13.3.2010 Korisliigassa katkesi kuluneella viikolla kaksi pitkää putkea, kun Kouvojen 15 pelin voittoputki päättyi keskiviikkona ja lauantaina FoKoPo katkaisi 13 peliä kestäneen tappiojaksonsa. Sarjan jumboksi pudonneen FoKoPon uhriksi joutui Forssassa Espoon Honka 83-77 (44-35) -tuloksella.

FoKoPon 13 ottelua kestänyt kurimus tuli päätökseen, kun Rodrick Stewart ja kumppanit kaatoivat Hongan. Kuva: Francois Perthuis.
FoKoPo johti peliä parhaimmillaan 12 pisteellä alusta kolmannen jakson lopulle, kunnes Honka tavoitti eron ja meni hetkeksi ohikin. Honka johti vielä kaksi minuuttia ennen loppua 74-73, mutta FoKoPo vei viimeiset minuutit 10-3.
– Tämä oli loistava koko joukkueen taisteluvoitto. Amerikkalaispelaajamme onnistuivat erinomaisesti ja haluan nostaa esiin myös Tuomas Viertolan. Edellisestä voitostamme oli niin pitkä aika, että en edes muistanut enää miltä voittaminen tuntuu, huokaili FoKoPon valmentaja Ari Mikkola.
FoKoPon tehokkaimpia olivat Alex Barnett 25:llä ja Rodrick Stewart 21 pisteellä.
Yhdeksästä viime pelistään vain kaksi voittaneesta Hongasta Jukka Matinen keräsi 22 pistettä ja Carl Elliott 20. Joukkueesta puuttui jalkavaivainen Monte Cummings.
(STT)
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.