
Huimilla yliopistomeriiteillä varustettu Shawn Vanzant korvaa Ura Basketissa Japaniin lähteneen Lionel Greenin.
– Lionel sai todella hyvän tarjouksen Japanista loppukauden ajaksi. Hänellä oli hirmu hinku päästä sinne pelaamaan ja kun pääsimme yhteisymmärrykseen buyoutin suuruudestakin, niin vapautimme Lionelin tiistaina, kertoo Ura Basketin toiminnanjohtaja Oskari Arell.
– Samaan syssyyn satuin huomaamaan, että Korihait oli vapauttanut Vanzantin rosteristaan, joten yhtälö oli aika helppo. Pikaisten neuvotteluiden jälkeen saimme Shawnin liittymään joukkueeseemme, tiivistää tyytyväinen Arell.
Vanzantin alkukausi meni piloille käden murtumisen takia. Korisliigaa hän ehti pelata loukkaantumisensa jälkeen 15 ottelua 13,1 pisteen, 2,1 levypallon ja 2,1 syötön tehoin.
23-vuotias ja 183-senttinen Vanzant johdatti Butlerin yliopiston vuosina 2010 ja 2011 Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n loppuotteluihin. Ollessaan viime kaudella Butlerin ykköstakamies hän keräsi tehot 8,1 pistettä ja 1,7 syöttöä.
Bojang toipunut, siirtyy Äänekoskelle
Suomalaisyleisölle jo seitsemältä pelikaudelta tuttu gambialaissentteri Baboucarr ”Boo” Bojang on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Äänekosken Huiman kanssa.
31-vuotias ja 206-senttinen Bojang aloitti kauden FoKoPossa, jossa pelit päättyivät olkapäävammaan. Takaisin pelikuntoon päässyt ”Boo” tuo Äänekoskelle kokoa ja kokemusta.
– Boo oli mukana maanantaina treeneissä, mutta otti kevyesti flunssansa vuoksi. Uskomme kuitenkin, että hän on torstaina (paikallisottelussa BC Jyväskylää vastaan) pelikunnossa ja tuo pitkäksi mieheksi hyvin kenttää juoksevana peliimme tärkeän lisämausteen, arvioi Huiman tuoreeseen valmentajakaksikkoon kuuluva Pena Ranta Sisä-Suomen Lehdessä.
Ranta ja Toni Salonen nimettiin Huiman valmentajiksi vuodenvaihteessa.
Bojang on aiemmin edustanut Suomessa Kauhajoen Karhua, Lapuan Korikobria, BC Nokiaa ja FoKoPoa, jonka riveissä hän tekaisi alkukauden aikana keskimäärin 13,8 pistettä ja 10,8 levypalloa.
Thornton FoKoPo-nuttuun
FoKoPo on puolestaan solminut viikon koeajan sisältävän pelaajasopimuksen 26-vuotiaan amerikkalaislaiturin Andrais Thorntonin kanssa.
203-senttinen Thornton on pelannut alkukauden Espanjan LEB Silverissä Plasencian joukkueessa 10,8 pisteen ja 5,6 levypallon tilastoilla pelattuaan keskimäärin 22.7 minuuttia. Thornton omaa lisäksi kokemusta mm. Viron pääsarjasta, jossa hän pelasi viime kaudella 13 ottelua tehden 18,7 pistettä ja ottaen 12,2 levypalloa ottelua kohden.
– Asiat etenivät erittäin nopealla aikataululla. Saimme maanantai-illalla tietää, että tämän tason pelaaja on vapailla markkinoilla ja hän oli jo seuraavana aamuna Helsingissä, kertoo FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius Virossa majaa pitävästä Thorntonista.
– Tärkeää tässä siirrossa on se, että Thornton on erittäin hyvässä kunnossa, Molenius jatkaa.
Lisätiedot: Miesten I divisioonan tilastopalvelu
