloittelun jälkeen.
Lahtelaiset aloittivat Forssassa täydellisellä hyökkäyspelillä, joka vei vieraat viidessä minuutissa jo 21-5 -johtoon. FoKoPon selkäranka ei kuitenkaan tuohon katkennut, vaan kotijoukkue kipusi niukkaan taukojohtoon.
Kolmatta ja neljättä jaksoa FoKoPo johti koko ajan vahvalla korinaluspelillään.
- Puolustuksemme ei toiminut alussa, mutta pidimme kiinni omasta pelisuunnitelmastamme, joka alkoi vähitellen toimia. Se perustui vahvaan sisäpeliimme, jossa Charles Thomas ja Vincent Hunter olivat kovia, totesi FoKoPon valmentaja Timo Nieminen.
Lahtelaiset eivät todella pärjänneet Arkansasin yliopistojoukkueen kaksikolle, kun Thomas nosteli 24 ja Hunter 22 pistettä. Kaksikkoa tuki 24 pistettä kauempaa heittänyt Ray Cunningham.
Sami Pekkola teki Namika Lahdelle 19 ja Ray Nixon 17 pistettä.
Porvoossa nähtiin kauden toistaiseksi runsaskorisin peli, jossa Tarmo ja Joensuun Kataja hyökkäsivät enemmän kuin puolustivat. Kataja voitti korijuhlat pistein 119-111 (67-59).
Kuten numerot kertovat, tehtiin pelissä jo puoliväliin mennessä pisteitä saman verran kuin usein koko ottelussa.
Kataja piti koko ajan johtoa, mutta isompi ero alkoi syntyä vasta toisen neljänneksen lopulla. Viimeisellä neljänneksellä Tarmo ei päässyt lopullista kahdeksan pisteen eroa lähemmäksi.
Jeremiah Wood heitti Katajalle 26 pistettä, Anssi Kinnaslampi seitsemällä kolmosellaan yhteensä 25 ja Larry Blair 22.
Tarmon tehokkain oli taas Dewayne Richardson 31 pisteellä. Steve Barnes teki 24 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.