Forssan Alku ja HoNsU käyvät puolivälierätaistoon

27.3.2013 Forssan Alku ja Jyväskylän HoNsU ottavat torstaina yhteen Forssan urheiluhalli Feenixisissä. Jyväskyläläiset ovat olleet runkosarjan kolmoselle FoA:lle hankala vastus: joukkue on voittanut kolmesta kamppailusta ainoastaan yhden.

Henna Salomaa on johtanut FoA:n peliä erinomaisesti.

Nia Jackson oli runkosarjassa hyvässä pelivireessä. Kuvat: Francois Perhuis

 

FoA:n kokoonpano on pelannut läpi runkosarjan tasavahvasti. Vastuu lepää koko joukkueen harteilla, mistä kertovat esimerkiksi pelaajakohtaiset pistekeskiarvot: joukkueen koriuhka ei rajoitu ainoastaan aloitusviisikkoon.

 

Yksi keskeinen forssalaishahmo on erinomaista kautta pelaava takamies Henna Salomaa. Kovia minuutteja pelaava pointti pussitti muutama viikko sitten PeKaa vastaan huimat 29 pistettä. Myös yhdysvaltalaispelurit Sarah Miles, Melissa Lechlitner ja Secily Ray ovat esittäneet hyviä otteita. Kotimaisista pelaajista sentteri Laura Saarinen on niin ikään esiintynyt kentällä edukseen.

 

HoNsU:n kiistaton ykkösnimi on ollut 188-senttinen sisäpelaaja Minna Sten. Sten pelaa upeaa kautta 14,6 pisteen ja 10,7 levypallo ottelukeskiarvoillaan. Stenin lisäksi yhdysvaltalaivahvistukset Brandi Davis ja Nia Jackson ovat kuuluneet jyväskyläläisten onnistujiin. HoNsU:n omat kasvatit Titta-Riina Lepistö ja Laura Lahtinen ovat pelanneet tasaisen varmasti. Lahtinen on kasvattanut pistekeskiarvoaan viime kauden 3,4:stä tämän kauden 10,1 pisteeseen per ottelu.

 

Joukkueet ovat kohdanneet runkosarjassa kolme kertaa. HoNsU on vienyt nimiinsä kaksi viimeistä ottelua. FoA:n päävalmentajan Jari Marjamäen mukaan runkosarjan kohtaamiset eivät enää paina, kun pudotuspelit alkavat.

– Nyt täytyy vain voittaa kaksi ottelua, jotta kausi jatkuu, Marjamäki sanoo.

 

FoA on saanut pitkästä aikaa harjoitella täydella kokoonpanolla. HoNsU:a vastaan joukkue tarvitsee sekä takamiesosastoaan että sisäpelaajia. Secily Ray ja Laura Saarinen lähtevät Marjamäen mukaan pysäyttämään HoNsU:n senttereitä.

 

HoNsU:n päävalmentajan Tuomas Ojan mukaan jyväskyläläiset on valmiina pudotuspeleihin. Joukkue on saanut harjoitella täydellä kokoonpanolla, mikä on helpottanut valmistautumista. Ojan mukaan FoA kaatuu samoilla aseilla kuin aikaisemminkin tällä kaudella.

– Lähdemme pelaamaan organisoitua hyökkäys- ja puolustuspeliä, Oja tiivistää.

 

Forssan Alku – HoNsU -puolivälieräsarjan ottelu pelataan Forssan urheilutalo Feeniksissä torstaina 28.3. klo 18:30. Välieriin etenee ensimmäiseksi kahteen voittoon yltänyt joukkue.

 

Asiat

 
8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

8.11.2025 19:22 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga maaottelutauolle - Pyrinnölle voitto päivän ainoassa ottelussa

Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

6.11.2025 13:14 Susi All Star

Pelaajat kutsuttu marraskuun lopun SUSI All Stars -leirille

27.-30.11.2025 Kisakalliossa järjestettävälle SUSI All Stars -leirille on kutsuttu joukko 2011-syntyneiden ikäluokan tähtiä.

6.11.2025 09:33 Seurauutinen

#Seurauutinen: Et ole yksin -palvelu tarjoaa maksuttoman koulutuksen epäasiallisen käytöksen tunnistamiseen ja ehkäisyyn

Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

5.11.2025 11:19 Susiladies

EM-kotikisat lähestyvät! Susiladies lähtee marraskuun EM-karsintaikkunaan 14 pelaajalla

Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.

Näytä lisää vastaavia