1.3.2016 Korisliigassa sijalla kolme majaileva Loimaan Bisons on kiinnittänyt 19-vuotiaan hollantilaisen Yannick Franken loppukauden kestävällä sopimuksella. Lisäksi Bisonsiin ehti ennen siirtorajan umpeutumista australiaistakamies Corey Maynard.

194-senttisen Franken ammattilaisura alkoi ZZ Leidenissä kaudella 2013–2014, josta hän siirtyi Rotterdamiin lisäpeliajan toivossa. Sieltä matka jatkui täksi kaudeksi Donar Groningen. Hänet vapautettiin helmikuussa, kun Donar putosi FIBA Europe Cupista runkosarjan jälkeen.
Franke tehtaili kuudessa pelaamassaan FIBA Europe Cupin ottelussa 14,3 pisteen, 5,7 levypallon ja kahden syötön keskiarvoilla ottelukohtaisilla keskiarvoilla.
- Franke on yksi Alankomaiden parhaista nuorista talenteista ja iso apu meille, Bisons-luotsi Greg Gibson kertoo seuran tiedotteessa.
Bisonsin toinen tuore hankinta, 25-vuotias ja 190-senttinen, Maynard saapuu Suomeen torstaina.
Maynard pelasi Australian pääsarjakauden Townsville Crocodilesin kanssa. Hän pelasi 25 ottelua 6,3 pisteen, 2,8 levypallon ja 1,7 syötön keskiarvoilla.
- Erittäin kova aussi, joka pelaa aina täysillä. Hän on älykäs pelaaja, joka saa muut ympärillään näyttämään paremmilta, Gibson kuvaili Maynardia.
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.